قرار گرفتن ایران در جایگاه دوم جهانیِ شاخص رشد کمیت علمی

قرار گرفتن ایران در جایگاه دوم جهانیِ شاخص رشد کمیت علمی

دکتر دهقان، رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در نشست خبری که در دانشگاه بوعلی سینا برگزار شد از قرار گرفتن ایران در جایگاه دوم جهانیِ شاخص رشد کمیت علمی  خبرداد. وی گفت:  مقایسه اطلاعات به دست آمده از پایگاه استنادی وب آو ساینس در تاریخ دوم شهریورماه  نشان می‌دهد که ایران با رشد ۱۱٫۵ درصدی در کمیت تولید علم در سال ۲۰۱۵ در بین ۲۵ کشور دنیا که بیشترین کمیت تولید علم را در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ داشته‌اند، نشان می‌دهد که ایران با رشد ۱۱٫۵ درصدی  در کمیت تولید علم در سال ۲۰۱۵ نسبت به ۲۰۱۴ با یک پله صعود در جایگاه دوم قرار گرفته است.

وی در ادامه به ۲۵ کشور دنیا که دارای بیشترین میزان کمیت تولید علم هستند اشاره کرد و افزود: این کشورها شامل آمریکا، چین، انگلستان، آلمان، ژاپن، فرانسه، ایتالیا، کانادا، هند، استرالیا، اسپانیا، کره جنوبی، برزیل، هلند، روسیه، سوییس، ترکیه، لهستان، ایران، سوئد، تایوان، بلژیک، دانمارک، اسکاتلند و اتریش است.  ایران در سال ۲۰۰۰ تنها یک دهم درصد تولید علم جهان را در اختیار داشته که این میزان در سال ۲۰۱۰ به ۱٫۱ درصد، در سال ۲۰۱۵ ، ۱٫۴ درصد و در سال ۲۰۱۶ ، ۱٫۸ درصد رسیده است.

دکتر دهقان میزان تولیدات علمی ایران را در سال ۲۰۱۴، ۳۱ هزار و ۹۳۱ مدرک عنوان کرد که این میزان در سال ۲۰۱۵ به ۳۵ هزار و ۶۱۶ مقاله رسیده است. او افزود کشور سوئد با ۳۵ هزار و ۴۵۲ مقاله و کشور تایوان با ۳۳ هزار و ۷۵۷ مقاله در رتبه‌های بعدی ایران قرار دارند. وی در پایان خاطرنشان کرد: تعداد کل مقالات ایرانی ارائه شده در کنفرانس‌های بین‌المللی کاهش یافته، به طوری که در سال ۲۰۱۰ به ازای هر ۱۰۰ مقاله ارائه شده، حدود ۲۵ درصد مقالات به کنفرانس‌های بین‌المللی عرضه شده اما این میزان در سال ۲۰۱۵ به ۴ درصد کاهش یافته است.

+ از محصولات آموزشی و پژوهشی وبسایت ایران‌ تحقیق دیدن کنید:

پرسشنامه رشته‌های مدیریت، پزشکی، روانشناسی، علوم تربیتی و تربیت بدنی

مقالات ترجمه شده رشته‌های مهندسی، حسابداری، پزشکی و …

بسته‌های آموزشی

کتاب‌های لاتین

پروتکل‌های مداخله روانشناسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *