آن چه که پس از ترک سیگار برای شما رخ می دهد

آن چه که پس از ترک سیگار برای شما رخ می دهد

اعتیاد چیزی است که بسیاری از ما حداقل در نقطه‌ای از زندگی‌مان در کشمکش با آن بوده‌ایم و بسیاری دیگر نیز در حال حاضر با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. ما این مطلب را از منابع مختلف گردآوری کرده‌ایم و قطعاً ارزش به اشتراک گذاشتن دارد. امروزه اعتیاد به سیگار یکی از گسترده‌ترین اعتیادها بوده به‌طوری‌که میلیون‌ها نفر به آن مبتلا هستند. اگرچه ریشه‌یابی علت اعتیاد به‌منظور درمان آن حائز اهمیت است، بررسی انگیزه‌های شرکت‌های تولید این مواد نیز ایده خوبی است. چرا ما همواره در محاصرۀ این مواد هستیم و چرا شرکت‌های بزرگ میلیاردها دلار صرف بازاریابی محصولات مضر و سرطان‌زا می‌کنند؟

اگر شما و یا از آشنایان‌تان‌ یک سیگاری قهار هستید، احتمالاً این ماده برای شما به مثابه یک مشوق و انگیزه عمل می‌کند. به‌طور کلی، دلایلی که ما را به سمت رفتارهای مضر می‌کشاند بسیار عمیق هستند و بررسی این دلایل به‌دلیل در میان بودن موضوع سلامتی، از اهمیت بسزایی برخوردار است. در ادامه آن‌چه را که مدت کوتاهی پس از ترک سیگار در بدن‌تان رخ می‌دهد، ارائه می‌شود.

آن چه که پس از ترک سیگار برای شما رخ می دهد

آن چه که پس از ترک سیگار برای شما رخ می دهد

۲۰ دقیقه پس از مصرف آخرین سیگار

مجموعه تغییراتی در بدن‌تان رخ می‌دهد که تا سال‌ها ادامه دارد. درست ۲۰ دقیقه پس از ترک سیگار، ضربان قلب‌تان کند می‌شود.

- ۱۲ ساعت پس از ترک سیگار

پس از ۱۲ ساعت مونواکسید کربن در بدن‌تان به سطح نرمال می‌رسد.

- ۲ هفته تا ۳ ماه پس از ترک سیگار

خطر حملۀ قلبی، روند کاهشی پیدا می‌کند و کارکرد ریه‌های‌تان بهبود می‌یابد.

- ۱ تا ۹ ماه بعد از ترک سیگار

سرفه‌ها و تنگی نفس‌تان کاهش می‌یابد.

- ۱ سال پس از ترک سیگار

خطر ابتلای شما به بیماری عروق کرونر نصف یک فرد سیگاری می‌شود.

- ۵سال پس از ترک سیگار

خطر سکته در شما برابر با خطر ابتلای یک فرد است که ۵ تا ۱۵ سال از ترک سیگارش می‌گذرد.

- ۱۰ سال پس از ترک سیگار

خطر مرگ ناشی از سرطان ریه در شما، معادل نصف همین خطر در یک فرد سیگاری است. خطر ابتلای شما به سرطان دهان، گلو، مری، مثانه، کلیه و پانکراس نیز روندی کاهشی به خود می‌گیرد.

- ۱۵ سال پس از ترک سیگار

خطر ابتلای شما به بیماری قلبی با یک فرد غیرسیگاری، برابر می‌شود.

سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی چیست؟

اگر نمی‌دانید سکته مغزی چیست، ناراحت نباشید، شما تنها نیستید. بیش‌تر مردم چیزهای زیادی راجع به سکتۀ مغزی نمی‌دانند. با این حال، به احتمال قوی دوست، عضوی از خانواده یا آشنایی در اطراف خود دارید که سکتۀ مغزی را تجربه کند. بنابراین، ممکن است بخواهید بدانید که چه اتفاقی برای آن‌ها می‌افتد و این‌که واقعاً سکتۀ مغزی چیست؟ سکتۀ مغزی یک آسیب در منطقه‌ای از مغز است. آسیب مغزی وقتی رخ می‌دهد که جریان خون در اثر یک لختۀ خونی یا خونریزی در مغز، دچار اختلال می‌شود.

۱- علایم سکته مغزی

علائم سکتۀ مغزی بسیار است. دلیل این‌که یک سکتۀ مغزی علائم متعددی را در بر دارد این است که مغز کارکردهای بسیار زیادی از بدن‌مان را کنترل می‌کند. از آنجائی که سکتۀ مغزی می‌تواند هر بخشی از مغزمان را تحت تأثیر قرار دهد، پس در هر کدام از قسمت‌های مغز که کارکرد نرمال دارد، مشکل ایجاد می‌کند. یک سکتۀ مغزی می‌تواند ترکیبی از مشکلات زیر را سبب شود: از دست دادن بینایی، تاری دید، تکلم بریده، صورت کج‌شده، باز و یا بسته نشدن پلک، ضعف بازوان یا پاها، کرختی یا سوزش، سردردهای متعدد، سرگیجۀ شدید، عدم تعادل، گیجی و سردرگمی و سنکوپ.

۲- افراد در معرض خطر سکته مغزی

سکتۀ مغزی معمولاً افراد بالای ۶۵ سال را مبتلا می‌سازد اما می‌تواند در سنین کم‌تر نیز رخ دهد. این عارضه می‌تواند برای بزرگسالان، زنان باردار، نوجوانان، کودکان و حتی نوزدان رخ دهد.

۳- زندگی پس از سکتۀ مغزی چگونه خواهد بود؟

این موضوع بستگی به بزرگ یا کوچک بودن سکته دارد. یک سکتۀ مغزی بسته به بخشی از مغز که درگیر شده است، می‌تواند بسیار متفاوت باشد. بنابراین، شخصی که از سکتۀ مغزی جان به در برده ممکن می‌تواند با توجه به بزرگی و بخشی از مغز که درگیر شده، مشکلی کم و یا زیاد در کارکردهای زندگی روزانه داشته باشد. معلولیت‌های مختلفی پس از سکتۀ مغزی به‌وجود می‌آیند که عبارت‌اند از: از دست دادن بینایی، مشکلات بلغ، از دست دادن کنترل مثانه (بی‌اختیاری ادرار)، مشکل در رانندگی، تشنج و سردردهای متعدد.

سکته مغزی چیست؟

۴- درمان سکته مغزی

در حال حاضر هیچ دارویی نیست که بتواند آسیب مغزی حاصل از یک سکتۀ مغزی را رفع کند. از آنجائی‌که سکتۀ مغزی یک شرایط اورژانسی است، هیچ راه‌حل جاودیی برای رهایی از آن وجود ندارد، اما راه‌های زیادی هستند که پزشکان و تیم مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند آسیب‌ مغزی حاصل از آن را کاهش دهند. اما بیش‌ترین اثربخشی آن‌ها زمانی است که مدت کوتاهی پس از حادث شدن سکتۀ مغزی مورد استفاده قرار گیرند. از این رو مهم است که توجه و مراقبت‌های پزشکی، بی‌درنگ صورت پذیرند. آموختن راجع به علائم سکتۀ مغزی می‌تواند در این راه بسیار مؤثر باشد. قبل از امتحان هر نوع درمان جدید یا غیرمعمول، از موثق بودن منبع آن اطمینان حاصل کنید. در حال حاضر، بازتوان‌ بخشی و درمان فیزیکی بهترین روش‌های به حداکثر رساندن بهبودی پس از سکتۀ مغزی هستند.

۵- پیشگیری از سکته مغزی

در سال‌های اخیر که دلایل سکتۀ مغزی مشخص شده‌اند، پیشگیری بسیار مؤثر بوده است. روش‌های زیادی برای پیشگیری از سکتۀ مغزی وجود دارد. تغذیۀ سالم، ورزش و مراقبت از مغز با جلوگیری از وارد شدن آسیب به آن، بهترین روش‌ها برای جلوگیری از سکتۀ مغزی هستند.

۶- کمک به شخص مبتلا

اگر می‌دانید که کسی سکتۀ مغزی کرده است، می‌توانید به آسان‌تر شدن زندگی‌اش کمک کنید. سعی کنید در این مورد بیش‌تر مطالعه کنید. شما باید بتوانید علایم سکته مغزی را به خوبی بشناسید تا در مواقع مورد نیاز افراد مبتلا را سریعاً به مراکز درمانی منتقل کنید.

ما را محبوب کنید

10 واقعیت اسرار آمیز راجع به قلب‌

۱۰ واقعیت اسرار آمیز درباره قلب‌

قلب یک عضو منحصر به‌فرد است که هم دارای عضله و هم دارای بافت‌های عصبی می‌باشد. وظیفه قلب به‌عنوان عضوی از سیستم قلبی عروقی، پمپ خون به درون سلول‌ها و بافت‌های بدن است. آیا می‌دانستید که قلب حتی اگر درون بدن نباشد، می‌تواند به تپیدن ادامه دهد؟ در اینجا با ۱۰ واقعیت اسرار آمیز درباره قلب‌ آشنا خواهید شد.

۱- قلب شما در روز حدود ۱۰۰٫۰۰۰ بار می‌زند

در افراد جوان، ضربان قلب در هر دقیقه بین ۷۰ بار در حالت استراحت تا ۲۰۰ بار در حالت ورزش می‌باشد. در هفتاد سالگی، تعداد ضربان قلب‌تان بیش‌ از دو میلیارد بار خواهد بود.

۲- قلب‌تان در دقیقه چیزی حدود ۵ لیتر خون پمپاژ می‌کند

در زمان استراحت، قلب تقریباً ۵ لیتر خون در دقیقه پمپ می‌کند. خون طی ۲۰ ثانیه در تمام سیستم عروق خونی گردش می‌کند. در یک روز، قلب حدود ۱۰ هزار لیتر خون را در هزاران کیلومتر رگ به‌ گردش در می‌آورد.

۳- قلب‌تان ۳ تا ۴ هفته پس از لقاح، شروع به تپیدن می‌کند

قلب انسان چند هفته پس از رخ دادن لقاح، شروع به زدن می‌کند. در چهار هفتگی، قلب بین ۱۰۵ تا ۱۲۰ بار در دقیقه می‌زند.

۴- تپش قلب یک زوج شبیه به هم است

طی مطالعه دیویس در دانشگاه کالیفرنیا نشان داده شد که سرعت تنفس و ضربان قلب زوجین با هم هماهنگ است. در این مطالعه، درحالی که زوج‌‌ها تمریناتی را بدون صحبت کردن با هم و لمس کردن هم انجام می‌دادند، مانیتوری ضربان قلب و سرعت تنفس‌شان را ثبت می‌کرد. ضربان قلب و سرعت تنفس زوج‌ها با هم هماهنگی داشت که نشان می‌دهد رابطۀ رمانتیک در سطح فیزیولوژیک نیز معنا دارد.

۵- دریچه‌های قلب صدای قلب را تولید می‌کنند

طی انقباض دهلیز و بطن‌ها، بسته شدن دریچه‌ها صدای تاپ تاپ قلب را تولید می‌کند.

۶- قلب در صورت جدا شدن از بدن‌تان نیز به تپیدن ادامه می‌دهد

بر خلاف سایر عضلات، انقباضات قلب توسط مغز تنظیم نمی‌شود. تکانه‌های الکتریکی ایجاد‌ شده توسط گره‌های قلبی، باعث ضربان قلب هستند. قلب‌تان تا زمانی که انرژی و اکسیژن کافی دارد، خارج از بدن نیز به تپیدن ادامه می‌دهد.

۷- گروه خونی با بیماری قلبی در ارتباط است

محققان دریافته‌اند که نوع خونی که دارید، می‌تواند شما را در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی قرار دهد. طی تحقیقی که در یک مجله مشهور علمی چاپ شد، افراد دارای گروه خونی AB در معرض بالاترین خطر برای ابتلا به بیماری قلبی قرار داشتند. دارندگان گروه‌های خونی نوع B و نوع A به‌ ترتیب در رده‌های بعدی قرار داشتند. گروه خونی نوع O در معرض کم‌ترین خطر بودند. دلیل این تفاوت هنوز مشخص نیست اما گروه خونی AB با التهاب در ارتباط بوده و گروه خونی نوع A سطوح نوع خاصی از کلسترول را بالا می‌برد.

۸- حدود ۲۰ درصد خون به کلیه‌ها و ۱۵ درصد به مغز می‌رود

حدود ۲۰ درصد جریان خون به کلیه‌ها می‌رود. کلیه‌ها وظیفه تصفیه سموم و خارج کردن آن به‌وسیلۀ ادرار را دارند. آن‌ها حدود ۲۰۰ لیتر خون را در روز تصفیه می‌کنند. جریان خون در مغز برای حیات انسان ضروری است. اگر در جریان خون مغز خللی وارد شود، سلول‌های مغزی در عرض چند دقیقه می‌میرند. خود قلب حدود ۵ درصد خون را از طریق عروق کرونر دریافت می‌کند.

۹- شاخص قلبی پایین با پیری مغز در ارتباط است

مقدار خون پمپاژی قلب با سن مغز رابطه دارد. حجم مغز افراد دارای شاخص قلبی پایین، کم‌تر از کسانی است که شاخص قلبی بالا دارند. شاخص قلبی میزان خونی است که از قلب نسبت به اندازه بدن فرد پمپاژ می‌شود. همزمان با بالا رفتن سن، اندازه مغزمان به‌طور طبیعی کاهش می‌یابد. طی مطالعه‌ای که در دانشگاه بوستون انجام شد، مغز افراد دارای شاخص قلبی پایین، حدود دو سال پیرتر از افراد دارای شاخص قلبی بالا بود.

۱۰- جریان خون آهسته می‌تواند به بیماری قلبی منجر شود

محققان در دانشگاه واشنگتن نشانه‌های بیش‌تری یافته‌اند حاکی از این‌که چگونه عروق قلبی در طی زمان مسدود می‌شوند. با مطالعه بر روی دیواره‌های عروق خونی، مشخص شد که سلول‌های خونی در جایی‌که جریان خون افزایش می‌یابد، به هم نزدیک‌تر می‌شوند. این چسبندگی سلول‌ها مانع از دست رفتن مایع از رگ‌های خونی می‌شود. محققان خاطر نشان کردند که در مناطقی که جریان خون آهسته است، احتمال نشت خون از عروق بیش‌تر است. این امر منجر به رسوب کلسترول مسدودکننده در این مناطق می‌شود.

بیماری ام اس

بیماری ام اس را بیشتر بشناسید

بیماری مولتیپل اسکلروزیس یا به اختصار MS در ایران با عناوینی همچون تصلب متعدد، تصلب چندگانه و یا اسکلروز چندگانه شناخته می‌شود. مولتیپل اسکلروزیس (ام اس) سیستم اعصاب مرکزی را که شامل مغز، نخاع و اعصاب بینایی است، مورد حمله قرار می‌دهد. علایم این بیماری ممکن است خفیف مانند بی‌حسی در اعضای بدن یا شدید مانند فلج یا فقدان بینایی باشد. پیشرفت، تنوع و علایم خاص بیماری ام اس، غیرقابل پیش بینی بوده و از هر فردی به فرد دیگری متفاوت می‌باشد. در اینجا به معرفی این بیماری می‌پردازیم.

بیماری ام اس چگونه ایجاد می‌شود؟

غلاف میلین ماده‌ای در سیستم عصبی است که در انتقال اطلاعات از یک سلول به سلول دیگر نقش اساسی دارد. در ام اس بدن به طور نادرست پادزهرها و گلبول‌های سفید خونی را علیه پروتئین‌های  غلاف میلین، که اعصاب موجود در مغز و نخاع را احاطه کرده‌اند، هدف می‌گیرد. این امر سبب التهاب و صدمه به غلاف میلین و اعصابی که آن‌ها را پوشانده می‌شود. نهایتاً این آسیب سبب کندی یا توقف سیگنال‌های عصبی که هماهنگی عضلانی، قدرت، حس و دید را انجام می‌دهند، می‌شود. برای درک بهتر این بیماری فرض کنید که میان شهرهای یک کشور یک سیستم اطلاع رسانی همانند سیم تلفن وجود دارد. روی این سیم‌ها به فاصله هر چند متر یک دستگاه نصب شده است که شدت سیگنال را تقویت می‌کند تا اطلاعات با سرعت بیشتر منتقل شوند. این دستگاه‌ها همان غلاف میلین هستند که در بیماری ام اس تخریب می‌شوند.

بیماری ام اس

به اعتقاد بسیاری از پزشکان و محققان این بیماری احتمالاً یک بیماری خود ایمنی باشد، به این معنا که سیستم ایمنی قسمتی از بدن را مانند یک جسم خارجی مورد حمله قرار می‌دهد. هنوز به درستی مشخص نشده است که چه چیزی سیستم ایمنی را برای حمله به میلین تحریک می‌کند، اما برخی بر این عقیده‌اند که ترکیبی از چند عامل باعث ایجاد آن می‌شود. این عوامل عبارتند از: عوامل جهش‌زا در غلاف میلین، عوارض ناشی از مواد شیمیایی، الگوهای ویروسی و خودمصون‌ساز، و کلیه نمونه‌هایی که شاهد بر از بین رفتن میلین، به عنوان یک عامل تعیین کننده در ایجاد ام اس محسوب می‌شوند.

میزان شیوع بیماری ام اس چقدر است؟

انجمن ملی مولتیپل اسکلروزیس آمریکا در سال ۲۰۰۱ اعلام کرد که در حدود ۲ و نیم میلیون نفر در دنیا به بیماری مولتیپل اسکلروزیس مبتلا بوده و هر هفته ۲۰۰ نفر به آن‌ها اضافه می‌شود. در بین کشورهای آسیایی ایران مقام دوم شیوع بیماری ام اس را دارد. طبق گفته کارشناسان صاحب‌نظر انجمن مولتیپل اسکلروزیس ایران هر ساله حدود ۵۰۰۰ نفر بیمار جدید به جمع بیماران افزوده می‌شود به طوری‌که این مرکز تعداد بیماران مبتلا به ام اس را در سال ۱۳۸۲، ۲۵۰۰۰ نفر و در سال ۱۳۸۳، ۳۰۰۰۰ نفر گزارش نموده است. بر اساس آخرین گزارش انجمن ام اس ایران در سال ۱۳۸۹، حدود ۱۸۰۰۰ نفر بیمار مبتلا به ام اس در کشور ثبت شده‌اند و عضو انجمن می‌باشند.

علایم بیماری ام اس

علایم جسمی: شایع‌ترین علامت‌های بیماری مولتیپل اسکلروزیس که غالباً اولین علامت این بیماری نیز می‌باشد، اختلالات بینایی است. تظاهرات بالینی این اختلال به صورت تاری دید و یا نقصان دید، اختلال در دید رنگی، دوبینی و اختلالات میدان بینایی بروز می‌کند. علائم حسی این بیماری متفاوت است که شامل حس‌های غیر طبیعی مانند کرختی، احساس تیرکشیدن، سوزن سوزن شدن و سوزش دردناک و کاهش حس مانند کاهش حس لمس، بی‌حسی و یا احساس خواب رفتگی می‌باشد. در موارد پییشرفته بیماری، سوزش و لرزش شایع می‌باشد. یکی دیگر از علائم شایع در بیماران ام اس ضعف اندام‌ها می‌باشد که ممکن است به صورت کاهش نیرو و یا احساس خستگی و یا عدم تعادل در قدم برداشتن بروز کند. ضعف به دنبال ورزش از علائم مشخصه ام اس می‌باشد.

بیماری ام اس

دوبینی و مشکلات بینایی از اولین علایم ام اس است

علایم روانشناختی: اختلالات شناختی در این بیماران شامل اشکال در به‌یادآوری، نقصان حافظه و تمرکز، اشکال در قضاوت، اشکال در توانایی برای استدلال، عواطف ناپایدار و دشواری در حل مسائل می‌باشد. یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در افراد مبتلا به ام اس افسردگی است. همچنین اضطراب نیز در این بیماران بسیار شایع است. البته ممکن است افسردگی و اضطراب ناشی از خود بیماری ام اس نباشند بلکه ناشی از مشکلاتی همانند از دست دادن شغل و تضعیف جایگاه فرد در جامعه باشد.

بیماری ام اس

افسردگی ۵۰ تا ۶۰ درصد بیماران ام اس را درگیر می‌کند

درمان بیماری ام اس

درمان بیماری مولتیپل اسکلروزیس چالش بزرگی در علم پزشکی محسوب می‌شود. حقیقت امر این است که تاکنون هیچ‌گونه درمان قطعی و موثری جهت این بیماری پیدا نشده است اما برخی داروها در کاهش علایم آن مفیدند. در درمان بیماری ام اس باید توجه داشت که اگر چه عامل بیماری کاملاً شناخته شده نیست، اما اغلب  بیماران مبتلا طول عمر طبیعی دارند و اکثریت بیماران به میزان کمی تحت تاثیر این بیماری قرار می‌گیرند. اما در بدترین نمونه‌ها ممکن است توانایی فرد در خواندن و نوشتن یا راه رفتن از دست برود.