بزرگترین هرم جهان زیر کوهی در مکزیک پنهان است

بزرگترین هرم جهان زیر کوهی در مکزیک پنهان است

در حالی‌که هرم جیزه در مصر جنجالی‌ترین هرم ساخته بشر در طول تاریخ  است، اما بزرگترین هرم جهان نیست. تعجب نکنید، بسیاری از افراد حتی درباره بزرگترین هرم جهان چیزی نمی‌دانند، زیرا این هرم در زیر یک کوه در پوئبلا مکزیک واقع شده  و در نگاه اول  بیشتر به یک کوه شباهت دارد تا محلی برای پرستش. قسمت تحتانی این هرم ۴ برابر بزرگتر از قسمت تحتانی هرم جیزه می‌باشد و از لحاظ حجم نیز، دو برابر بزرگتر از جیزه است.

این هرم تا حدی شبیه یک کوه است که ارنان کورتس، مکتشف اسپانیایی هنگام رفتن به این منطقه، به وجود آن پی نبرد و دقیقا در قسمت بالای آن یک کلیسا بنا کرد. بزرگترین هرم دنیا چولولا نام دارد که با عنوان  Tlachihualtepetl (به معنای کوه ساخته شده توسط انسان) نیز شناخته می‌شود. تاریخچه چولولا تا حدی مبهم است، هر چند بر اساس نظر کلی و عمومی این معبد در سال ۳۰۰ قبل از میلاد و برای بزرگداشت خدای باستانی  کیتزالکواتل ساخته شده است.

زاریا گوروت در گزارشی به بی‌بی‌سی اعلام داشت: بزرگترین هرم جهان زیر کوهی در مکزیک پنهان است ،این معبد از خشت ( یک نوع آجر ساخته شده از گل پخته)  و در ۶ لایه مختلف  ساخته شده که هر لایه بر روی لایه قبلی بنا شده است. ساخت این بنا پس از گذر نسل‌های مختلف به پایان رسیده و کار ساخت هر لایه را گروهی از کارگران بر عهده داشته‌اند. قسمت پایه‌ای این هرم ۴۵۰ در ۴۵۰ متر مساحت دارد، که این اندازه ۴ برابر بزرگتر از هرم جیزه است.

2813487412_8d05bfb35c_z

هرم مذکور ۶۶ متر ارتفاع دارد و حجم کلی آن ۴٫۴۵ میلیون متر مکعب است در حالی‌که هرم بزرگ جیزه ۲٫۵ میلیون متر مکعب حجم و ۱۴۶ متر ارتفاع دارد. حدود ۱۰۰۰ سال پیش، آزتک‌ها پیش از رفتن به مکانی کوچک‌تر در این حوالی از معبد چولولا برای پرستش استفاده می‌کردند. این معبد پیش از اینکه توسط بناهای دیگر پوشانده شود، توسط حشرات زرد، سیاه و قرمز تزیین شده بود. هنگام ساخت این معبد، آجرهای خشتی در هوای مرطوب منطقه پوئبلا بدون پوشش رها شدند و مواد گلی بستر مغذی مورد نیاز برای رشد گیاهان گرمسیری را فراهم آوردند. دیوید کاربالو از دانشگاه کاربالو درباره این معبد به بی بی سی گفت: این معبد در قرن ۷ یا ۸ عصر حاضر توسط قوم چولولا رها شد زیرا آن‌ها معبد کوچک‌تر دیگری در آن حوالی داشتند که این معبد نیز نهایتا توسط اسپانیایی‌ها نابود شد.

در اکتبر ۱۵۱۹، ۱۸۰۰ سال بعد از ساخته شدن هرم، هنگامی که کورتس و یارانش به چولولا رسیدند، ۳۰۰۰ نفر از مردم شهر (۱۰ درصد از جمعیت کل) را در مدت ۱ ساعت به قتل رساندند و بسیاری از بناهای مذهبی را نابود کردند اما به دلیل موقعیت خاص هرم چولولا، فقط کوهی پوشیده از گیاه دیدند و بعد از مستقر شدن در منطقه در سال ۱۵۹۴، یک کلیسا به نام La Iglesia de Nuestra Señora de Los Remedios را بر فراز هرم بنا کردند. این‌که آزتک‌ها می‌دانستند که خشت ‌های گلی محل مناسبی برای رویش گیاهان است یا خیر هنوز مشخص نیست اما بی شک تنها دلیل سالم ماندن این هرم پس از حمله  کورتس پوشش گیاهی آن است.

+  از محصولات آموزشی و پژوهشی وبسایت ایران‌ تحقیق دیدن کنید.

پرسشنامه رشته‌های مدیریت، پزشکی، روانشناسی، علوم تربیتی و تربیت بدنی

مقالات ترجمه شده رشته‌های مهندسی، حسابداری، پزشکی و …

بسته‌های آموزشی

کتاب‌های لاتین

پروتکل‌های مداخله روانشناسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *