برنامه فضایی هند

برنامه فضایی هند، الگویی برای کشورهای کمتر توسعه یافته

به گزارش ایرنا، نشریه ژاپنی “دیپلمات” به تحلیل جاه‌طلبی‌های فزاینده هند در عرصه فعالیت‌های فضایی پرداخته و نوشته است این برنامه می‌تواند الگویی برای کشورهای کمتر توسعه یافته در این عرصه باشد.

نشریه مذکور که به رصد تحولات آسیا و اقیانوسیه می‌پردازد با ذکر این‌که دست اندرکاران برنامه فضایی هند تا‌کنون گام‌های بسیار بزرگی برداشته‌اند، تاکید کرد با این حال این کشور هنوز هم برنامه‌های زیادی در دستور کار دارد.

دیپلمات در توضیح ادعای خود نوشت: در فوریه امسال جهان با حیرت شاهد بود که سازمان تحقیقات فضایی هند موسوم به ایسرو صد و چهار ماهواره نانو را همراه با یک ماهواره هفتصد و چهارده کیلویی با استفاده از تنها یک راکت و در مدت زمان کوتاه سی دقیقه در مدار زمین قرار داد.

از این تعداد تنها سه مورد از ماهواره‌ها به هند تعلق داشتند بطوری‌که ۹۶ فروند از آن‌ها متعلق به شرکت‌های آمریکایی و بقیه هم به قزاقستان، رژیم صهیونیستی، سوییس، هلند و امارات تعلق داشتند. این عملیات باعث شد که هند از روسیه که قبلا رکورد پرتاب ۳۷ ماهواره در یک عملیات را در دست داشت پیشی بگیرد.

البته این اولین مورد از موفقیت‌های هند در فعالیت‌های فضایی خود نبود بطوری‌که در سال ۲۰۱۴ نیز این کشور به عنوان چهارمین کشور جهان توانست یک ماهواره را در مدار مریخ که به سیاره سرخ معروف است قرار دهد. آنچه این موفقیت را چشمگیر کرد این نکته بود که هند در اولین تلاش و آن هم با بودجه‌ای بسیار کمتر از آنچه برای ساختن یک فیلم فضایی در هالیوود هزینه می‌شود این برنامه را انجام داد.

این موفقیت‌ها شهرت هند به عنوان یک کشور صرفه‌جو در ساخت و پرتاب ماهواره را افزایش داده و همچنین به کشورهای دیگر ثابت کرد که عرصه فعالیت‌های فضایی تنها مختص کشورهای ثروتمند غربی نیست.

علیرغم موفقیت‌های حاصله، کارشناسان فکر می‌کنند که هند با توجه به رشد روزافزون نیاز جوامع به خدمات ارتباطی، اهمیت هر چه بیشتری در زمینه اکتشافات فضایی و خدمات فضایی مانند پرتاب ماهواره پیدا خواهد کرد.

به همین خاطر است که دولت هند هر سال به طور مستمر بودجه سازمان تحقیقات فضایی هند را افزایش داده است. با این حال، بودجه این سازمان که در حال حاضر یک میلیارد دلار است تنها حدود پنج درصد از بودجه هفده و نیم میلیارد دلاری ناسا است.

علیرغم بودجه کم، دولت هند قدم‌‌های بزرگی برای افزایش فعالیت های فضایی و اعتلای جایگاه خود در جهان برداشته که از آن جمله می‌توان به برنامه “در هند بسازید” و “هند دیجیتالی” اشاره کرد. همچنین در کنار برنامه‌هایی برای تقویت بنیه اقتصادی چنین فعالیت‌هایی، سازمان تحقیقات فضایی هند خود را آماده می‌کند که در چند ماه آینده تور ماموریت به ماه انجام دهد.

پیشرفت‌های فضایی هند فقط به دستاوردهای داخل کشور محدود نشده است چرا که این کشور اخیراً توافقی با روسیه امضا کرده است که بر اساس آن متخصصین روسی مهارت‌های مکانیکی و تکنیکی به مهندسین هندی خواهند آموخت.  مهندسان و محققین هندی از اواخر سال ۲۰۱۷ و یا اوایل سال میلادی جدید به یادگیری فنون ساختن ماشین‌های مختلف از همتایان روس خود خواهند پرداخت.

برنامه فضایی هند در اصل در سال ۱۹۶۲ یعنی زمانی که یک پروفسور نجوم به نام یو آر رائو در محل یک کلیسای مطرود در سواحل هند شروع به تحقیق درباره ماهواره‌ها کرد آغاز شد. برخلاف دو کشور قدرتمند آن زمان یعنی آمریکا و شوروی که در برنامه فضایی خود اهداف نظامی را دنبال می کردند، هدف اصلی پروفسور رائول کمک به کشور خود برای دستیابی به خودکفایی برای غلبه بر مشکل کمبود مواد غذایی و از بین بردن فقر بود. هجده سال بعد، وی همراه با گروهی از دانشمندان هم وطن خود که در این محل گرد آمده و اولین سازمان تحقیقات فضایی هند را ایجاد کرده بود توانست اولین ماهواره بومی این کشور را به فضا بفرستد.

منبع: ایرنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *