پاسخ های جالب استیون هاوکینگ در مصاحبه با او

پاسخ های جالب استیون هاوکینگ در مصاحبه با او

استیون هاوگینگ فرد پرمشغله‌ای است. طی همین ماه‌های اخیر، او اقدام به طرح مبتکرانه‌ای با هزینه ۱۰۰ میلیون دلاری برای یافتن حیات فرازمینی کرده است، مبارزه در جهت ممنوعیت سلاح مبتنی بر هوش مصنوعی و طرح راز فرار از یک سیاه‌چاله از اقدامات دیگر اوست. با وجود همه این مشغله‌ها، موفق به برنامه‌ریزی برای شرکت در یک جلسه شد تا به سوالات افراد مختلف پاسخ بدهد.

پاسخ های جالب استیون هاوکینگ در مصاحبه با او

۱- از نظر او هوش مصنوعی مخاطره آمیز است ولی شر نیست.

هاوکینگ عقیده دارد خطر واقعی هوش مصنوعی بداندیشی یا نیت سوء نیست بلکه قابلیت آن است، او می‌گوید: اگر شما متصدی یک پروژه‌ی انرژی برق آبی سبز (دوست‌دار محیط زیست) باشید و یک لانه مورچه در منطقه‌ای که باید آبگیری شود وجود دارد، در این صورت بد به حال مورچه‌ها؛ شما احتمالاً یک فرد خبیث متنفر از مورچه که با سوء نیت روی مورچه‌ها قدم می‌گذارد، نیستید.  اما بیایید بشریت را در موقعیت آن مورچه‌ها قرار ندهیم.

۲- سریال «تئوری بیگ بنگ» را دوست دارد.

این پاسخی است که او وقتی درباره آخرین چیزی که او به صورت آنلاین دیده و از نظر او خنده‌دار بوده است، داد.

۳- او معتقد است که هوش مصنوعی می‌تواند از هوش انسان پیشی بگیرد.

هاوکینگ عقیده دارد: ما تکامل یافتیم تا باهوش‌تر از اجداد میمون نمای خود باشیم و انیشتن هم باهوش‌تر از والدین خود بود. او گفت: اگر هوش مصنوعی بهتر از انسان‌های طراح هوش مصنوعی شود ما ممکن است با یک انفجار اطلاعاتی مواجه شویم که نهایتاً منتج به تولید ماشین‌هایی می‌شود که هوش‌شان ما را با سرعتی که به مراتب بیشتر از سرعت حلزونی اکنون ماست، به پیش ببرد.

۴- زنان جذاب‌ترین رازی هستند که او با آن مواجه شده است.

هرچند او زندگی‌اش را وقف کاوش اسرار جهان کرده است، هاوکینگ می‌گوید که منشی خصوصی‌اش به او متذکر شده است که زنان باید به عنوان یک راز باقی بمانند.

۵- ماشینی شدن می‌تواند کیفت زندگی را بهبود ببخشد، اما نه خیلی زیاد.

وقتی کسی تهدید محتمل بیکاری تکنولوژیکی در نتیجه افزایش ماشینی شدن را طرح کرد، هاوکینگ در این زمینه دو فرض مطرح کرد: اگر ماشین همه مایحتاج ما را تولید کند، نتیجه این کار بستگی به نحوه توزیع ثروت خواهد داشت. یعنی اینکه ثروت تولید شده به وسیله ماشین‌ها به چه نحو تقسیم شود. هرکس می‌تواند از برخورداری از زندگی خوب لذت ببرد به شرطی که ثروت ایجاد شده توسط ماشین تقسیم شود، یا ممکن است اکثر مردم به طرز ناراحت کننده‌ای فقیر شوند، اگر مالکان ماشین علیه تقسیم ثروت لابی موفقیت آمیزی داشته باشند. به نظر می‌رسد که گرایش به سمت گزینه دوم بوده است.

۶- او نمی‌داند که چه زمانی هوش مصنوعی به سطح هوش انسان می‌رسد.

اگر شما به این فکر می‌کنید کی ماشین‌ها به سطح هوش انسانی می‌رسند، هاوگینگ معتقد است که راهی برای دانستن آن وجود ندارد. هیچ اجماعی بین پژوهشگران هوش مصنوعی درباره اینکه چقدر زمان نیاز است تا هوش مصنوعی در سطح انسان و فراتر از آن ساخته شود وجود ندارد. او گفت: لطفاً به گفته هرکسی که ادعا می‌کند که این در زمان حیات شما اتفاق خواهد افتاد یا نخواهد افتاد، اطمینان نکنید.

۷- او فکر می‌کند که هوش مصنوعی می‌تواند میل به جاودانگی را افزایش دهد.

اگرچه ربات‌های هوش مصنوعی نمی‌توانند مانند موجودات حیوانی تکامل یابند، هاوکینگ می‌گوید: یک ماشین هوشمند با یک هدف برنامه‌ریزی شده می‌تواند سائق «جاودانگی» را به منظور کمک به رسیدن به این هدف توسعه دهد. جاودانگی و داشتن منابع بیشتر شانس رسیدن به اهداف دیگر را افزایش خواهد داد.

جهان در حال مرگ است

جهان در حال مرگ است

متأسفاته جهان در حال مرگ تدریجی است. تقریباً ۲۰ سال است که دانشمندان متوجه شده‌اند که جهان و هر آن‌چه در آن است، در حال مرگ می‌باشد. انرژی کلی جهان به‌آرامی به سمت پایانی اجتناب ناپذیر در حال حرکت است. در حال حاضر، پژوهش‌های جدید از این تئوری حمایت می‌کنند و نگاه دقیق‌تری به کاهش انرژِی کلی دارند. اخیراً یک تیم بین‌المللی از پژوهشگران یافته‌هایی از پروژه مطالعاتی به نام GAMA در کنفرانس بین‌المللی اتحادیۀ نجوم در هاوایی ارائه دادند که نشان می‌دهد خروجی انرژی حال حاضر در بیش از ۲۰۰ هزار کهکشان تنها حدود نیمی از انرژی موجود در ۲ میلیارد سال پیش می‌باشد.

جهان در حال مرگ است

از نظر محقق اصلی پروژۀ مطالعاتی GAMA، سیمون درایوِر، از مرکز بین‌المللی پژوهش رادیو نجوم، در این پروژه تا حد ممکن از تلسکوپ‌های فضایی و زمینی استفاده شد. آن‌ها همۀ ۲۰۰ هزار کهکشان در طول موج ۲۱ از اشعۀ ماوراء بنفش تا مادون قرمز را اندازه‌گیری کردند که این مطالعه را تبدیل به بزرگ‌ترین آمایش چند طول‌ موجی نمود. مطالعۀ پروژۀ GAMA همۀ انرژی تولید شده در حجم زیادی از فضا را در حال حاضر و زمان‌های مختلف گذشته، اندازه‌گیری، طرح‌بندی و مدل‌سازی می‌کند. آن‌چه را که آن‌ها اندازه می‌گیرند نور ساطع‌شده‌ای است که ستارگان تبدیل به انرژی می‌کنند. پژوهشگران عقیده دارند که نور ستارگان در حال از بین رفتن است، به عبارت ساده‌تر، سوخت ستارگان در حال مصرف و تمام شدن است و جهان در حال مرگ است.

طبق گفتۀ جو لیسک از دانشگاه هامبورگ و یکی از اعضای تیم تحقیقاتی، وقتی‌که همۀ سوخت‌ها در دنیا تمام شده باشند، ستاره‌ها می‌میرند، مثل خاموش شدن آتش، و سپس خاکسترهایی گداخته باقی می‌مانند و در نهایت نیز سرد می‌شوند. البته در مقیاس انسانی، نیازی به وحشت وجود ندارد. چرا که این مرگ شاید چند میلیارد سال زمان ببرد. دانشمندان معتقدند که جهان چند میلیارد سال وجود داشته است و کاملاٌ سالمند است. دکتر سیمون درایور با لحنی افسرده می‌گوید: جهان اساساً بر روی مبل نشسته است، یک پتو بر روی خود کشیده و به آرامی در حال فرو رفتن در خوابی ابدی است.

جهان در حال مرگ است

خودروهای لوکس دنیا از گذشته تا کنون

خودروهای لوکس دنیا از گذشته تا کنون

اگرچه افراد بسیار کمی این شانس را پیدا می‌کنند که می‌کنند که یک خودرو لوکس داشته باشند اما همه از دیدن این خودروها لذت می‌برند. خودروساز‌های بزرگ دنیا همیشه در تلاش بوده‌اند که خودرویی خاص بسازند و از این راه خود را برترین برند دنیا معرفی کنند. این تلاش برای ساخته خودروهای لوکس از اولین سال‌های اختراع خورو آغاز شد و هم اکنون نیز ادامه دارد. در این مطلب به معرفی برخی از برندهای خودروهای لوکس که از گذشته تا کنون رد پایی در این بازار دارند پرداخته‌ایم.

خودروهای لوکس دنیا از گذشته تا کنون

جنگ خودروهای لوکس در آینده نیز ادامه خواهد داشت و خودروسازان برای ساخت خودروهای ایمن‌تر و با امکانات بیشتر رقابت خواهند کرد. خودروهای چند میلیون درلاری هم اکنون در دست طراحی و تولید هستند و در سال‌های آینده خودروهای بیشتری با نام لوکس در بازار دیده خواهد شد.

۱- خودرو BMW

خودروهای لوکس از گذشته تا کنون

۲- تویوتا

خودروهای لوکس از گذشته تا کنون

۳- مرسدس بنز

خودروهای لوکس از گذشته تا کنون

۴- مک لارن

خودروهای لوکس از گذشته تا کنون

۵- رولز رویس

خودروهای لوکس از گذشته تا کنون

۶- بوگاتی

خودروهای لوکس از گذشته تا کنون

۷-شورولت

خودروهای لوکس از گذشته تا کنون

۸- مرسدس بنز

خودروهای لوکس از گذشته تا کنون

۹- تویوتا

خودروهای لوکس از گذشته تا کنون

۱۰- ولکس واگن

خودروهای لوکس از گذشته تا کنون

۱۱- فورد

خودروهای لوکس از گذشته تا کنون۱۲- لامبورگینی

لامبورگینی

 

ده هواپیمای جنگنده برتر جهان

ده هواپیمای جنگنده برتر جهان: بهترین و گران ترین هواپیماهای نظامی جهان کدام ها هستند؟

تا به اینجا مطالب بسیاری در حوزه نظامی و جنگ افزارها در این سایت منتشر شده است. برای مثال ما لیست قوی‌ترین ارتش‌های جهان در سال ۲۰۱۴ و لیست ارتش‌های قدرتمند در سال ۲۰۱۵ را به شما معرفی کردیم و همچنین شما را با بزرگترین ناوهای هواپیمابر و تانک‌های جنگی آشنا کردیم. اما علاوه بر این‌ها در ذهن ما اغلب سوال‌هایی درباره این که بهترین جنگنده در جهان کدام است و بزرگترین و مدرن‌ترین هواپیمای جنگی متلق به کدام کشور است وجود دارد. در این مطلب ده جنگنده برتر هوایی دنیا که برپایه مشخصاتی همچون جنگ افزار، سرعت، قدرت مانور و فن آوری انتخاب می‌شوند آمده است. این فهرست ده جنگنده قدرتمند و ویرانگر دنیا را معرفی می‌کند که دارای توانمندی نظامی بیشتری نسبت به رقبای خود هستند. البته در این فهرست تنها جنگنده‌هایی قرار دارند که در حال حاضر عملیاتی هستند و جنگنده‌های در دست طراحی آورده نشده‌اند.

لیست ده هواپیمای جنگنده برتر جهان

۱۰- چنگدو جی ۱۰ (چین)

چنگدو جی 10 (J-10)

جنگنده J-10 اولین جنگنده چینی توسعه یافته است که از لحاظ عملکرد و قابلیت شبیه هواپیماهای جنگی غربی  است. این هواپیما به منظور مقابله با خطر هواپیماهای شوروی از جمله میگ ۲۹ و سوخو ۲۷ ساخته شد. این هواپیما در ابتدا به گونه‌ای طراحی شده بود که در جنگ‌های هوایی برتری داشته باشد اما با سقوط شوری و تغییر نیازهای کشور چین، به یک جنگنده چندکاره تبدیل شد. این هواپیما شباهت‌های بسیاری به جنگنده‌های آمریکایی دارد و از تکنولوژی قابل توجهی بهره می‌گیرد. قیمت این هواپیما در حال حاضر در حدود ۲۷ میلیون دلار است.

۹- ساب ۳۹ گریپن (سوئد)

ساب 39 گریپن (Saab 39 Gripen)

ساب گرپین (گریفین) یک هواپیماهای جنگی چند منظوره بسیار سبک وزن و با طراحی نسل چهارم است. این جنگنده با استفاده از آخرین فن‌آوری تجهیز شده و می‌تواند ماموریت‌های مختلف، مانند دفاع هوایی، رهگیری، و حمله زمینی و شناسایی را انجام دهد. این جنگنده با توجه به طرح آیرودینامیکی پیشرفته خود برای مبارزه نزدیک بسیار سریع  است. ادعا شده است که گرپین دارای پایین‌ترین هزینه‌های عملیاتی نسبت به هر جنگنده دیگر است. این هواپیما هسته اصلی نیروی هوایی سوئد در قرن ۲۱ را تشکیل می‌دهد. این هواپیما به کشورهای جمهوری چک، مجارستان، آفریقای جنوبی، تایلند و انگلستان صادر می‌شود. قیمت هر یک از این هواپیماها در حدود ۴۰ میلیون دلار است.

۸- F16 فالکون (آمریکا)

F16 فالکون

جنگنده F-16 جایگزین ارزان‌تر سبک‌تر F-15 بود. بر خلاف F-15 که به طور کلی یک جنگنده برتری هوایی است، F-16 چند منظوره است و قادر به حمله به اهداف هوایی و زمینی است. F-16 از جمله جنگنده‌هایی است که به تعداد زیاد تولید و در درگیری های متعددی شرکت داشته است. این هواپیما به طور گسترده‌ای صادر و در حال حاضر در ۲۶ کشور در سراسر جهان عملیاتی است. این هواپیما کوچک است، اما قدرت مانور بسیار بالایی دارد. F-16 دارای یک حباب شیشه‌ای است که در طول نبرد هوایی برای دید خلبان بسیار عالی است. F-16 هنوز هم در خدمت نیروی هوایی ایالات متحده است  و تا ۲۰۲۵ عملیاتی باقی خواهد ماند و پس از آن توسط هواپیماهای جدید F-35-II جایگزین خواهد شد. قیمت هر یک از این هواپیماها در حدود ۱۴ میلیون دلار است.

۷- میگ ۳۱ (روسیه)

میگ 31 (MIG-31)

جنگنده‌های MiG-31 به عنوان بخشی از یک برنامه کلی برای دفاع هوایی از شوروی در پاسخ به تهدید ناتو ساخته شد.این جنگنده صرفاً برای نبرد هوایی ساخته شده است و یکی از قدرتمندترین هواپیماها در این نوع است. این هواپیما قادر به رهگیری همزمان ۲۴ هدف و درگیری با ۸ هدف است و از جمله می‌تواند با موشک کروز نیز مقابله کند. همچنین این جنگنده قادر است هواپیماهای دیگر را در فاصله ۲۸۰ کیلومتری منهدم کند. این هواپیما جزو سریع‌ترین جنگنده‌های جهان می‌باشد. مدل جدیدتر این هواپیما MiG-31BM است که تولید آن در سال ۲۰۱۰ شروع شد قیمت این هواپیما در حدود ۵۷ میلیون دلار است.

۶- F15 ایگل (آمریکا)

F15 ایگل (F-15 Eagle)

جنگنده F-15 جنگنده برتری هوایی است که به منظور نفوذ به خطوط دفاعی دشمن طراحی و ساخته شده است. اگر چه این جنگنده در حال حاضر بیش از ۳۰ سال است که در خدمت نیروی هوایی ایالات متحده است اما همچنان یک هواپیمای جنگی توانمند باقی مانده است. این هواپیما تاکنون در بیش از ۱۰۰ جنگ هوایی پیروز شده است و در میان موفق‌ترین مبارزان دوران جنگ سرد در نظر گرفته می‌شود. F-15 با سلاح‌ها و دستگاه‌های الکترونیک مدرن مجهز شده است که آن را در شناسایی و حمله به هواپیماهای دشمن در زمانی که هنوز در فاصله دوری هستند توانمند می‌سازد. این جنگنده حامل طیف گسترده‌ای از موشک‌های هوا به هوا بوده و سرعت بسیار بالا و قدرت مانورپذیری زیادی دارد. این هواپیما تا سال ۲۰۱۵ در خدمت نیروی هوایی آمریکا خواهد بود و در حال حاضر به کشورهایی مانند ژاپن و عربستان سعودی صادر می‌شود. قیمت این هواپیما در حدود ۲۸ میلیون دلار است.

۵- سوخو ۳۵ (روسیه)

سوخو 35 (Su-35)

سوخو ۳۵ یک جنگنده چند کاره و مدل توسعه یافته سوخو ۲۷ است. سوخو ۳۵ یک جنگنده نسل چهارم است که در درجه اول برای برتری هوایی ساخته شده است با این حال دارای قابلیت ثانویه حمله هوا به زمین است. این هواپیما می‌تواند مقدار زیادی مهمات حمل می‌کند. این هواپیما موتورهای بزرگ و قدرتمندی دارد که به آن اجازه می‌دهد بدون استفاده از پس سوز به سرعت‌های مافوق صوت دست یابد. قیمت هر یک از این جنگنده‌ها ۴۰ تا ۶۵ میلیون دلار است.

۴- داسو رافائل (فرانسه)

داسو رافائل (Dassault Rafale)

رافائل در خدمت نیروی هوایی و نیروی دریایی فرانسه است. این جنگنده چند کاره مجهز به آخرین سیستم‌های هوایی است و هم در جنگ هوایی و هم در جنگ هوا به زمین بسیار قدرتمند است. این هواپیما تاحدودی رادارگریز و بسیار مانور پذیر است. رافائل می تواند ۴۰ هدف رارهگیری نماید و با چهار هدف درگیر شود. این جنگنده بدنه نیروی هوایی فرانسه در قرن ۲۱ را تشکیل می‌دهد و به نوعی شبیه F-16 آمریکا است. قیمت هر یک از این هواپیماها در حدود ۱۰۱ میلیون دلار است.

۳- یوروفایتر تایفون (اتحادیه اروپا)

یوروفایتر تایفون (Eurofighter Typhoon)

در سال ۱۹۸۶ کنسرسیومی به منظور توسعه یک هواپیمای جنگی چند کاره متشکل از کشورهای اروپایی آلمان، ایتالیا، انگلستان و بعدها اسپانیا تشکیل شد. هدف اصلی از ساخت این هواپیما طراحی یک جنگنده با خصوصیت برتری هوایی بود و قابلیت ثانویه آن نیز توانایی در جنگ هوا به زمین بود. این هواپیما حامل موشک‌های پیشرفته اروپایی است. برخی کارشناسان نظامی عقیده دارند که این هواپیما تنها به اندازه نصف F22 رپتور قدرت دارد اما قدرت بیشتری نسبت به F-15، رافائل، سوخو و بسیاری دیگر از جنگنده‌ها دارد. یوروفایتر تایفون سنگ بنای قدرت هوایی اروپا  در قرن ۲۱ را تشکیل می‌دهد. قیمت این هواپیما در حدود ۸۰ میلیون دلار است.

۲- سوپر هورنت (آمریکا)

سوپر هورنت (Super Hornet)

سوپر هورنت موثرترین جنگنده نیروی دریایی ایالات متحده و یک جنگنده چند کاره است. اصلی‌ترین قابلیت این هواپیما این است که به سادگی در ناوهای هواپیمابر مستقر می‌شود و می‌تواند هر دو اهداف سطحی و هوایی را مورد حمله قرار دهد. سوپر هورنت به عنوان جنگنده اصلی در خدمت نیروی هوایی استرالیا نیز قرار دارد. سوپر هورنت با موتورهای جدیدی مجهز شده است و جایگاه حمل سلاح‌های اضافی در اختیار دارد که می‌تواند موشک‌های بیشتری را حمل کند. از جمله توانمندی‌های این هواپیما رادارهای بسیار قدرتمند، سیستم رهگیری قوی و توانایی حمل سلاح‌ها و مهمات پیشرفته به میزان زیاد است. قیمت هر یک از این جنگنده‌ها در حدد ۶۷ میلیون دلار است.

۱- F22 رپتور (آمریکا)

F22 رپتور (F-22 Raptor)

جنگنده F-22 رپتور را باید فرمانروای تمامی جنگنده‌ها دانست. این هواپیما که توسط شرکت لاکهید مارتین ساخته شده است، تقریباً به صورت کامل رادار گریز است و بنابراین آن را هواپیمای نامرئی می‌نامند. این هواپیما پیشرفته‌ترین و گران‌ترین جنگنده تولید شده تا به امروز است. بسیاری از سنسورها و اطلاعات این هواپیما محرمانه باقی مانده است. این هواپیمای پیشرفته هرگز صادر نشده است و حتی متحدان ایالات متحده و کشورهای عضو ناتو نیز به آن دسترسی ندارند. تا به امروز ۱۸۷ عدد از جنگنده‌های F-22 رپتور ساخته شده است و بدنه اصلی نیروی هوایی آمریکا در سال‌های آینده را تشکیل خواهد داد. این جنگنده ویژگی‌های منحصر به فردی دارد. برای مثال در نبردهای هوایی قبل از اینکه هواپیمای دشمن بتواند آن را شناسایی کند، اقدام به شلیک می‌کند و بدون هیچگونه دردسری هرنوع جنگنده‌ای را نابود می‌کند. قیمت هر یک از این هواپیماها در حدود ۱۵۰ میلیون دلار است.

ما را محبوب کنید