مغز چگونه خاطرات جدید را در کنار خاطرات قدیمی ثبت می‌کند

مغز چگونه خاطرات جدید را در کنار خاطرات قدیمی ثبت می‌کند

ممکن است تصور کنید در روزهای شلوغ و پرکار مغز شما برای آنکه بتواند اطلاعات جدید را طبقه‌بندی کند، اطلاعات قدیمی تر را دور می‌ریزد. براستی مغز چگونه خاطرات جدید را در کنار خاطرات قدیمی ثبت می‌کند ؟ جالب است بدانید که مغز ما از سیستمی باورنکردنی برای دریافت و پردازش اطلاعات جدید استفاده می‌کند که در این روش اطلاعات قبلی ذخیره شده در مغز در جای خود باقی می‌مانند. اخیرا محققان برای توضیح عملکرد مغز در ذخیره اطلاعات مدل جدیدی پیشنهاد دادند. مدل مذکور چگونگی ذخیره اطلاعات جدید در مغز علی رغم حفظ اطلاعات قدیمی را به خوبی روشن می‌سازد. این مدل ریاضی که توسط محققان دانشگاه کلمبیا ارائه شده، نشان می‌دهد که خوشه‌های ملکولی برای ذخیره‌سازی عظیم اطلاعات، پشت سر هم عمل می‌کنند.

استفانو فوسی یکی از اعضای تیم تحقیقاتی دانشگاه کلمبیا در این‌باره می‌گوید: مدل ما علت پیچیدگی فرآیندهای تاثیرگذار بر حافظه و اینکه چگونه این پیچیدگی به یادآوری خاطرات در مغز منجر می‌شود را به خوبی توضیح می‌دهد.

یکی از مدل‌های پیش‌نهادی برای توضیح چگونگی ذخیره خاطرات و اطلاعات جدید در مغز بر تغییر توانایی سیناپس‌ها تمرکز دارد. برای درک بهتر تصور کنید صفحات شماره‌گیری وجود دارد که شدت سیناپس‌ها را کم و یا زیاد می‌کند. اما این مدل برای توانایی ذخیره نورون‌ها محدودیت‌هایی دارد. مدل دیگری در سال ۲۰۰۵ پیشنهاد شد که بر اساس توانایی سیناپس‌ها ذخیره اطلاعات در مغز را مورد بررسی قرار می‌داد. هرچند این مدل نیز برای توضیح عملکرد مغز به هنگام ذخیره اطلاعات جدید کافی نبود.  

بر اساس مدل جدید فوسی و همکارانش، شماره‌گیرهای نورونی نه تنها در مواقع مختلف به فعالیت می‌پردازند، بلکه به طور مداوم با یکدیگرارتباط دارند. یکی از اعضای تیم تحقیقات در این‌باره می‌گوید: ارتباط بین اجزا ظرفیت فوق‌العاده مغز را به خوبی توضیح  دهد.  برای درک بهتر این مدل به تصویر زیر نگاه کنید.

brain-pots

تصور کنید تعدادی لیوان از طریق لوله‌هایی به هم متصل هستند. هنگامی که مایعی در یکی از لیوان‌ها ریخته شود، لوله‌ها برای یکسان سازی سطح مایع در تمامی لیوان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و خاطرات جدید در حافظه بلندمدت مغز ساخته می‌شوند. به گفته محققان این فرضیه پایان‌ناپذیری ظرفیت مغز را به خوبی توضیح می‌دهد. مدل مذکور می‌تواند در راستای تلاش‌ها و پیشرفت‌های انجام شده در زمینه سخت‌افزارهای نورومورفیک مورد استفاده قرار گیرد. مغز یک انسان حدود ۸۶ بیلیون نورون دارد و می‌تواند حدود یک پترابایت اطلاعات را در خود ذخیره کند. هرچند شاید مقایسه حافظه انسان و کامپیوتر کار درستی نباشد، زیرا عملکرد مغز ما به مراتب پیچیده‌تر از ساختارهای حافظه در کامپیوتر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *