دریاها هم زنبور دارند

کشف جدید دانشمندان، دریاها هم زنبور دارند

محققان به شواهدی دست یافتند که در اکوسیستم زیر آب نیز گرده‌افشان‌هایی وجود دارد که عملکردی مشابه زنبورها در روی زمین دارند. گیاهان زیر دریا همچون گیاهان خشکی، برای تولیدمثل گرده‌هایی تولید می‌کنند اما محققان تاکنون تصور می‌کردند ژن‌های این گیاهان تنها از طریق آب به نقاط دوردست انتقال می‌یابد. اما یافته‌های جدید نشان می‌دهد دریاها هم زنبور دارند .

محققان دانشگاه ملی نجوم مکزیک طی سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ از پرسه سخت‌پوستان در اطراف علف‌های دریایی تصویربرداری کردند و با بررسی تصاویر دریافتند که این موجودات همچون زنبورها، اطراف گیاهان حاوی گرده پرسه می‌زنند و گرده‌ها را با خود حمل می‌کنند. این فرآیند به حدی جدید است که دانشمندان نام Zoobenthophilous را برای آن انتخاب کردند. تا پیش از این دانشمندان حتی احتمال نمی‌دادند که چنین موجوداتی در دریا وجود داشته باشد.

دانشمندان برای اطمینان از مشاهدات خود تعدادی از این سخت‌پوستان را به یک آکواریوم دریایی منتقل کردندو مشاهده کردند علف‌های آکواریوم به سرعت گل دادند در حالی برای علف‌های آکواریومی که سخت‌پوستان در آن نبودند، این اتفاق رخ نداد. با مشاهده این اتفاق دانشمندان مطمئن شدند که سخت‌پوستان گرده‌ها را جابه‌جا ساخته و موجب بارور ساختن گل‌ها می‌شوند. به گفته محققان، این تحقیقات وجود چنین فرآیندی را در تنها درعلف‌های دریایی turtle-grass که دارای گل‌های بزرگی است، به اثبات رسانده و هنوز مشخص نیست که سایر گیاهان دریایی از این فرآیند استفاده می‌کنند یا خیر. متاسفانه اکوسیستم دریایی مورد غفلت دانشمندان قرار گرفته و هر از گاهی کشفیات این چنینی، شناخت ما نسبت به این محیط‌ها را متحول می‌سازد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *