آموزش تحلیل رگرسیون خطی در SPSS

تحلیل رگرسیون خطی در SPSS یکی از پیچیده‌ترین و پرکاربردترین تحلیل‌ها در رشته‌های مختلف است. تقریباً در تمامی کتاب‌ها و متون مربوط به آموزش SPSS این تحلیل توضیح داده شده است اما آموزش برخی نکات غیرضروری سبب سردرگمی دانشجویان و پژوهشگران می‌گردد. در این آموزش به صورت بسیار ساده و کامل این تحلیل و چگونگی گزارش آن در مقالات و پایان نامه‌ها را به شما توضیح خواهیم داد. با ایران تحقیق همراه باشد.

تحلیل رگرسیون خطی از خانواده تحلیل‌های همبستگی است اما بیشتر به منظور پیش بینی اثر یک یا چند متغیر بر روی یک متغیر دیگر به کار می‌رود. دو نوع عمده تحلیل رگرسیون خطی داریم. رگرسیون خطی تک متغیره برای پیش بینی یک متغیر وابسته توسط یک متغیر مستقل و رگرسیون خطی چند متغیره برای پیش بینی یک متغیر وابسته توسط چند متغیر مستقل.

انواع سبک‌ها تحلیل رگرسیون خطی در SPSS

تحلیل رگرسیون خطی در SPSS را می‌توان به پنج نوع مختلف تقسیم کرد که تنها دو نوع از آن کاربرد زیادی در مقالات و پایان نامه‌ها دارد و از سه نوع دیگر استفاده چندانی نمی‌شود. این پنج نوع تحلیل رگرسیون خطی در SPSS شامل روش ورود یا همزمان، روش گام به گام، روش حذف، روش پیش رونده و روش پس رونده است.

در روش ورود یا همزمان کلیه متغیرهای مستقل به صورت همزمان وارد مدل می‌شوند تا تاثیر همه متغیرهای مهم و غیر مهم بر متغیر وابسته مشخص شود. در روش گام به گام نیز متغیرهای مستقل یک به یک و به ترتیب اهمیت و داشتن بیشترین رابطه وارد مدل می‌شوند. یعنی ورود متغیرها یک به یک صورت می‌گیرد. همان‌گونه که گفته شد سه روش حذف، پیش رونده و پس رونده کاربرد زیادی در پژوهش‌ها ندارند.

نکته: اگر تعداد متغیرهای شما زیاد است و برخی از متغیرها مهم‌تر از برخی دیگر هستند، بهتر است از تحلیل رگرسیون خطی به سبک گام به گام استفاده کنید، در غیر اینصورت از تحلیل به سبک ورود یا همزمان استفاده کنید.

برخی از موضوعاتی که می‌توان از تحلیل رگرسیون خطی در SPSS استفاده کرد

– نقش سبک‌های اسنادی به عنوان پیش‌بین افت تحصیلی

– اثر دوره آموزش خدمت سربازی بر وضعیت تن سنجی جوانان ایرانی

– نقش اعتیاد به اینترنت در پیش بینی احساس تنهایی دانشجویان

– نقش مذهب در توسعه گردشگری مذهبی

نحوه انجام تحلیل رگرسیون خطی در SPSS

مثال: فرض کنید که پژوهشگری قصد بررسی نقش افسردگی، اضطراب و استرس در پیش بینی پیشرفت تحصیلی دانشجویان را دارد. برای این منظور او نمرات ۱۸ دانشجو را گردآوری کرده است و باید از طریق رگرسیون خطی تحلیل خود را انجام دهد. در ادامه تحلیل مربوط به این مثال را خواهید دید.

در منوی بالای SPSS به این مسیر بروید:

Analyze>Regression<Linear

آموزش تحلیل رگرسیون خطی در SPSSدر کادر باز شده، متغیر وابسته یعنی پیشرفت تحصیلی را به کادر Dependent و متغیرهای مستقل یعنی افسردگی، اضطراب و استرس را به کادر Independent وارد می‌کنیم. سپس در گزینه Method می‌توانیم از بین پنج روش یک روش را انتخاب کنیم که توصیه ما استفاده از روش ورود یا Enter و روش گام به گام یا Stepwise است که در اینجا خروجی هر دو مورد و نحوه گزارش آن را آموزش خواهیم داد.

آموزش تحلیل رگرسیون خطی در SPSSخروجی تحلیل رگرسیون خطی در SPSS به روش ورود یا همزمان

آموزش تحلیل رگرسیون خطی در SPSSخروجی تحلیل رگرسیون خطی در SPSS به روش گام به گام

آموزش تحلیل رگرسیون خطی در SPSSنحوه گزارش خروجی تحلیل رگرسیون خطی در SPSS

خروجی تحلیل رگرسیون در حالت استفاده از روش ورود یا همزمان در تصویر زیر آمده است و شما می‌توانید براساس یافته‌های خروجی بالا آن‌ها را در جداول استاندارد زیر گزارش کنید. ستون P نشانگر سطح معناداری است و این یافته نشان می‌دهد که هیچ کدام از دو متغیر افسردگی و استرس نتوانسته اند پیشرفت تحصیلی را پیش بینی کنند. البته جدول زیر برای نمونه آورده شده است و نتایج خروجی بالا نیست. شما باید اعداد به دست آمده در خروجی بالا را طبق جدول زیر وارد کنید.

آموزش تحلیل رگرسیون خطی در SPSSدر جدول زیر یک نمونه از نحوه گزارش تحلیل رگرسیون به روش گام به گام آمده است. طبق اطلاعات جدول خروجی بالا باید جدول زیر را کامل نمایید. در روش گام به گام ابتدا متغیر اول براساس بیشترین میزان تاثیر وارد معاله می‌شود و اگر متغیرهای دیگر هم به صورت معنادار بتوانند بر متغیر وابسته اثرگذار باشند در گام‌های بعدی وارد معادله می‌شوند. اطلاعات وارد شده در جدول زیر براساس خروجی بالا نیست و به عنوان نمونه وارد شده است.

آموزش تحلیل رگرسیون خطی در SPSSنکات مهم در گزارش خروجی تحلیل رگرسیون خطی در SPSS

علاوه بر توجه به سطوح معنادار، یکی از مهم‌ترین نتایج به دست آمده از تحلیل رگرسیون شاخص Adjusted R2 یا R2 تعدیلی است. این یافته نشان می‌دهد که متغیر مستقل چه میزان متغیر وابسته را پیش بینی می‌کند. برای مثال در جدول بالا افسردگی در گام اول ۰٫۰۸ واحد متغیر پیشرفت تحصیلی را پیش بینی می‌کند که به معنی پیش بینی ۸ درصد از تغییرات این متغیر است. در گام دوم با اضافه شدن اضطراب، این دو متغیر یعنی افسردگی و اضطراب ۰٫۱۱ واحد متغیر پیشرفت تحصیلی را پیش بینی کرده‌اند که بع معنی پیش بینی ۱۱ درصد از تغییرات متغیر وابسته توسط دو متغیر مستقل است.

28 پاسخ
 1. روح الله
  روح الله گفته:

  سلام و تشکر
  جایی خوندم برای تست رگرسیون دو شرط باید برقرار باشه
  اول: استقلال خطاها از یکدیگر که با ازمون دوربین – واتسون بررسی میشه
  دوم: نرمال بودن توزیع داده های متغیر وابسته

  فرضیه پژوهش من این هست که بین متغیر مستقل A با متغیر وابسته B رابطه وجود دارد . هر دو این متغیر ها توزیع غیر نرمال دارند .
  با آزمون اسپیرمن همبستگی بررسی شده
  ممنون میشم بفرمایید جایگزین تحلیل رگرسیون خطی برای این پژوهش چیست ؟

  پاسخ
  • مدیر پژوهش
   مدیر پژوهش گفته:

   با سلام
   داده های شما اگر غیرنرمال یا نرمال باشند می بایست از رگرسیون خطی استفاده کنید. جایگزینی برای رگرسیون خطی وجود ندارد اما اکر داده هاس شما اسمی باشند باید از رگرسیون لجستیک استفاده کنید.
   احتمال وجود دارد که نمونه شما حجم کی دارد و به این خاطر داده توزیع آنها غیرنرمال شده است. شما می توانید حجم نمونه را افزایش دهید تا احتمالاً مشکل توزیع غیرنرمال حل شود. در صورتی که حل نشد لاجرم باید از رگرسیون خطی استفاده کنید زیرا همانطور که گفته شد جایگزینی برای این روش برای داده های فاصله ای وجود ندارد.

   پاسخ
   • زهرا
    زهرا گفته:

    با سلام
    جایی خوندم که در رگرسیون خطی میشه متغیرهای کیفی رو مستقل درنظر گرفت به شرطی که دوحالتی ِ صفر و یک شده باشند. آیا درسته؟

    پاسخ
    • سید مهدی تیماسی
     سید مهدی تیماسی گفته:

     شما اجازه استفاده از رگرسیون خطی را ندارید وقتی که متغیر کیفی دارید. برای تحلیل متغیرهای کیفی مانند جنیست و … در فرضیات علی در حال حال می بایست از mplus استفاده کنید.

     پاسخ
   • سید مهدی تیماسی
    سید مهدی تیماسی گفته:

    سلام
    یکی از شروط مهم رگرسیون ، نرمالبودن متغیرهای است. اگر غیر نرمال باشد محقق اجازه استفاده از رگرسیون خطی را ندارد.

    پاسخ
  • سید مهدی تیماسی
   سید مهدی تیماسی گفته:

   با توجه به فرضیات شما، فرضیات شما رابطه ای است و دنبال استفاده از رگرسیون هستید؟شما رابطه می سنجید نه تأثیر را .
   شما با توجه به مقیاس دو متغیر در هر فرضیه می بایست ، آزمون درست را انتخاب کنید.

   پاسخ
 2. مهدیه
  مهدیه گفته:

  سلام _
  مرسی از آموزش تون ولی باید بگم که خیلی مؤثر نبود چون جدول براساس آزمون انجام شده پر نشده بود. اینجوری قدرت تطبیق کم میشه. خصوصاً برای دانشجوهای غیر از رشته آمار که اینها کاملا مباحث جدیدی هستش

  پاسخ
  • مدیر پژوهش
   مدیر پژوهش گفته:

   با تشکر از شما
   ولی آنچه که باید در آزمون رگرسیون خطی آورده شود در این مطلب آمده است.

   پاسخ
 3. فروغ
  فروغ گفته:

  سلام توضیحاتتون خوب بود اما به خوبی تحلیل همبستگی نبود از همبستگی خیلی راحت میشد به نتیجه گیری رسید و اینکه سر دفاع چطور باید توضیح داد ولی اینجا جدولها توضیح نداشتن که اگر داشتن خیلی خوب میشد ولی در هر صورت خوب بود ممنون

  پاسخ
 4. حجت اقبالی
  حجت اقبالی گفته:

  با سلام
  وقتی که برای یک متغیر وابسته و یک متغیر مستقل مدل رگرسیون ایجاد می کنیم، sig=0.000 معنی داری چه را بیان می کند؟
  ممنون

  پاسخ
  • مدیر پژوهش
   مدیر پژوهش گفته:

   سلام
   این میزان از sig نشان دهنده آن است که متغیر مستقل توانسته به صورت معنی داری متغیر وابسته را پیش بینی کند. که در تحقیقات همبستگی و پیش بینی به آنها متغیر پیش بین و ملاک گفته می شود.

   پاسخ
 5. مریم
  مریم گفته:

  سلام چطور جداول خروجی رگرسیون را به صورت یک جا با هم به فرمت APA تبدیل کنیم؟

  پاسخ
  • مدیر پژوهش
   مدیر پژوهش گفته:

   spss قابلیتی ندارد که جداول را با فرمت های apa یا سایر فرمت ها خروجی بدهد. شما می بایست بعد از دریافت خروجی خود نسبت به تغییر فرمت جداول به فرمت دلخواه اقدام کنید.

   پاسخ
   • سید مهدی تیماسی
    سید مهدی تیماسی گفته:

    باسلام
    spss این قابلیت را دارد. به منوی ادیت-آپشن – تب پیوت تیبل مراجعه کنید.

    پاسخ
 6. امیر
  امیر گفته:

  سلام
  خیلی ممنون
  ولی چرا داده ها رو بر اساس خروجی نزاشتید
  اگر این کار رو میکردید خیلی قابل فهم میشد که مثلا R۲ کدوم خروجی spssاست

  پاسخ
 7. محمد
  محمد گفته:

  سلام
  اگرامکانش هست،میشه توضیحاتی هم درباره آزمون نرمال بودن داده ها بدبد؟
  سپاس

  پاسخ
 8. مریم
  مریم گفته:

  استاد موضوع من از یک متغییر پیش بین و دومتغییر ملاک تشکیل شده از چه تحلیلی در رگرسیون استفاده کنم

  پاسخ
 9. امیرحسین
  امیرحسین گفته:

  سلام، برای بررسی تاثیر سه متغیر بر یک متغیر وابسته باید از رگرسیون استفاده کرد؟ و آیا لازم است تمام جداول خروجی spss را برای این موضوع بکار برد؟ یک سوال دیگر اینکه آیا ممکن است سه متغیر بر متغیر وابسته تاثیر گذار باشند اما قدرت پیش بینی نداشته باشند؟

  پاسخ
  • مدیر پژوهش
   مدیر پژوهش گفته:

   با سلام
   در کاربرد کلمه “تاثیر” ابهاماتی وجود دارد. اما برای بررسی رابطه بین سه متغیر پیش بین و یک متغیر ملاک، بله، از رگرسیون استفاده می شود. اگر روابط بین این چهار متغیر مثبت و معنادار باشد، یقیناً قدرت پیش بینی بالایی را از متغیر مذکور خواهند داشت که به لحاظ آماری احتمالاً معنادار هم خواهد بود.

   پاسخ
   • aa
    aa گفته:

    با سلام متغیر پیشرفت تحصیلی چگونه وارد میشود و من مانند مال شما انجام دادم و خطا میزنه

    پاسخ
   • سید مهدی تیماسی
    سید مهدی تیماسی گفته:

    برای بررسی فرضیات رابطه ای از رگرسیون استفاده کنیم؟!
    آقا یا خانم مدیر پژوهش لطفا دانشجویان را درست راهنمایی کنید.
    رگرسیون تأثیر را پیش بینی می کند و همبستگی رابطه را می سنجید.

    پاسخ
 10. ناشناس
  ناشناس گفته:

  از شما خواهش دارم که سایر آزمون های آماری را نیز قرار دهید. شما که به این خوبی آموزش می دهید چرا نباید تمامی آموزش ها را برای دانشجویان قرار دهید.

  پاسخ
 11. ع
  ع گفته:

  بنظرم بهتر بود جز به جز جداول و ستون هاشو توضیح میدادید .اگر میشه این متن را کاملش کنید . ممنون و سپاسگذارم

  پاسخ
 12. F.F
  F.F گفته:

  سلام ممنون از آموزشتون
  من موضوعی که بررسی می‌کنم رابطه‌ی xبا yهست ، الان در تحلیلش موندم ،ممنون میشم‌کمک کنید
  نمیدونم اصلاً باید رگریسونو براش بررسی کنم یا ضریب همبستگی پیرسون.

  پاسخ
 13. سید مهدی تیماسی
  سید مهدی تیماسی گفته:

  باسلام
  با تشکر از شما. اما پیش شرطهای رگرسیون کجای داستان قرارداره؟ تا شما این شرایط را بررسی نکنید اصلا نمی توانید از جداول تحلیل رکرسیون استفاده کنید. این پیش شرطها عبارتنداز:
  ۱- بررسی کمی بودن متغیرهای مورد نظر در تحلیل رگرسیونی(مستقل و وابسته)
  ۲- نرمال بودن توزیع متغیرها(مستقل و وابسته)
  ۳- عدم همخطی متغیر های مستقل
  ۴- عدم هم خطی خطاها
  ۵- نرمال بودن توزیع خطاها
  همچنین r2 تعدیل شده تفسیر پذیر نیست و کاربردش در مقایسه دو تحقیق با هم هست ولی خود r2 را می توان تحلیل کرد.
  در آخر جدول مربوط به f فیشر(برازش مدل) کجا گزارش شده ؟!
  لطفا مطالب آمورشی که قرار می دهید کامل باشد تا خوانندگان شما به اشتباه مطلبی را یاد نگیرن.
  باتشکر

  پاسخ
 14. مرتضی
  مرتضی گفته:

  سلام وقت بخیر
  یه سوال
  من میخام فرضیه اصلی رو رگرسیون بگیرم
  استادمون گفت برای فرضیه اصلی باید همه مولفه های متغیر مستقل بلاوه خود متغیر مستقل اصلی (همون که قبلا از کل مولفه ها میانگین گرفته شد) باشه
  اما وقتی همشونو انتخاب میکنم همیشه یه مولفه حذف میشه و معمولا هم مولفه اول اینجوری میشه؟
  چکار باید بکنم راهی داره؟؟
  ممنون

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *