معناداری آماری

معناداری آماری یا P value چیست؟

در مقالات علمی، شنیدن اصطلاح «معنادار» ممکن است هر کسی را غیر از دانشمندان دچار سوءبرداشت کند. در انگلیسی روزمره، این واژه به معنی «مهم» است. اما هنگامی که پژوهش‌گران می‌گویند یافته‌های یک مطالعه «از نظر آماری معنادار است» منظورشان لزوماً مهم بودن یافته‌ها نیست.

معناداری آماری به این مسئله اشاره دارد که آیا تفاوت مشاهده شده بین گروه‌های موردمطالعه «واقعی» است یا اینکه صرفاً حاصل شانس است. گروه‌های مورد مطالعه می‌توانند گروهی از کارگران باشند که در مداخله‌ی ایمنی و سلامت محیط کار شرکت کرده‌اند یا گروهی از بیماران باشند که در یک کارآزمایی بالینی شرکت کرده‌اند.

بیایید مطالعه‌ای را در نظر بگیریم که هدف‌اش ارزیابی تاثیرگذاری نوعی داروی جدید برای کاهش وزن است. گروه A این دارو را دریافت کرد و به‌طور متوسط، ظرف هفت هفته، چهار کیلوگرم (kg) کاهش وزن داشت. گروه B دارو را دریافت نکرد اما به‌طور متوسط، در مدت مشابه، یک کیلوگرم کاهش وزن داشت. در نتیجه، سه کیلوگرم تفاوت در کاهش وزن مشاهده شده است. آیا عامل این تفاوت داروی مذکور بوده است؟ یا اینکه گروه A صرفاً بر اثر شانس وزن بیشتری از دست داده است؟

آزمون‌های آماری با یک فرض محال شروع می‌شوند: دو گروه از همان ابتدا کاملاً مشابه بوده‌اند. این مسئله بدین معناست که وزن آغازین هر دو گروه مشابه بوده است؛ همین‌طور، اشخاص سبک‌تر و سنگین‌تر نسبت مشابه داشته‌اند. به‌منظور بررسی تفاوت در نتایج (کاهش وزن) دو گروه، از محاسبات ریاضی استفاده می‌شود. هدف از انجام‌دادن محاسبات این است: چقدر احتمال دارد تفاوت مشاهده‌ شده (تفاوت سه کیلوگرمی در میانگین کاهش وزن) تنها بر اثر شانس اتفاق افتاده باشد.

عدد پی (P value)

مسئله اینجا پیچیده‌تر می‌شود. دانشمندان از عبارت P استفاده می‌کنند تا برآورد کنند چقدر احتمال دارد چنین تفاوت قابل‌توجهی در دو گروه از اشخاص که کاملاً مشابه‌اند بر اثر شانس اتفاق افتاده باشد. در مطالعات علمی، به این اصطلاح عدد پی می‌گویند.

اگر کاملاً غیرمحتمل باشد که چنین تفاوتی در نتایج تنها براثر شانس اتفاق افتاده باشد، تفاوت را «از لحاظ آماری معنادار» می‌نامند. بازه‌ی عددی احتمالات ریاضی مانند عدد پی از ۰ (بدون شانس) تا ۱ (قطعیت کامل) متغیر است. بنابراین، ۰٫۵ به معنای ۵۰ درصد شانس و ۰٫۰۵ به معنی ۵ درصد شانس است.

در بیشتر علوم، نتایجی که عدد پی آن‌ها ۰٫۰۵ باشد در مرز معناداری آماری قرار داده می‌شوند. اگر عدد پی کمتر از ۰٫۰۱ باشد، نتایج از نظر آماری معنادار در نظر گرفته می‌شوند و اگر عدد پی کمتر از ۰٫۰۵ باشد معنادار بودن نتایج بسیار بالاست.

اما دانستن این مسئله چگونه به ما کمک می‌کند تا مفهوم معناداری آماری را در یک مطالعه‌ی بخصوص درک کنیم؟ بیایید به مطالعه‌ی کاهش وزن‌مان بازگردیم. اگر عدد پی حاصل‌ شده از نتایج این مطالعه ۰٫۰۵ باشد، دانشمندان می‌گویند: «با فرض اینکه هر دو گروه مورد مقایسه از ابتدا کاملاً مشابه بوده باشند، شانس خوبی در حد ۹۵ درصد وجود داشت که تفاوت سه کیلوگرمی در کاهش وزن به دلیل اثرات دارو است». با استفاده از این یافته، دانشمندان نتیجه می‌گیرند که دارو موثر است.

اگر متوجه شوید که مقدار پی یک یافته برابر است با ۰٫۰۱ اما ترجیح دهید که آن را به‌طور متفاوت بیان کنید، تنها کافی است که مقدار پی را از عدد یک کسر کنید (یک منهای ۰٫۰۱ برابر است با ۹۹). از این رو، اگر مقدار پی برابر با ۰٫۰۱ شود، شانسی عالی در حدود ۹۹ درصد وجود دارد که مداخله اثربخش است.

این طور نیست که آزمون‌های آماری تنها برای تعیین اثربخشی مداخلات استفاده شوند. مطالعاتی که به‌دنبال تعیین رابطه‌ها (associations)  هستند – مثلاً، آیا کارگران تازه‌کار در مقایسه با کارگران باتجربه‌تر آسیب‌پذیرتر هستند – بر آزمون‌های ریاضیاتی متکی‌اند؛ به این شیوه، تعیین می‌کنند آیا مشاهدات یک مطالعه می‌تواند معیارهای معناداری آماری را برآورده کند یا خیر.

چگونه یک مقاله علمی را مطالعه کنیم؟

چگونه یک مقاله علمی را مطالعه کنیم؟

تقریباً همه جا وقتی قرار است فردی پژوهشی انجام دهد یا به او توصیه می‌شود یا اینکه میداند باید مقاله‌‌های مختلفی را مطالعه کند. اما اگر بخواهیم منصفانه بگوییم تاکنون هیچ واحد دانشگاهی یا آموزش خاصی برای مطالعه یک مقاله علمی وجود نداشته است و یا اگر هم دانشگاهی یا مرکز خاصی اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی کرده باشد میزان آن و وسعت آن بسیار محدود بوده است. بسیاری از پژوهشگران از آنجایی که نمی‌دانند یک مقاله را باید چگونه مطالعه کنند نمی‌توانند نهایت بهره را از آن برده و در نتیجه دستاوردهای آن مقالات را در پژوهش خود استفاده کنند. در این مطلب به ذکر رهنمودهایی برای نحوه خواندن مقاله علمی ارایه خواهیم داد. با وب سایت ایران تحقیق همراه باشید.

چگونه یک مقاله علمی را مطالعه کنیم؟

مرحله اول. چگونه یک مقاله علمی را مطالعه کنیم؟ فهم ساختار هر بخش مقاله

aid6298553-v4-728px-Conduct-Research-Step-15

هر مقاله ساختاری منظم و منسجم دارد که قبل از خواندن مقاله، خوانندگان باید آن ساختارها را بشناسد و هدف هریک از آنها را بداند.

۱- به جزییات اطلاعات صفحه اول مقاله توجه کنید. صفحه اول مقاله شامل نام مولف یا مولفین، سال انتشار، نام مجله، چکیده مقاله و عنوان پژوهش می‌باشد. همه این اطلاعات مهم می‌باشند و خواننده باید به آنها توجه داشته باشد.

۲- چکیده مقاله را بخوانید. چکیده خلاصه کوتاهی است از آنچه که نویسنده مقاله در سراسر فرآیند پژوهش انجام داده است. شما در چکیده مقاله می‌توانید عنوان پژوهش، اطلاعات درباره نمونه پژوهش، فرضیات، نتایج اصلی و مروری کوتاه بر یافته‌های پژوهش را پیدا می‌کنید.

۳- بخش مقدمه مقاله را بررسی کنید. در بخش مقدمه مقاله، مولف به تبیین چرایی انجام پژوهش پرداخته و خواننده برای اینکه متوجه این چرایی شود می‌تواند این قسمت از مقاله را مطالعه کند. همچنین، مقدمه معمولاً اولین بخش در مقاله است که محقق به ذکر زیربنای تئوریکی پژوهش می‌پردازد. این بخش می‌تواند شامل یافته‌ها و دستاوردهای پژوهش‌های دیگر باشد و در کنار همه این موارد، مولف مقاله چرایی انجام این پژوهش را نیز توضیح می‌دهد.

- هدف اصلی مقدمه مقاله آن است که سوال پژوهش را تبیین کند و برحسب زمینه نظری و پژوهشی، پیش‌بینی‌هایی مطرح نماید (فرضیات). این فرضیات بعداً از طریق روشهای علمی مورد بحث و صحت آزمایی قرار خواهند گرفت. 

۴- بخش متدولوژی یا روش‌شناسی (روش‌ها) را بخوانید. این قسمت از مقاله به شما درباره اینکه مقاله چگونه می‌خواهد فرضیات آزمایشی که در بخش قبل مطرح شده را به آزمون گذارد. این بخش همچنین اطلاعات ریز و دقیقی از مواد زیر را ارایه می‌کند:

الف) حجم نمونه

ب) سن و جنسیت آزمونها

ج) اطلاعات اضافی از مشارکت‌کنندگان در تحقیق که احتمالاً ذکر آنها لازم است (مانند سطح فرهنگی، سوادی، اقتصادی و مذهبی و …)

د) روش مورد استفاده برای انجام تحقیق

ن) لوازم مورد استفاده، دستگاه‌ها و …

و) پرسشنامه‌ها

ه) روش‌های تحلیلی به کار رفته‌شده، و نرم افزارهای مورد بررسی

۵- بخش نتایج را بررسی کنید. این بخش را با این هدف می‌توانید بررسی کنید که بدانید پژوهش چه برون‌دادی به شما می‌دهد. در قسمت نتایج مهمترین هدف این است که مشخص گردد آیا فرضیات پژوهش تایید می‌شوند یا خیر. در این بخش احتمالاً شما با جداول و نمودارها و عکس‌های زیادی برخورد کنید و بیشتر با اعداد و ارقام سروکار داشته باشید. 

۶- بخش بحث و نتیجه‌گیری را مرور کنید. در بخش بحث و نتیجه‌گیری شما احتمالاً با چنین مواردی روبرو می‌شوید:

الف) خلاصه‌ای از هدف پژوهش

ب) مرور مهمترین نتایج پژوهش

ج) نقاط ضعف و قوت پژوهش در نتیجه استفاده از روش‌ها، نمونه و تفاسیر

د) کاربردهای عملیاتی از نتایج پژوهش

و) ایده برای پژوهش‌های آتی

۷) بخش رفرنس‌ها را بررسی کنید. رفرنس‌ها تمامی منابعی را نشان می‌دهد که برای نگارش مقاله از آنها استفاده شده است. استفاده از منابع بروز و منابعی که در مجلات باکیفیت چاپ شده‌اند باعث می‌شود که مقاله حاضر دارای ارزش و اعتبار بیشتری باشد. از این حیث می‌توانید حتی یک مقاله را مورد ارزیابی قرار دهید.

aid6298553-v4-728px-Learn-Speed-Reading-Step-3-Version-5

مرحله دوم. چگونه یک مقاله علمی را مطالعه کنیم؟ خواندن مقاله

۱- چکیده را بخوانید. خواندن چکیده به شما بازخوردی سریع از کلیت مقاله می‌دهد. چکیده‌ای که خوب نوشته شده باشد اطلاعاتی درباره هدف مطالعه، پرسشنامه‌ها و نرم‌افزارهای موجود در آن، نمونه مورد مطالعه و نتایج و بروندادهای اصلی مقاله را ارایه می‌کند.

۲- به نمودارها، جداول و سایر نمادهای بصری مقاله توجه کنید. هنگامی که چکیده را می‌خوانید می‌توانید حدس بزنید که ایده اصلی مقاله در چه حیطه‌ای است. اکنون، بر اساس همین ایده اصلی می‌توانید به تمامی نمودارها و جداول مقاله که عمدتاً در بخش نتایج آمده است نگاه کنید و آنها را بررسی نمایید. یقیناً مشاهده این جداول اطلاعات جزیی زیادتری را به شما ارایه خواهد داد.

۳- اولین پاراگراف بخش بحث و نتیجه گیری (discussion) را مطالعه کنید. یک بحث و نتیجه‌گیری اگر دقیق نگارش شده باشد، خلاصه‌ای از هدف مطالعه، روش مورد استفاده، نتایج اصلی و رد یا تایید فرضیات ارایه خواهد داد. به عبارتی، نتایج در بخش بحث و نتیجه گیری مقاله، معنا و مفهوم پیدا می‌کنند زیرا مولف در این قسمت آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد و توضیح می‌دهد.

- اگر بخواهیم باارزشترین بخش مقاله را از نظر میزان اطلاعات باارزشی که ارایه می‌دهند طبقه‌بندی کنیم، پاراگراف اول بحث و نتیجه‌گیری اغلب باارزشترین بخش از یک مقاله خواهد بود. یقیناً در همه مقاله‌ها قسمت بحث و نتیجه‌گیری به صورت کاملاً یکسان نوشته نمی‌شود و کیفیت مشابهی هم ندارد، اما با مطالعه سریع این بخش، شما می‌توانید دقیقترین اطلاعات را از مقاله بدست اورید.

۴- اگر به اطلاعات بیشتری درباره مقاله نیاز داشتید، می‌توانید سایر بخش‌های مقاله را مطالعه کنید.  اگر احساس می‌کنید نیاز به بینش تئوریکی و یا مطالعه پژوهش‌های مشابه با مقاله حاضر را دارید می‌توانید برگردید و بخش مقدمه مقاله را کامل بخوانید. اگر می‌خواهید از نمونه، جامعه، ابزار اندازه‌گیری و روش پژوهش اطلاعاتی کسب کنید می‌توانید بخش روش‌شناسی مقاله را خوب مطالعه کنید. اگر نیاز دارید شیوه تحلیل داده‌ها را بررسی کنید، بخش نتایج را دقیق مطالعه کنید و درصورتی که می‌خواهید تفاسیری اضافه‌تری از نتایج بدست آورید، بخش بحث و نتیجه‌گیری را کامل‌تر مطالعه کنید.

50 دانشگاه برتر جهان

۵۰ دانشگاه برتر جهان در سال ۲۰۱۹ معرفی شدند

موسسه QS یا Quacquarelli Symonds یکی از موسسات سرشناس در بررسی و رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان است که در کشور بریتانیا قرار دارد. این موسسه هر ساله با بررسی هزاران دانشگاه از سراسر دنیا، لیست دانشگاه‌های برتر خود را ارائه می‌دهد. موسسه QS از شش فاکتور برای بررسی و رتبه بندی دانشگاه‌ها استفاده می‌کند که عبارتند از:

- دانشجویان بین المللی: ۵ درصد تاثیر

- هیئت علمی بین المللی: ۵ درصد تاثیر

- نسبت اعضای هیئت علمی به تعداد دانشجو: ۲۰ درصد تاثیر

- استنادها به ازای هر عضو هیئت علمی: ۲۰ درصد تاثیر

- ارزیابی کارفرمایان: ۱۰ درصد تاثیر

- شهرت دانشگاه: ۴۰ درصد تاثیر

از نکات برجسته این لیست که بسیاری از پژوهشگران و جامعه دانشگاهی آن را پیگیری می‌کنند، ۵۰ دانشگاه برتر جهان است. همچنین رقابت در بین ۱۰ دانشگاه برتر و ۲۰ دانشگاه برتر در چند دهه اخیر بسیار قابل توجه بوده است. در ادامه به بررسی ۵۰ دانشگاه برتر جهان براساس رتبه بندی QS خواهیم پرداخت. همانند سال‌های گذشته در بین ۱۰ دانشگاه‌ برتر، دانشگاه‌های آمریکایی بیشتر جایگاه‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین دانشگاه‌های بریتانیایی نیز در بین ۱۰ دانشگاه و ۲۰ دانشگاه برتر جایگاه‌های بالایی را تصاحب کرده‌اند.

۵۰ دانشگاه برتر جهان در سال ۲۰۱۹

رتبه نام دانشگاه کشور
۱ موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT) ایالات متحده آمریکا
۲ دانشگاه استنفورد ایالات متحده آمریکا
۳ دانشگاه هاروارد ایالات متحده آمریکا
۴ موسسه تکنولوژی کالیفرنیا (Caltech) ایالات متحده آمریکا
۵ دانشگاه آکسفورد بریتانیا
۶ دانشگاه کمبریج بریتانیا
۷ موسسه تکنولوژی فدرال سوئیس در زوریخ سوئیس
۸ امپریال کالج لندن بریتانیا
۹ دانشگاه شیکاگو ایالات متحده آمریکا
۱۰ کالج دانشگاهی لندن (UCL) بریتانیا
۱۱ دانشگاه ملی سنگاپور سنگاپور
۱۲ دانشگاه تکنولوژی نان‌یانگ سنگاپور
۱۳ دانشگاه پرینستون ایالات متحده آمریکا
۱۴ دانشگاه کرنل ایالات متحده آمریکا
۱۵ دانشگاه ییل ایالات متحده آمریکا
۱۶ دانشگاه کلمبیا ایالات متحده آمریکا
۱۷ دانشگاه تسینگوا چین
۱۸ دانشگاه ادینبورگ بریتانیا
۱۹ دانشگاه پنسیلوانیا ایالات متحده آمریکا
۲۰ دانشگاه میشیگان ایالات متحده آمریکا
۲۱ دانشگاه جان هاپکینز ایالات متحده آمریکا
۲۲ مؤسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان سوئیس
۲۳ دانشگاه توکیو ژاپن
۲۴ دانشگاه ملی استرالیا استرالیا
۲۵ دانشگاه هنگ کنگ هنگ کنگ
۲۶ دانشگاه دوک  ایالات متحده آمریکا
۲۷ دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB)  ایالات متحده آمریکا
۲۸ دانشگاه تورنتو کانادا
۲۹ دانشگاه منچستر بریتانیا
۳۰ دانشگاه پکینگ چین
۳۱ کالج پادشاهی لندن بریتانیا
۳۲ دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA)  ایالات متحده آمریکا
۳۳ دانشگاه مک‌گیل کانادا
۳۴ دانشگاه نورث وسترن  ایالات متحده آمریکا
۳۵ دانشگاه کیوتو ژاپن
۳۶ دانشگاه ملی سئول کره جنوبی
۳۷ دانشگاه علم و تکنولوژی هنگ کنگ هنگ کنگ
۳۸ دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی لندن بریتانیا
۳۹ دانشگاه ملبورن استرالیا
۴۰ موسسه پیشرفته علم و تکنولوژی کره کره جنوبی
۴۱ دانشگاه کالیفرنیا، سن‌دیه‌گو (UCSD)  ایالات متحده آمریکا
۴۲ دانشگاه سیدنی استرالیا
۴۳ دانشگاه نیویورک  ایالات متحده آمریکا
۴۴ دانشگاه فودان چین
۴۵ دانشگاه نیو ساوث ویلز استرالیا
۴۶ دانشگاه کارنگی ملون  ایالات متحده آمریکا
۴۷ دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا
۴۸ دانشگاه کوئینزلند استرالیا
۴۹ دانشگاه چینی هنگ کنگ هنگ کنگ
۵۰ دانشگاه PSL فرانسه
رتبه بندی شانگهای

۱۳ دانشگاه ایران در جمع هزار دانشگاه برتر دنیا براساس رتبه بندی شانگهای ۲۰۱۸

دانشگاه شانگهای جیاتانگ که هر ساله لیست ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان را منتشر می‌کند، رتبه‌بندی سال ۲۰۱۸ خود را منتشر کرد. این لیست که به عنوان معتبرترین لیست دانشگاه‌های برتر جهان شناخته می‌شود از سال ۲۰۰۳ به بعد منتشر می‌شود. در ادامه به بررسی شاخص‌های ارزیابی دانشگاه‌های برتر جهان براساس نظام رتبه بندی شانگهای و همچنین جایگاه دانشگاه‌های ایران در آن خواهیم پرداخت.

university1

براساس نظام رتبه‌بندی شانگهای چهار عامل کیفیت آموزش با ۱۰ درصد تاثیر، کیفیت اعضای هیئت علمی با ۴۰ درصد تاثیر، برونداد پژوهشی با ۴۰ درصد تاثیر و عملکرد سرانه علمی با ۱۰ درصد تاثیر معیارهای اصلی این رتبه‌بندی را تشکیل می‌دهند.

در رتبه بندی شانگهای در سال ۲۰۱۸ ده دانشگاه برتر جهان به این ترتیب هستند: دانشگاه هاروارد، دانشگاه استنفورد، دانشگاه کمبریج، موسسه فناوری ماساچوست (MIT)، دانشگاه کالیفرنیا برکلی، دانشگاه پرینستون، دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کلمبیا، موسسه فناوری کالیفرنیا و دانشگاه شیکاگو. بنابراین در سال ۲۰۱۸ از بین ۱۰ دانشگاه برتر دنیا ۸ دانشگاه مربوط به کشور آمریکا و دو دانشگاه نیز مربوط به کشور انگلستان هستند. از نکات جالب لیست شانگهای این است که دانشگاه هاروارد از سال ۲۰۰۳ که این رتبه‌بندی برای نخستین بار منتشر شد، تا به امروز همواره رتبه نخست را داشته است.

یکی از آمارهای جالب مربوط به رتبه بندی شانگهای ۲۰۱۸ این است که در بین ۲۰ دانشگاه برتر دنیا ۱۶ دانشگاه از قاره آمریکا و ۴ دانشگاه از قاره اروپا هستند. از سوی دیگر در بین دانشگاه‌های رتبه ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تعداد دانشگاه‌های آمریکایی ۱۱۳ و اروپایی ۱۷۱ مورد است و تعداد دانشگاه‌های آسیایی ۲۰۵ و آفریقایی ۱۱ مورد می‌باشد. بنابراین هر چه به رتبه‌های نخست نزدیک‌تر می‌شویم سهم دانشگاه‌های آمریکایی و اروپایی بیشتر است و در رتبه‌های بالاتر دانشگاه‌های قاره آسیا سهم بیشتری دارند.

 university3از نکات جالب دیگر رتبه بندی شانگهای ۲۰۱۸ برای پژوهشگران و جامعه دانشگاهی ایران، رتبه دانشگاه‌های کشورمان در این لیست است. براساس این رتبه بندی تعداد ۱۳ دانشگاه‌ ایرانی توانسته‌اند به جمع ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان راه یابند. بررسی آمارها نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۷ هشت دانشگاه، در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۵ دو دانشگاه و در سال  ۲۰۱۴ تنها یک دانشگاه ایرانی در فهرست شانگهای قرار داشتند.

university4در جدول زیر لیست ۱۳ دانشگاه ایرانی در رتبه بندی شانگهای ۲۰۱۸ مشاهده می‌شود. همانند سال‌های گذشته دانشگاه تهران در رتبه نخست دانشگاه‌های ایران قرار دارد و پس از آن دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر و دانشگاه صنعتی شریف در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند. دانشگاه علوم پزشکی تهران در رتبه چهارم، دانشگاه علم و صنعت در رتبه پنجم، دانشگاه تربیت مدرس در رتبه ششم، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در رتبه هفتم، دانشگاه صنعتی اصفهان در رتبه هشتم، دانشگاه شهید بهشتی در رتبه نهم، دانشگاه فردوسی مشهد در رتبه دهم، دانشگاه شیراز در رتبه یازدهم، دانشگاه تبریز در رتبه دوازدهم و دانشگاه علوم پزشکی ایران در رتبه سیزدهم قرار دارند.

university5

+بیشتر بخوانید: حضور ۱۸ دانشگاه ایران در جمع دانشگاه های برتر تایمز در سال ۲۰۱۸

Website-Icons-MLR-1

آموزش تحلیل رگرسیون خطی در SPSS

تحلیل رگرسیون خطی در SPSS یکی از پیچیده‌ترین و پرکاربردترین تحلیل‌ها در رشته‌های مختلف است. تقریباً در تمامی کتاب‌ها و متون مربوط به آموزش SPSS این تحلیل توضیح داده شده است اما آموزش برخی نکات غیرضروری سبب سردرگمی دانشجویان و پژوهشگران می‌گردد. در این آموزش به صورت بسیار ساده و کامل این تحلیل و چگونگی گزارش آن در مقالات و پایان نامه‌ها را به شما توضیح خواهیم داد. با ایران تحقیق همراه باشد.

تحلیل رگرسیون خطی از خانواده تحلیل‌های همبستگی است اما بیشتر به منظور پیش بینی اثر یک یا چند متغیر بر روی یک متغیر دیگر به کار می‌رود. دو نوع عمده تحلیل رگرسیون خطی داریم. رگرسیون خطی تک متغیره برای پیش بینی یک متغیر وابسته توسط یک متغیر مستقل و رگرسیون خطی چند متغیره برای پیش بینی یک متغیر وابسته توسط چند متغیر مستقل.

انواع سبک‌ها تحلیل رگرسیون خطی در SPSS

تحلیل رگرسیون خطی در SPSS را می‌توان به پنج نوع مختلف تقسیم کرد که تنها دو نوع از آن کاربرد زیادی در مقالات و پایان نامه‌ها دارد و از سه نوع دیگر استفاده چندانی نمی‌شود. این پنج نوع تحلیل رگرسیون خطی در SPSS شامل روش ورود یا همزمان، روش گام به گام، روش حذف، روش پیش رونده و روش پس رونده است.

در روش ورود یا همزمان کلیه متغیرهای مستقل به صورت همزمان وارد مدل می‌شوند تا تاثیر همه متغیرهای مهم و غیر مهم بر متغیر وابسته مشخص شود. در روش گام به گام نیز متغیرهای مستقل یک به یک و به ترتیب اهمیت و داشتن بیشترین رابطه وارد مدل می‌شوند. یعنی ورود متغیرها یک به یک صورت می‌گیرد. همان‌گونه که گفته شد سه روش حذف، پیش رونده و پس رونده کاربرد زیادی در پژوهش‌ها ندارند.

نکته: اگر تعداد متغیرهای شما زیاد است و برخی از متغیرها مهم‌تر از برخی دیگر هستند، بهتر است از تحلیل رگرسیون خطی به سبک گام به گام استفاده کنید، در غیر اینصورت از تحلیل به سبک ورود یا همزمان استفاده کنید.

برخی از موضوعاتی که می‌توان از تحلیل رگرسیون خطی در SPSS استفاده کرد

- نقش سبک‌های اسنادی به عنوان پیش‌بین افت تحصیلی

- اثر دوره آموزش خدمت سربازی بر وضعیت تن سنجی جوانان ایرانی

- نقش اعتیاد به اینترنت در پیش بینی احساس تنهایی دانشجویان

- نقش مذهب در توسعه گردشگری مذهبی

نحوه انجام تحلیل رگرسیون خطی در SPSS

مثال: فرض کنید که پژوهشگری قصد بررسی نقش افسردگی، اضطراب و استرس در پیش بینی پیشرفت تحصیلی دانشجویان را دارد. برای این منظور او نمرات ۱۸ دانشجو را گردآوری کرده است و باید از طریق رگرسیون خطی تحلیل خود را انجام دهد. در ادامه تحلیل مربوط به این مثال را خواهید دید.

در منوی بالای SPSS به این مسیر بروید:

Analyze>Regression<Linear

آموزش تحلیل رگرسیون خطی در SPSSدر کادر باز شده، متغیر وابسته یعنی پیشرفت تحصیلی را به کادر Dependent و متغیرهای مستقل یعنی افسردگی، اضطراب و استرس را به کادر Independent وارد می‌کنیم. سپس در گزینه Method می‌توانیم از بین پنج روش یک روش را انتخاب کنیم که توصیه ما استفاده از روش ورود یا Enter و روش گام به گام یا Stepwise است که در اینجا خروجی هر دو مورد و نحوه گزارش آن را آموزش خواهیم داد.

آموزش تحلیل رگرسیون خطی در SPSSخروجی تحلیل رگرسیون خطی در SPSS به روش ورود یا همزمان

آموزش تحلیل رگرسیون خطی در SPSSخروجی تحلیل رگرسیون خطی در SPSS به روش گام به گام

آموزش تحلیل رگرسیون خطی در SPSSنحوه گزارش خروجی تحلیل رگرسیون خطی در SPSS

خروجی تحلیل رگرسیون در حالت استفاده از روش ورود یا همزمان در تصویر زیر آمده است و شما می‌توانید براساس یافته‌های خروجی بالا آن‌ها را در جداول استاندارد زیر گزارش کنید. ستون P نشانگر سطح معناداری است و این یافته نشان می‌دهد که هیچ کدام از دو متغیر افسردگی و استرس نتوانسته اند پیشرفت تحصیلی را پیش بینی کنند. البته جدول زیر برای نمونه آورده شده است و نتایج خروجی بالا نیست. شما باید اعداد به دست آمده در خروجی بالا را طبق جدول زیر وارد کنید.

آموزش تحلیل رگرسیون خطی در SPSSدر جدول زیر یک نمونه از نحوه گزارش تحلیل رگرسیون به روش گام به گام آمده است. طبق اطلاعات جدول خروجی بالا باید جدول زیر را کامل نمایید. در روش گام به گام ابتدا متغیر اول براساس بیشترین میزان تاثیر وارد معاله می‌شود و اگر متغیرهای دیگر هم به صورت معنادار بتوانند بر متغیر وابسته اثرگذار باشند در گام‌های بعدی وارد معادله می‌شوند. اطلاعات وارد شده در جدول زیر براساس خروجی بالا نیست و به عنوان نمونه وارد شده است.

آموزش تحلیل رگرسیون خطی در SPSSنکات مهم در گزارش خروجی تحلیل رگرسیون خطی در SPSS

علاوه بر توجه به سطوح معنادار، یکی از مهم‌ترین نتایج به دست آمده از تحلیل رگرسیون شاخص Adjusted R2 یا R2 تعدیلی است. این یافته نشان می‌دهد که متغیر مستقل چه میزان متغیر وابسته را پیش بینی می‌کند. برای مثال در جدول بالا افسردگی در گام اول ۰٫۰۸ واحد متغیر پیشرفت تحصیلی را پیش بینی می‌کند که به معنی پیش بینی ۸ درصد از تغییرات این متغیر است. در گام دوم با اضافه شدن اضطراب، این دو متغیر یعنی افسردگی و اضطراب ۰٫۱۱ واحد متغیر پیشرفت تحصیلی را پیش بینی کرده‌اند که بع معنی پیش بینی ۱۱ درصد از تغییرات متغیر وابسته توسط دو متغیر مستقل است.

افزایش 50 برابری تولید علم ایران در 20 سال اخیر

افزایش ۵۰ برابری تولید علم ایران در ۲۰ سال اخیر براساس آمار وب آف ساینس

براساس گزارش پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و اطلاعات استخراج شده از پایگاه وب آف ساینس (WoS)، کشور ایران با میانگین ۲۱٫۶۲ درصد رشد علمی سالانه توانسته است در طول ۲۰ سال اخیر بالاترین رشد علمی در جهان را به دست آورد. براساس این گزارش در سال ۱۹۹۷ در مجموع ۹۸۳ مدرک علمی توسط پژوهشگران ایرانی تولید شده بود که این رقم در سال ۲۰۱۷ به ۴۹۶۹۶ مورد رسیده است که نشان دهنده افزایش ۵۰ برابری تولید علم ایران در ۲۰ سال اخیر است.

براساس آمارها، دانشمندان و پژوهشگران ایرانی درطول ۲۰ سال اخیر ۳۷۴ هزار و ۶۲۲ مدرک علمی شامل مقالات پژوهشی، مقالات مروری و کوتاه، مقالات کنفرانس و همایش و کتاب را در پایگاه وب آف ساینس (WoS) به ثبت رسانده‌اند. از این تعداد ۷۹٫۱ درصد مربوط به مقالات پژوهشی اصیل است که نشان دهنده محتوای علمی ارزشمند تولیدات علمی است. افزایش ۵۰ برابری تولید علم در ایران درحالی است که تولیدات علمی دنیا در همین بازه زمانی یعنی از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۷ دوبرابر شده است و از ۱ میلیون و ۳۰۳ هزار مدرک علمی و ۲ میلیون و ۷۰۱ هزار سند رسیده است.

یکی دیگر از نکات مهم در حوزه تولید علم ایران افزایش کیفیت تولیدات در کنار کمیت است. براین اساس، تعداد مقالات برتر ایران در سال ۲۰۱۱ شامل ۸۵ مقاله بوده است که این رقم در سال ۲۰۱۷ به ۴۳۴ مورد رسیده است. رتبه تولید علم برتر ایران یا همان تولیدات علمی ۱ درصد برتر، در سال ۲۰۱۲ برابر با ۳۷ بود که این رتبه در سال ۲۰۱۷ به ۲۰ رسیده است. براساس شاخص هرش یا همان H-index که نشان دهنده کیفیت تولیدات در کنار کمیت آن‌ها است، ضریب پژوهشگران ایرانی از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ صعودی بوده است و از ۱۳۲ به ۲۳۹ افزایش یافته است.

اما جهان اسلام نیز شاهد جهشی بزرگ در حوزه تولیدات علمی بوده‌ است. در سال ۱۹۹۷ تنها سه کشور ترکیه با رتبه ۳۰، مصر با رتبه ۴۱ و عربستان با رتبه ۴۷ در بین ۵۰ کشور برتر تولید کننده علم دنیا قرار داشتند و جایگاه ایران نیز در آن سال رتبه ۵۴ بوده است. این درحالی است که در سال ۲۰۱۸ هفت کشور اسلامی در بین ۵۰ تولید کننده برتر علم جهان قرار داشتند و دو کشور ایران و ترکیه نیز با رتبه‌های ۱۶ و ۱۸ به جمع ۲۰ کشور برتر جهان پیوسته‌اند. سهم کشورهای اسلامی در تولید علم جهان از ۱٫۴ درصد در سال ۱۹۹۷ به ۸٫۲ درصد در سال ۲۰۱۷ رسیده است. همچنین قابل ذکر است که میزان متوسط رشد سالانه تولید علم کشورهای اسلامی در ۲۰ سال اخیر حدود سه و نیم برابر متوسط دنیاست.

اپلیکیشن رتبه بندی دانشگاه های ایران توسط ISC

دانلود رایگان اپلیکیشن رتبه بندی دانشگاه های ایران توسط ISC

یکی از خدماتی که در طول چند سال اخیر به مجموعه خدمات پایگاه استنادی علوم جهانی اسلام (ISC) افزوده شده است رتبه بندی دانشگاه های ایران است. پایگاه استنادی ISC با الگوبرداری از نظام‌های معتبر رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی دنیا از جمله نظام رتبه بندی تایمز، این لیست را تهیه نموده و با توجه به ملاک‌هایی که برای این رتبه بندی در نظر گرفته است، می‌توان آن را برای دانشگاه‌های ایران معتبر و مفید تلقی کرد.

هم اکنون در نظام رتبه بندی دانشگاه های ایران توسط ISC پنج معیار و ملاک اصلی در نظر گرفته شده است که عبارتند از پژوهش، آموزش، وجهه بین المللی، تسهیلات و امکانات و همچنین فعالیت اجتماعی، اقتصادی و صنعتی.

اپلیکیشن رتبه بندی دانشگاه های ایران توسط ISC

در این رتبه بندی ملاک‌های اصلی تعیین کننده شامل پژوهش و آموزش است. از ۱۰۰ امتیاز در نظر گرفته شده برای هر دانشگاه شاخص پژوهش ۵۸ امتیاز را به خود اختصاص می‌دهد و شاخص آموزش نیز ۲۸ امتیاز را شامل می‌شود. وجهه بین المللی نیز ۱۰ امتیاز، تسهیلات و امکانات ۲ امتیاز و فعالیت اجتماعی، اقتصادی و صنعتی نیز ۲ امتیاز را به خود اختصاص می‌دهند. در ادامه به معرفی اپلیکیشن رتبه بندی دانشگاه های ایران توسط ISC می‌پردازیم.

معرفی اپلیکیشن رتبه بندی دانشگاه های ایران توسط ISC

اپلیکیشن رتبه بندی دانشگاه های ایران توسط ISC اطلاعاتی را که پایگاه اطلاع رسانی علوم جهان اسلام گردآوری و براساس آن دست به رتبه بندی می‌زند را به شکل بسیار خلاصه و کاربرپسند به نمایش می‌گذارد. در این اپلیکیشن امکانات زیر وجود دارد:

- نمایش ۱۰ دانشگاه برتر آخرین سال رتبه‌بندی

- نمایش رتبه‌بندی کلی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی ایران در پنج دسته دانشگاه‌های جامع، صنعتی، هنر، پزشکی و پژوهشگاه‌ها

- نمایش رتبه‌بندی دانشگاه‌های آزاد اسلامی

- مشاهده روش‌شناسی (نظام ملی رتبه‌بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام)

- مشاهده اطلاعات دانشگاه‌ها شامل رتبه، نمره، تلفن تماس، ایمیل، آدرس و سایت

اپلیکیشن رتبه بندی دانشگاه های ایران توسط ISC

دانلود اپلیکیشن رتبه بندی دانشگاه های ایران توسط ISC

برای دانلود این اپلیکیشن می‌توانید از لینک مستقیم و لینک سایت کافه بازار استفاده نمایید. حجم کلی برنامه ۹٫۵ مگابایت است و امکان استفاده از آن به صورت آفلاین نیز میسر خواهد بود.

دانلود مستقیم

دانلود از کافه بازار

معرفی ده مقاله پراستناد روانپزشکی از سال 2006 تاکنون

معرفی ده مقاله پراستناد روانپزشکی از سال ۲۰۰۶ تاکنون

مقاله پر استناد مقاله‌ای است که از سوی مقالات دیگر بارها مورد استفاده قرار گرفته است و از آن به عنوان رفرنس استفاده شده است. در این مطلب قصد داریم به معرفی ده مقاله پراستناد روانپزشکی از سال ۲۰۰۶ تاکنون بپردازیم. این رده‌بندی را پایگاه گوگل اسکولار بر اساس تعداد استنادهای صورت گرفته از مقالات ارایه داده است.

معرفی ده مقاله پراستناد روانپزشکی از سال ۲۰۰۶ تاکنون

۱- مقاله اسپیتزر و همکاران. این مقاله در حیطه ارزیابی اضطراب فراگیر با عنوان “A brief measure for assessing generalized anxiety disorder: the GAD-7″ از سال ۲۰۰۶ تاکنون ۳۶۱۹ بار از سوی مقالات دیگر مورد استناد قرار گرفته است.

Spitzer, R. L., Kroenke, K., Williams, J. B., & Löwe, B. (2006). A brief measure for assessing generalized anxiety disorder: the GAD-7. Archives of internal medicine, 166(10), 1092-1097

۲- مقاله کسلر، آدلر و بارکلی. این مقاله در حیطه بیش فعالی با عنوان “The prevalence and correlates of adult ADHD in the United States: results from the National Comorbidity Survey Replication” تاکنون ۲۹۰۹ بار از سوی مقالات دیگر مورد استناد قرار گرفته است.

Kessler, R. C., Adler, L., Barkley, R., Biederman, J., Conners, C. K., Demler, O., … & Spencer, T. (2006). The prevalence and correlates of adult ADHD in the United States: results from the National Comorbidity Survey Replication. American Journal of psychiatry, 163(4), 716-723
 
۳- مقاله تریویدی و همکاران. این مقاله در حیطه افسردگی با عنوان “Evaluation of outcomes with citalopram for depression using measurement-based care in STAR* D: implications for clinical practice” تاکنون ۲۴۱۸ بار مورد استناد قرار گرفته است.
Trivedi, M. H., Rush, A. J., Wisniewski, S. R., Nierenberg, A. A., Warden, D., Ritz, L., … & Shores-Wilson, K. (2006). Evaluation of outcomes with citalopram for depression using measurement-based care in STAR* D: implications for clinical practice. American journal of Psychiatry, 163(1), 28-40
 
۴- مقاله راش و تریویدی و ویسینیویسکی. این مقاله در حیطه افسردگی با عنوان “Acute and longer-term outcomes in depressed outpatients requiring one or several treatment steps: a STAR* D report” از سال ۲۰۰۶ تاکنون ۲۴۰۸ بار مورد استناد قرار گرفته است.
Rush, A. J., Trivedi, M. H., Wisniewski, S. R., Nierenberg, A. A., Stewart, J. W., Warden, D., … & McGrath, P. J. (2006). Acute and longer-term outcomes in depressed outpatients requiring one or several treatment steps: a STAR* D report. American Journal of Psychiatry, 163(11), 1905-1917
 
۵- مقاله آندا و فلیتی. این مقاله در حیطه تجارب سوء استفاده با عنوان “The enduring effects of abuse and related adverse experiences in childhood” از سال ۲۰۰ تاکنون ۲۰۵۷ بار مورد استناد قرار گرفته است.
Anda, R. F., Felitti, V. J., Bremner, J. D., Walker, J. D., Whitfield, C. H., Perry, B. D., … & Giles, W. H. (2006). The enduring effects of abuse and related adverse experiences in childhood. European archives of psychiatry and clinical neuroscience, 256(3), 174-186
 
۶- مقاله زارات، سینگ و کارلسون. این مقاله در حیطه درمان افسردگی با عنوان کامل “A randomized trial of an N-methyl-D-aspartate antagonist in treatment-resistant major depression” از سال ۲۰۰۶ تاکنون ۱۹۴۸ بار مورد استناد قرار گرفته است.
Zarate, C. A., Singh, J. B., Carlson, P. J., Brutsche, N. E., Ameli, R., Luckenbaugh, D. A., … & Manji, H. K. (2006). A randomized trial of an N-methyl-D-aspartate antagonist in treatment-resistant major depression. Archives of general psychiatry, 63(8), 856-864
 
۷- مقاله هوگ، آچترلونه و میلیکن. این مقاله در حیطه خدمات سلامت روانی به سربازان یا عنوان کامل “Mental health problems, use of mental health services, and attrition from military service after returning from deployment to Iraq or Afghanistan” از سال ۲۰۰۶ تاکنون ۱۸۵۹ بار مورد استناد قرار گرفته است. از سال ۲۰۰۶ تاکنون ۱۸۵۹ بار مورد استناد قرار گرفته است.
Hoge, C. W., Auchterlonie, J. L., & Milliken, C. S. (2006). Mental health problems, use of mental health services, and attrition from military service after returning from deployment to Iraq or Afghanistan. Jama, 295(9), 1023-1032
 
۸- لینهان، کومتویس و مورای. این مقاله در زمینه رفتارهای خودکشی و شخصیت مرزی با عنوان کامل “Two-year randomized controlled trial and follow-up of dialectical behavior therapy vs therapy by experts for suicidal behaviors and borderline personality disorder” از سال ۲۰۰۶ تاکنون ۱۶۹۰ بار مورد استناد قرار گرفته است.
Linehan, M. M., Comtois, K. A., Murray, A. M., Brown, M. Z., Gallop, R. J., Heard, H. L., … & Lindenboim, N. (2006). Two-year randomized controlled trial and follow-up of dialectical behavior therapy vs therapy by experts for suicidal behaviors and borderline personality disorder. Archives of general psychiatry, 63(7), 757-766
 
۹- مقاله فارانو، بیدرمان و میک. این مقاله با عنوان دقیق “The age-dependent decline of attention deficit hyperactivity disorder: a meta-analysis of follow-up studies” از سال ۲۰۰۶ تاکنون ۱۴۴۸ بار مورد استناد قرار گرفته است.
Faraone, S. V., Biederman, J., & Mick, E. (2006). The age-dependent decline of attention deficit hyperactivity disorder: a meta-analysis of follow-up studies. Psychological medicine, 36(2), 159-165
 
۱۰- مقاله دیمیدجین، هولون و دابسن. این مقاله در حیطه درمان افسردگی اساسی با عنوان “Randomized trial of behavioral activation, cognitive therapy, and antidepressant medication in the acute treatment of adults with major depression.” از سال ۲۰۰۶ تاکنون ۱۳۸۳ بار مورد استناد قرار گرفته است.
Dimidjian, S., Hollon, S. D., Dobson, K. S., Schmaling, K. B., Kohlenberg, R. J., Addis, M. E., … & Atkins, D. C. (2006). Randomized trial of behavioral activation, cognitive therapy, and antidepressant medication in the acute treatment of adults with major depression. Journal of consulting and clinical psychology, 74(4), 658.
جایگاه علمی ایران

اینفوگرافیک: آمار جایگاه علمی ایران در سطح ملی و بین المللی از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷

برای ارزیابی جایگاه علمی یک کشور ملاک‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال تعداد مقالات تولید شده توسط یک کشور در پایگاه ISI یا اسکوپوس یکی از این عوامل است. همچنین فاکتورهایی مانند میزان استنادات، سهم از کل تولیدات علمی دنیا، میزان رشد تولیدات علمی، مقالات ارائه شده در کنفرانس‌ها، مقالات یک درصد برتر دنیا، همکاری‌های بین‌المللی در انتشار مقالات و همچنین جایگاه دانشگاه‌های یک کشور در تعیین جایگاه علمی یک کشور نقش دارند. در این اینفوگرافیک به صورت ساده و جامع با جایگاه علمی ایران در سطح ملی و بین المللی آشنا خواهید شد. با ایران تحقیق همراه باشید.

اینفوگرافیک: آمار جایگاه علمی ایران در سطح ملی و بین المللی

جایگاه علمی ایران

سهم ایران از تولید علم برتر دنیا

افزایش قابل توجه سهم ایران از تولید علم برتر دنیا در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷

یکی از انتقاداتی که در حوزه تولید علم ایران در سال‌های اخیر مطرح بوده است توجه بیش از حد به کمیت در مقابل کیفیت می‌باشد. در سال‌های اخیر و به خصوص دهه گذشته، ایران با شتاب بسیار بالایی جایگاه علمی خود را در جهان بهبود بخشید. اما عمده مقالات و علم تولید شده در ایران کیفیت پایینی داشتند و تنها تعداد مقالات و اسناد علمی در حال افزایش بود. با این حال با برنامه‌ریزی‌های مناسب در طول سه الی چهار سال اخیر، سهم ایران از تولید علم برتر دنیا به سرعت افزایش یافته است به طوری که رشد کیفی تولید علم در ایران از رشد کمی پیشی گرفته است.

شاخص اصلی برای ارزیابی رشد کمی، تعداد مقالات و سندهای علمی تولید شده توسط یک کشور است. همچنین شاخص اصلی برای ارزیابی رشد کیفی، سهم هر کشور از تولید علم برتر دنیاست. منظور از تولید علم برتر مقالات یک درصد برتر دنیا است. این مقالات که در مجلات برجسته ISI به چاپ می‌‌رسند یک درصد از تولیدات علمی دنیا را تشکیل می‌دهند اما ۱۸ درصد از استنادات در دنیای علم به این مقالات اختصاص می‌یابد. مقالات یک درصد برتر هر دو ماه یکبار و براساس میزان استناداتی که دریافت می‌کنند منتشر می‌شوند. مرجع منتشر کننده این مقالات پایگاه شاخص‌های اساسی علم است که به اختصار ISI-ESI خوانده می‌شود.

ISI-ESI

براساس گزارش این پایگاه، ایران در سال ۲۰۰۷ تنها ۵۶ مقاله پراستناد در دنیا داشت که این تعداد در سال ۲۰۰۸ به ۴۵ مورد، در سال ۲۰۰۹ به ۴۸ مورد، در سال ۲۰۱۰ به ۸۱ مورد، در سال ۲۰۱۱ به ۸۰ مورد، در سال ۲۰۱۲ به ۱۰۱ مورد، در سال ۲۰۱۳ به ۱۳۴ مورد، در سال ۲۰۱۴ به ۱۶۷ مورد، در سال ۲۰۱۵ به ۲۲۳ مورد، در سال ۲۰۱۶ به ۳۵۰ مورد و تا به اینجای سال ۲۰۱۷ به ۱۹۷ مورد رسیده است. براساس این آمار ایران از سال ۲۰۱۳ به بعد با جهشی اساسی در تولید مقالات با کیفیت بالا یا علم برتر دنیا روبرو شده است.

سهم ایران از تولید علم برتر دنیابرای مقایسه تعداد مقالات برتر ایران که در شکل بالا آمده است، می‌توانید آن را با تعداد مقالات برتر دنیا که در شکل زیر آمده است مقایسه نمایید.

سهم ایران از تولید علم برتر دنیا

براساس این آمارها سهم ایران از تولید علم برتر دنیا در سال ۲۰۱۶ به ۲٫۲ درصد و در سال ۲۰۱۷ به ۲٫۹ درصد رسیده است درحالی که در حوزه تولید کمی یا تعداد مقالات، سهم ایران در سال ۲۰۱۶ درحدود ۱٫۷ درصد و در سال ۲۰۱۷ درحدود ۱٫۹ درصد بوده است. همچنین براساس این آمارها، تا سال ۲۰۱۵ ایران در حوزه تولید کمی درصد بیشتری از سهم تولید علم در دنیا را در اختیار داشت اما از این سال به بعد میزان سهم ایران از تولیدات با کیفیت علمی نسبت به تولیدات کمی پیشی گرفته است که در شکل زیر قابل مشاهده است.

سهم ایران از تولید علم برتر دنیا

در کل می‌توان گفت که تولید علم در ایران از حالت کمی به تولیدات با کیفیت تغییر کرده است و اگر این روند در طول چند سال آینده نیز ادامه داشته باشد، می‌توان به بهبود جایگاه علمی ایران در جهان امید بیشتری داشت.