رتبه بندی کشورها بر اساس مهاجرت و تحصیل دانشجویان پزشکی ایران

رتبه بندی کشورها بر اساس مهاجرت و تحصیل دانشجویان پزشکی ایران

آمار رتبه بندی کشورها بر اساس مهاجرت و تحصیل دانشجویان پزشکی ایران اعلام شد.

طی آماری که وزارت بهداشت و درمان ارایه داده است، تعداد دانشجویان رشته پزشکی تنها در یکی از کشورهای آسیای جنوب شرقی بیشتر از کل دانشجویان ۳۶ کشور خارجی شاغل در ایران است.

 به گزارش خبرنگار مهر، تعداد دانشجویان موجود در کشورهای جهان در سال ۲۰۰۰ میلادی از ۹۷ میلیون به ۲۶۳ میلیون نفر در سال ۲۰۱۵ رسیده است.

همچنین آمارها نشان می­دهد میزان درخواست برای تحصیل در خارج از کشور نیز در دانشجویان کشورهای دنیا افزایش یافته است. به شکلی که تعداد دانشجویان متقاضی در کشورهای مختلف از یک میلیون و سیصد هزار نفر در دهه ۹۰ میلادی به چهار میلیون و سیصد هزار نفر در سال ۲۰۱۱ رسید. این آمار نشان دهنده ظرفیت آموزش عالی برای تبدیل به یک بازار جهانی و تشویق سرمایه گذاری در این حوزه است.

به عنوان مثال درآمد یکی از دانشگاه های استرالیا در سال ۲۰۱۳ از جذب دانشجویان خارجی ۵۹۷۶ میلیون دلار بوده است و یا برخی از دانشگاه های معتبر خارجی، ۷۰ درصد اعتبارات پژوهشی را از مجاری غیردولتی تامین می کنند.

بر اساس آمار معاونت آموزشی وزارت بهداشت تعداد دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در رشته های علوم پزشکی در ۱۵ کشور دنیا از سال ۹۰ تاکنون به قرار زیر است:

۱- فیلیپین (۱۶۲۶ نفر)

۲- هندوستان (۱۴۱۷)

۳- مجارستان (۸۳۸)

۴- ترکیه

۵- ایتالیا

۶- آلمان

۷- بلاروس

۸- آمریکا

۹- انگلستان

۱۰- مالزی

۱۱- اوکراین

۱۲- آذربایجان

۱۳- قبرس

۱۴- کانادا

در حال حاضر تعداد دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در کشور در رشته های پزشکی یک هزار و ۷۳ نفر است که از این تعداد بیشترین تعداد متعلق به دانشجویان افغان با ۴۹۱ نفر است. همچنین پس از آن دانشجویان عراقی با ۱۹۴ نفر و دانشجویان سوریه ای با ۱۶۰ نفر، دانشجویان لبنانی با ۱۰۴ نفر بیشترین دانشجویان شاغل به تحصیل در ایران هستند.

در مجموع از ۳۶ کشور دنیا در رشته های پزشکی دانشجو در ایران حضور دارد که کشورهای پاکستان، یمن، تاجیکستان، فلسطین، نیجریه، هند، اتیوپی و بحرین به ترتیب از ۴۹ تا ۱۳ دانشجو در ایران دارند.

کشورهای سودان و غنا با ۵ دانشجو، کشورهای بنگلادش مصر با ۴ دانشجو، سوئد با ۳ دانشجو، کشورهای آمریکا، انگلستان، اردن، تایلند، عربستان هر کدام با دو دانشجو در ردیف این کشورها قرار دارند. سایر کشورها از میان ۳۶ کشور دارنده دانشجو در ایران، هر کدام یک دانشجو در ایران دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *