واکسن ایدز

واکسن ایدز وارد مرحله دوم آزمایشات بالینی شد

بر اساس اعلام محققان کانادایی نوع جدیدی از واکسن ایدز HIV، پس از اینکه مرحله اول آزمایشات، بی‌خطر بودن آن را برای انسان اثبات کرد، در سال ۲۰۱۷ وارد مرحله جدیدی از آزمایشات بالینی خواهد شد. قرار است این واکسن برای بررسی تاثیرات پیشگیری آن بر بیش از ۶۰۰ آمریکایی مورد آزمایش قرار گیرد. مرحله اول آزمایشات نشان داد که بدن انسان این واکسن را به خوبی تحمل می‌کند اما نقش آن در پیشگیری از بیماری هنوز مشخص نیست.

از آنجایی که واکسن مذکور موجب واکنش سیستم ایمنی در مبتلایان به HIV شده، محققان نسبت به تاثیرات پیشگیری آن خوشبین هستند. چین یونگ کانگ از دانشگاه وسترن کانادا که سرپرستی این مطالعات را بر عهده داشته، در این باره می‌گوید: نتایج مرحله اول آزمایشات بسیار امیدوارکننده بود، این واکسن موجب تحریک پادتن‌های خنثی‌کننده می‌شود که این فرآیند نه تنها زیرمجموعه‌های HIV، بلکه سایر زیرمجموعه‌ها را نیز خنثی می‌کند و این بدان معناست که واکسن مورد بررسی گونه‌های مختلف HIV را پوشش می‌دهد. نتایج این تحقیقات در ژورنال Retrovirology به چاپ رسیده و محققان اعلام کردند که مجوزهای قانونی لازم برای شروع مرحله بعدی آزمایشات در سپتامبر سال آینده را نیز کسب کرده‌اند.

این واکسن که SAV001 نام دارد در مقایسه با دیگر واکسن‌های آزمایشی برای HIV، به گونه‌ای کاملا متفاوت و با استفاده از ذرات کشته شده ویروس HIV-1 ساخته شده است، این واکسن‌ها که واکسن‌های غیرفعال نام دارند، از ویروس‌های کشته شده یا غیر فعال تهیه می‌شوند.

واکسن ایدز موجب تحریک سیستم ایمنی در برابر ویروس‌های مرده و غیر فعال شده، و این سیستم با ساخت پادتن در صورت ورود ویروس‌های زنده بیماری به بدن مقاوت نشان می‌دهد. تاکنون ۴۰ میلیون نفر بر اثر ابتلا به ایدز جان خود را از دست داده‌اند و تخمین زده می‌شود، بیش از ۳۵ میلیون نفر در حال حاضر به  ویروس HIV مبتلا باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *