download3-620x328

کشف اولین فسیل مغز یک دایناسور در بریتانیا

دایناسورها اغلب به عنوان موجوداتی شناخته می‌شوند که به شکار علاقه زیادی داشتند اما چندان باهوش نبودند. کشف اولین فسیل مغز یک دایناسور در بریتانیا تصور دانشمندان درباره مغز دایناسورها را تغییر داد. گروهی از محققان به طور اتفاقی فسیلی مربوط به ۱۳۳ میلیون سال پیش را در ساحلی در منطقه ساسکس انگلستان شناسایی کردند. این دایناسور غول پیکر به دوره زمین شناسی ژوراسیک و کرتاسه تعلق دارد.

پیش از نیز فسیل‌های این‌ چنینی توسط دانشمندان کشف شده بودند اما نکته قابل توجه درباره فسیل مذکور این است که قشر بیرونی بافت مغز به صورت مواد معدنی درآمده، یعنی این که فسیل مغز ساختارهای ظریف بافت اصلی را همچنان حفظ کرده است. محققان با استفاده از میکروسکوپ‌های الکترونی قدرتمند ساختار بافت مغز را به دقت مورد بررسی قرار داده و مننژ و بخش بیرونی کلاژنی محافظ بافت مغز را به خوبی مشاهده کردند. حتی نشانه‌هایی از قشر عمیق‌تر مغز – بخش کاربردی محتوی نورون‌ها- نیز قابل مشاهده بود.

به گفته محققان از آنجایی که دایناسور مذکور در آب‌هایی به شدت اسیدی و کم اکسیژن مرده، بافت مغز دایناسور قبل از معدنی شدن، به خوبی نگهداری شده و تا حدی سالم مانده است. بافت‌های مغز نرم توسط فسفات و مواد معدنی آهنی به خوبی حفظ شده‌اند و بررسی‌های سی تی اسکن نشان می‌دهد که فسیل مذکور حاوی شاخ و برگ، استخوان و رسوبات نیز می‌باشد. یکی از دانشمندان گروه تحقیقاتی در‌این باره می‌گوید: اهمیت فسیل یافت شده به این دلیل است که تمامی سلول‌های مغز دایناسور جای خود را به کریستال‌های معدنی داده‌اند و این کریستال‌ها ساختار و ریخت اصلی را به خود گرفته‌اند.

کشف بافت‌های نرم فسیلی به ویژه مغز بسیار نادر است به همین دلیل دانشمندان اطلاعات تکاملی کمی درباره این‌بافت‌ها دارند. چنین کشفیاتی به دانشمندان کمک می‌کند اطلاعات بیشتری درباره هوش دایناسورها به دست آوردند.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *