رستگاری در شاوشنک

نکات جالب و خواندنی راجع به فیلم رستگاری در شاوشنک

فیلم رستگاری در شاوشنک یکی از برترین فیلم‌ها تاریخ سینما به شمار می‌رود و در سال‌های اخیر همواره جزو ده فیلم برتر قرار گرفته است. این فیل نامزد دریافت چندین جایزه اسکار شد و در نهایت ۶ جایزه اسکار را به دست آورد. در زیر به برخی جنبه‌های جالب درباره فیلم رستگاری در شاوشنک اشاره شده است.

رستگاری در شاوشنک

نکات جالب و خواندنی راجع به فیلم رستگاری در شاوشنک

۱- رستگاری در شاوشنک بر اساس رمان استفان کینگ ساخته شد که در سال ۱۹۸۲ درمجموعه داستان‌های کوتاه تحت عنوان”فصل‌های مختلف” به چاپ رسید. دو داستان دیگر از این مجموعه نیز به فیلم تبدیل شد، فیلم “کنارم بمان” در سال ۱۹۸۶ و “دانش آموز زیرک” در سال ۱۹۹۸.

۲- رمان رستگاری در شاوشنک با داستان کوتاه ۹ صفحه ای تولستوی تحت عنوان “خداوند حقیقت را می‌داند اما منتظر می‌ماند” نقاط مشترکی دارد چرا که هردو راجع به کسانی است که بی‌گناه به زندان افتاده‌اند.

۳- هزینه حق ساخت فیلم بر اساس رمان کینگ تنها ۱ میلیون بود.

۴- نوشته شدن فیلمنامه رستگاری در شاوشنک تنها در ۸ هفته صورت گرفت.

۵- ایالت اوهایو به عنوان محل فیلمبرداری زندان انتخاب شد. بعد از پایان فیلمبرداری تمامی ساختمان‌ها به جز سلول و ساختمان اداری زندان که به دلایل تاریخی دست نخورده باقی ماندند، منهدم شدند.

رستگاری در شاوشنک

۶- مورگان فریمن برای ۹ ساعت و بدون وقفه بازی پرتاب توپ بیسبال را انجام داد. فیلمبرداری صحنه نزدیک شدن اندی به رد که در حال پرتاب توپ بیسبال است ۹ ساعت به طول انجامید. فریمن نیز بدون هیچ شکایتی برای ۹ ساعت تمام این بازی را انجام داد اما روز بعد مجبور شد با بند پیچیده شده روی دست و کتفش در محل فیلمبرداری حاضر شود.

۷- فیلم “دزدان” مارتین اسکورسیزی بر سبک ساخت رستگاری در شاوشنک تاثیر بسیاری گذاشت. به گفته دارابونت کارگردان فیلم منبع اصلی الهام وی فیلم دزدان مارتین اسکوسیزی و تکنیک‌های ضبط صدا و مونتاژ در این فیلم بوده است.

۸- قبل از شروع فیلمبرداری، فریمن تمامی دیالوگ‌های خود را ضبط کرده بود. در ابتدا تمام دیالوگ‌های فریمن قبل از فیلمبرداری ضبط شده بود اما هماهنگ سازی صدای ضبط شده کار آسانی نبود. دارابونت در زمان فیلمبرداری صدای ضبط شده را اجرا می‌کرد اما به خاطر کیفیت پایین نوار، فریمن مجبور شد بعد از فیلمبرداری بار دیگر تمامی دیالوگ‌ها را ضبط کند.

۹- صحنه طنز پنهان کردن چکش اندی در کتاب مقدس درست بعد از اولین صفحه داستان، ایده مسئول تدارکات لوازم فیلمبرداری بود.

رستگاری در شاوشنک

۱۰- قراربود رد (مورگان فریمن) یک مرد ایرلندی میانسال باشد و در واقع در رمان اصلی رد یک مرد ایرلندی بود.

۱۱- عکسی که از رد جوان در اداره پلیس گرفته می‌شود مورگان فریمن نیست بلکه در واقع مرد جوان در عکس پسر فریمن است.

آثار ونسان ون گوگ به صورت سه بعدی: عمق دادن به نقاشی های ون گوگ

آثار ونسان ون گوگ به صورت سه بعدی: عمق دادن به نقاشی های ون گوگ

تا به حال نقدهای بسیاری در رابطه با آثار ونسان ون گوگ منتشر شده است اما کمتر پیش آمده است که فرد یا افرادی سعی کنند از زاویه دیگری به آثار این نقاش نگاه کنند. خود ون گوگ فردی بود که علاقه داشت اشیاء و محیط اطراف را از زاویه دیگری نگاه کند. در تصاویر زیر برخی آثار ون گوگ با عمق دادن، به صورت سه بعدی درآمده‌اند و این امر زیبایی این آثار را بیشتر کرده است.

آثار ونسان ون گوگ به صورت سه بعدی: عمق دادن به نقاشی های ون گوگ

تصاویر زیر توسط یک دانشجوی سال سه هنر به وجود آمده است. به صورت معمول با تغییر لنز دوربین می‌توان طوری عکاسی کرد که اشیای واقعی محیط پیرامون شکل مینیاتوری به خود بگیرند. اما همین کار را می‌توان با فتوشاپ نیز انجام داد. در نقاشی‌های زیر نیز با استفاده از این نرم افزار، نقاشی‌های ون گوگ به صورت سه بعدی و مینیاتوری درآمده‌اند. در این تصاویر که با تغییر در نورپردازی عکس‌ها و کدر کردن برخی از نقاط به وجود آمده است می‌توان حس ایجاد عمق در تصاویر را دریافت. در این نقاشی‌های هیچ چیز جدیدی اضافه یا کم نشده و تنها تغییر در نور و زوایه دید بوده است. در زیر این تصاویر را می‌بینید.

۱- ورزش زندانیان (۱۸۹۰)

ورزش زندانیان ونسان ون گوگ

۲- خشکسالی (۱۸۸۰)

نقاشی خشکسالی ونسان ون گوگ

۳- پل لنگلوئیس در ارل (۱۸۸۸)

نقاشی پل لنگلوئیس در ارل ونسان ون گوگ

۴- شب پرستاره برفراز رن (۱۸۸۸)

شب پرستاره برفراز رن ونسان ون گوگ

۵- منظره سنت ماری (۱۸۸۸)

منظره سنت ماری ونسان ون گوگ

۶- مزرعه (۱۸۸۹)

نقاشی مزرعه ونسان ون گوگ

۷- شب پر ستاره (۱۸۸۹)

شب پر ستاره ونسان ون گوگ

۸- نقاش در راه کار (۱۸۸۸)

نقاش در راه کار ونسان ون گوگ

۹- منظره اَور پس از باران (۱۸۹۰)

منظره اَور پس از باران ونسان ون گوگ

ما را محبوب کنید

جنبش فوتوریسم (آینده نگری)

زمان و حرکت در هنر: نقاشی های جنبش فوتوریسم (آینده نگری) درباره حرکت

در مطالب قبلی نقدها و تحلیل‌هایی را درباره نقاشی جیغ اثر ادوارد مونک، نقاشی شب پرستاره اثر ون گوگ، و نقاشی تداوم حافظه اثر سالوادور دالی خواندید. در این مطلب نیز جنبش فوتوریسم مورد بررسی قرار گرفته است.

نقاشی‌هایی که قبل از قرن بیستم کشیده شده‌اند عمدتاً شامل مناظر و پرتره‌هایی بودند که سکون در آن‌ها غالب بود. نقاشی‌ها مملو از محیط های طبیعی خالی از هر چیزی یا افراد ایستاده یا نشسته بودند که به سمت نقاش ژست گرفته‌اند. اما با شروع قرن بیستم انقلابی در تاریخ هنر به وقوع پیوست و هنرمندان مدرن سعی کردند تصاویر جدیدی در بوم‌های نقاشی خو ترسیم کنند و جنبش فوتوریسم (آینده نگری) در به تصویر کشیدن زمان و حرکت پیشتاز شد.

جنبش فوتوریسم (آینده نگری) جیاکومو بالا

یک نمونه از نقاشی‌های فوتوریسم اثر جیاکومو بالا

جنبش فوتوریسم (آینده نگری)

جنبش فوتوریسم (آینده نگری) یکی از جنبش‌های هنری اوایل قرن بیستم بود. مرکز این جنبش در ایتالیا بود و در کشورهای دیگر از جمله روسیه نیز فعالیت داشتند. فوتوریست‌ها در بسیاری از زمینه‌ها مانند ادبیات، نقاشی، مجسمه‌سازی، سفالگری، تئاتر، موسیقی، معماری و حتی آشپزی فعالیت داشته‌اند اما عمده تأثیر آن‌ها در نقاشی خود را نشان داد. فیلیپو توماسو مارینتی با بیانیه فوتوریسم را در سال ۱۹۰۹ در روزنامه فیگارو منتشر کرد و فعالیت جنبش را رسماً آغاز کرد. در آن بیانیه مارینتی نوشته بود که فوتوریست‌ها از هنر گذشته بیزارند و دغدغه‌های اصلی این جنبش پویایی، سرعت و تکنولوژی است.جنبش فوتوریسم (آینده نگری) اومبرتو بوچونی

یک نمونه از نقاشی‌های فوتوریسم اثر جیاکومو بالا

زمان و حرکت در جنبش فوتوریسم (آینده نگری) : حرکت ضمنی در هنر

در ابتدای قرن بیستم تغییرات سریعی در زندگی مردم پدید آمد، از جمله وسایل حمل و نقل همانند ماشین، قطار  و کشتی‌های اقیانوس پیما سرعت را به زندگی مردم آورد. هنرمندان مدرن نیز درصدد آمدند تا این تغییرات را در هنر وارد کنند اما آن‌ها برای این کار نمی‌توانستند از روش‌های قدیمی که نقاشان گذشته به وجود آورده بودند استفاده کنند. دو نقاش معروف ایتالیایی یعنی اومبرتو بوچونی و جیاکومو بالا با تکنیک‌های جدیدی که ابداع کردند پایه‌های فوتوریسم را ریختند.

جنبش فوتوریسم (آینده نگری) جیاکومو بالا

یک نمونه از نقاشی‌های فوتوریسم اثر جیاکومو بالا

نقاشان فوتوریست با متون نوشته شده در کتاب مورتی در سال ۱۹۰۹ که عباراتی همچون “ماشین های بخار شگفت انگیز”، “لوکوموتیوهای بزرگ” و “پرواز هواپیماهای بی‌موتور” برانگیخته شده و الهام گرفتند. آن‌ها  درصدد بودند تا حرکت و زمان را به هر نحو ممکن وارد هنر خود کنند.

جنبش فوتوریسم (آینده نگری) جیاکومو بالا

یک نمونه از نقاشی‌های فوتوریسم اثر جیاکومو بالا

الگوهای هندسی جیاکومو بالا از حرکت مثال‌های خوبی از حرکت در نقاشی های فوتوریست ها است. این نقاش بزرگترین نقاش این جنبش و به نوعی سردمدار آنان بود.

جنبش فوتوریسم (آینده نگری) جیاکومو بالا

یک نمونه از نقاشی‌های فوتوریسم اثر جیاکومو بالا

 جنبش فوتوریسم (آینده نگری): ویژگی‌های اصلی

جنبش فوتوریسم (آینده نگری) چند فلسفه اساسی داشت که بر آن‌ها استوار بود. این نقاشان در درجه اول زمان و حرکت را وارد نقاشی کردند. همچنین نقاشی فوتوریست نیز همچون نقاشی کوبیست ها بسیار انتزاعی است. یکی دیگر از اهداف فوتوریسم این بود که احساس خود را دباره دنیای جدید و مدرن و شگفتی که از این دنیا داشتند را بیان کنند. از نظر فوتوریست‌ها دنیا در عرض چند سال به محیطی شگفت انگیز تبدیل شده بود و این شگفتی باید در نقاشی نیز دیده می‌شد.

جنبش فوتوریسم (آینده نگری) کریستوفر نوینسون

یک نمونه از نقاشی‌های فوتوریسم اثر کریستوفر نوینسون

ما را محبوب کنید