چگونه یک مقاله علمی را مطالعه کنیم؟

چگونه یک مقاله علمی را مطالعه کنیم؟

تقریباً همه جا وقتی قرار است فردی پژوهشی انجام دهد یا به او توصیه می‌شود یا اینکه میداند باید مقاله‌‌های مختلفی را مطالعه کند. اما اگر بخواهیم منصفانه بگوییم تاکنون هیچ واحد دانشگاهی یا آموزش خاصی برای مطالعه یک مقاله علمی وجود نداشته است و یا اگر هم دانشگاهی یا مرکز خاصی اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی کرده باشد میزان آن و وسعت آن بسیار محدود بوده است. بسیاری از پژوهشگران از آنجایی که نمی‌دانند یک مقاله را باید چگونه مطالعه کنند نمی‌توانند نهایت بهره را از آن برده و در نتیجه دستاوردهای آن مقالات را در پژوهش خود استفاده کنند. در این مطلب به ذکر رهنمودهایی برای نحوه خواندن مقاله علمی ارایه خواهیم داد. با وب سایت ایران تحقیق همراه باشید.

چگونه یک مقاله علمی را مطالعه کنیم؟

مرحله اول. چگونه یک مقاله علمی را مطالعه کنیم؟ فهم ساختار هر بخش مقاله

aid6298553-v4-728px-Conduct-Research-Step-15

هر مقاله ساختاری منظم و منسجم دارد که قبل از خواندن مقاله، خوانندگان باید آن ساختارها را بشناسد و هدف هریک از آنها را بداند.

۱- به جزییات اطلاعات صفحه اول مقاله توجه کنید. صفحه اول مقاله شامل نام مولف یا مولفین، سال انتشار، نام مجله، چکیده مقاله و عنوان پژوهش می‌باشد. همه این اطلاعات مهم می‌باشند و خواننده باید به آنها توجه داشته باشد.

۲- چکیده مقاله را بخوانید. چکیده خلاصه کوتاهی است از آنچه که نویسنده مقاله در سراسر فرآیند پژوهش انجام داده است. شما در چکیده مقاله می‌توانید عنوان پژوهش، اطلاعات درباره نمونه پژوهش، فرضیات، نتایج اصلی و مروری کوتاه بر یافته‌های پژوهش را پیدا می‌کنید.

۳- بخش مقدمه مقاله را بررسی کنید. در بخش مقدمه مقاله، مولف به تبیین چرایی انجام پژوهش پرداخته و خواننده برای اینکه متوجه این چرایی شود می‌تواند این قسمت از مقاله را مطالعه کند. همچنین، مقدمه معمولاً اولین بخش در مقاله است که محقق به ذکر زیربنای تئوریکی پژوهش می‌پردازد. این بخش می‌تواند شامل یافته‌ها و دستاوردهای پژوهش‌های دیگر باشد و در کنار همه این موارد، مولف مقاله چرایی انجام این پژوهش را نیز توضیح می‌دهد.

- هدف اصلی مقدمه مقاله آن است که سوال پژوهش را تبیین کند و برحسب زمینه نظری و پژوهشی، پیش‌بینی‌هایی مطرح نماید (فرضیات). این فرضیات بعداً از طریق روشهای علمی مورد بحث و صحت آزمایی قرار خواهند گرفت. 

۴- بخش متدولوژی یا روش‌شناسی (روش‌ها) را بخوانید. این قسمت از مقاله به شما درباره اینکه مقاله چگونه می‌خواهد فرضیات آزمایشی که در بخش قبل مطرح شده را به آزمون گذارد. این بخش همچنین اطلاعات ریز و دقیقی از مواد زیر را ارایه می‌کند:

الف) حجم نمونه

ب) سن و جنسیت آزمونها

ج) اطلاعات اضافی از مشارکت‌کنندگان در تحقیق که احتمالاً ذکر آنها لازم است (مانند سطح فرهنگی، سوادی، اقتصادی و مذهبی و …)

د) روش مورد استفاده برای انجام تحقیق

ن) لوازم مورد استفاده، دستگاه‌ها و …

و) پرسشنامه‌ها

ه) روش‌های تحلیلی به کار رفته‌شده، و نرم افزارهای مورد بررسی

۵- بخش نتایج را بررسی کنید. این بخش را با این هدف می‌توانید بررسی کنید که بدانید پژوهش چه برون‌دادی به شما می‌دهد. در قسمت نتایج مهمترین هدف این است که مشخص گردد آیا فرضیات پژوهش تایید می‌شوند یا خیر. در این بخش احتمالاً شما با جداول و نمودارها و عکس‌های زیادی برخورد کنید و بیشتر با اعداد و ارقام سروکار داشته باشید. 

۶- بخش بحث و نتیجه‌گیری را مرور کنید. در بخش بحث و نتیجه‌گیری شما احتمالاً با چنین مواردی روبرو می‌شوید:

الف) خلاصه‌ای از هدف پژوهش

ب) مرور مهمترین نتایج پژوهش

ج) نقاط ضعف و قوت پژوهش در نتیجه استفاده از روش‌ها، نمونه و تفاسیر

د) کاربردهای عملیاتی از نتایج پژوهش

و) ایده برای پژوهش‌های آتی

۷) بخش رفرنس‌ها را بررسی کنید. رفرنس‌ها تمامی منابعی را نشان می‌دهد که برای نگارش مقاله از آنها استفاده شده است. استفاده از منابع بروز و منابعی که در مجلات باکیفیت چاپ شده‌اند باعث می‌شود که مقاله حاضر دارای ارزش و اعتبار بیشتری باشد. از این حیث می‌توانید حتی یک مقاله را مورد ارزیابی قرار دهید.

aid6298553-v4-728px-Learn-Speed-Reading-Step-3-Version-5

مرحله دوم. چگونه یک مقاله علمی را مطالعه کنیم؟ خواندن مقاله

۱- چکیده را بخوانید. خواندن چکیده به شما بازخوردی سریع از کلیت مقاله می‌دهد. چکیده‌ای که خوب نوشته شده باشد اطلاعاتی درباره هدف مطالعه، پرسشنامه‌ها و نرم‌افزارهای موجود در آن، نمونه مورد مطالعه و نتایج و بروندادهای اصلی مقاله را ارایه می‌کند.

۲- به نمودارها، جداول و سایر نمادهای بصری مقاله توجه کنید. هنگامی که چکیده را می‌خوانید می‌توانید حدس بزنید که ایده اصلی مقاله در چه حیطه‌ای است. اکنون، بر اساس همین ایده اصلی می‌توانید به تمامی نمودارها و جداول مقاله که عمدتاً در بخش نتایج آمده است نگاه کنید و آنها را بررسی نمایید. یقیناً مشاهده این جداول اطلاعات جزیی زیادتری را به شما ارایه خواهد داد.

۳- اولین پاراگراف بخش بحث و نتیجه گیری (discussion) را مطالعه کنید. یک بحث و نتیجه‌گیری اگر دقیق نگارش شده باشد، خلاصه‌ای از هدف مطالعه، روش مورد استفاده، نتایج اصلی و رد یا تایید فرضیات ارایه خواهد داد. به عبارتی، نتایج در بخش بحث و نتیجه گیری مقاله، معنا و مفهوم پیدا می‌کنند زیرا مولف در این قسمت آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد و توضیح می‌دهد.

- اگر بخواهیم باارزشترین بخش مقاله را از نظر میزان اطلاعات باارزشی که ارایه می‌دهند طبقه‌بندی کنیم، پاراگراف اول بحث و نتیجه‌گیری اغلب باارزشترین بخش از یک مقاله خواهد بود. یقیناً در همه مقاله‌ها قسمت بحث و نتیجه‌گیری به صورت کاملاً یکسان نوشته نمی‌شود و کیفیت مشابهی هم ندارد، اما با مطالعه سریع این بخش، شما می‌توانید دقیقترین اطلاعات را از مقاله بدست اورید.

۴- اگر به اطلاعات بیشتری درباره مقاله نیاز داشتید، می‌توانید سایر بخش‌های مقاله را مطالعه کنید.  اگر احساس می‌کنید نیاز به بینش تئوریکی و یا مطالعه پژوهش‌های مشابه با مقاله حاضر را دارید می‌توانید برگردید و بخش مقدمه مقاله را کامل بخوانید. اگر می‌خواهید از نمونه، جامعه، ابزار اندازه‌گیری و روش پژوهش اطلاعاتی کسب کنید می‌توانید بخش روش‌شناسی مقاله را خوب مطالعه کنید. اگر نیاز دارید شیوه تحلیل داده‌ها را بررسی کنید، بخش نتایج را دقیق مطالعه کنید و درصورتی که می‌خواهید تفاسیری اضافه‌تری از نتایج بدست آورید، بخش بحث و نتیجه‌گیری را کامل‌تر مطالعه کنید.

جایگاه علمی ایران

اینفوگرافیک: آمار جایگاه علمی ایران در سطح ملی و بین المللی از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷

برای ارزیابی جایگاه علمی یک کشور ملاک‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال تعداد مقالات تولید شده توسط یک کشور در پایگاه ISI یا اسکوپوس یکی از این عوامل است. همچنین فاکتورهایی مانند میزان استنادات، سهم از کل تولیدات علمی دنیا، میزان رشد تولیدات علمی، مقالات ارائه شده در کنفرانس‌ها، مقالات یک درصد برتر دنیا، همکاری‌های بین‌المللی در انتشار مقالات و همچنین جایگاه دانشگاه‌های یک کشور در تعیین جایگاه علمی یک کشور نقش دارند. در این اینفوگرافیک به صورت ساده و جامع با جایگاه علمی ایران در سطح ملی و بین المللی آشنا خواهید شد. با ایران تحقیق همراه باشید.

اینفوگرافیک: آمار جایگاه علمی ایران در سطح ملی و بین المللی

جایگاه علمی ایران

سهم ایران از تولید علم برتر دنیا

افزایش قابل توجه سهم ایران از تولید علم برتر دنیا در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷

یکی از انتقاداتی که در حوزه تولید علم ایران در سال‌های اخیر مطرح بوده است توجه بیش از حد به کمیت در مقابل کیفیت می‌باشد. در سال‌های اخیر و به خصوص دهه گذشته، ایران با شتاب بسیار بالایی جایگاه علمی خود را در جهان بهبود بخشید. اما عمده مقالات و علم تولید شده در ایران کیفیت پایینی داشتند و تنها تعداد مقالات و اسناد علمی در حال افزایش بود. با این حال با برنامه‌ریزی‌های مناسب در طول سه الی چهار سال اخیر، سهم ایران از تولید علم برتر دنیا به سرعت افزایش یافته است به طوری که رشد کیفی تولید علم در ایران از رشد کمی پیشی گرفته است.

شاخص اصلی برای ارزیابی رشد کمی، تعداد مقالات و سندهای علمی تولید شده توسط یک کشور است. همچنین شاخص اصلی برای ارزیابی رشد کیفی، سهم هر کشور از تولید علم برتر دنیاست. منظور از تولید علم برتر مقالات یک درصد برتر دنیا است. این مقالات که در مجلات برجسته ISI به چاپ می‌‌رسند یک درصد از تولیدات علمی دنیا را تشکیل می‌دهند اما ۱۸ درصد از استنادات در دنیای علم به این مقالات اختصاص می‌یابد. مقالات یک درصد برتر هر دو ماه یکبار و براساس میزان استناداتی که دریافت می‌کنند منتشر می‌شوند. مرجع منتشر کننده این مقالات پایگاه شاخص‌های اساسی علم است که به اختصار ISI-ESI خوانده می‌شود.

ISI-ESI

براساس گزارش این پایگاه، ایران در سال ۲۰۰۷ تنها ۵۶ مقاله پراستناد در دنیا داشت که این تعداد در سال ۲۰۰۸ به ۴۵ مورد، در سال ۲۰۰۹ به ۴۸ مورد، در سال ۲۰۱۰ به ۸۱ مورد، در سال ۲۰۱۱ به ۸۰ مورد، در سال ۲۰۱۲ به ۱۰۱ مورد، در سال ۲۰۱۳ به ۱۳۴ مورد، در سال ۲۰۱۴ به ۱۶۷ مورد، در سال ۲۰۱۵ به ۲۲۳ مورد، در سال ۲۰۱۶ به ۳۵۰ مورد و تا به اینجای سال ۲۰۱۷ به ۱۹۷ مورد رسیده است. براساس این آمار ایران از سال ۲۰۱۳ به بعد با جهشی اساسی در تولید مقالات با کیفیت بالا یا علم برتر دنیا روبرو شده است.

سهم ایران از تولید علم برتر دنیابرای مقایسه تعداد مقالات برتر ایران که در شکل بالا آمده است، می‌توانید آن را با تعداد مقالات برتر دنیا که در شکل زیر آمده است مقایسه نمایید.

سهم ایران از تولید علم برتر دنیا

براساس این آمارها سهم ایران از تولید علم برتر دنیا در سال ۲۰۱۶ به ۲٫۲ درصد و در سال ۲۰۱۷ به ۲٫۹ درصد رسیده است درحالی که در حوزه تولید کمی یا تعداد مقالات، سهم ایران در سال ۲۰۱۶ درحدود ۱٫۷ درصد و در سال ۲۰۱۷ درحدود ۱٫۹ درصد بوده است. همچنین براساس این آمارها، تا سال ۲۰۱۵ ایران در حوزه تولید کمی درصد بیشتری از سهم تولید علم در دنیا را در اختیار داشت اما از این سال به بعد میزان سهم ایران از تولیدات با کیفیت علمی نسبت به تولیدات کمی پیشی گرفته است که در شکل زیر قابل مشاهده است.

سهم ایران از تولید علم برتر دنیا

در کل می‌توان گفت که تولید علم در ایران از حالت کمی به تولیدات با کیفیت تغییر کرده است و اگر این روند در طول چند سال آینده نیز ادامه داشته باشد، می‌توان به بهبود جایگاه علمی ایران در جهان امید بیشتری داشت.

چگونه سطح علمی مولف مقاله را تعیین کنیم؟

چگونه سطح علمی مولف مقاله را تعیین کنیم؟

برای تعیین سطح علمی یک کتاب و مولف آن یکی از ساده‌ترین و در دسترس‌ترین روشها چک کردن تعداد شماره چاپ کتاب برحسب سال انتشار آن است. برای مثال، اگر کتابی در سال ۱۳۹۱ انتشار یافته است و در سال ۱۳۹۶ ۴ بار تجدید چاپ شده می‌توان گفت کتاب با کیفیتی است و مولف آن را می‌توان احتمالاً مولف توانمندی قلمداد کرد. اما درباره یک مقاله وضعیت چگونه است؟ به چه شکلی و چگونه سطح علمی مولف مقاله را تعیین کنیم؟

چگونه سطح علمی مولف مقاله را تعیین کنیم؟

سنجش سطح مولف مقاله ملاکی بدست می‌دهد تا شما بتوانید میزان اثرگذاری وی در یک حوزه یا رشته خاص را مورد بررسی قرار دهید. همچنین، اگر می‌خواهید مقاله‌ای در مجلات معتبر و با ضریب تاثیر بالا چاپ کنید بررسی رفرنس‌های مورد استفاده در مقاله بسیار مهم است زیرا استفاده از مقالاتی که درجه اعتبار آنها ساقط است یا مولف سرشناس و مطرحی ندارد باعث می‌شود احتمال پذیرش مقاله شما پایین بیاید. در این مطلب قصد داریم ۲ روش ساده و رایج را برای تعیین سطح علمی مولف مقاله ارایه کنیم.

اچ ایندکس (H-index): شاخص h یک میزان عددی از برونداد علمی پژوهش‌های فرد را معین می‌کند. این شاخص نشان می‌دهد به چه میزان مقالات فرد در پژوهشهای دیگر مورد استفاده قرار گرفته است. هرچقدر h ایندکس یک مولف بالا باشد نشان می‌دهد مقالات وی به میزان زیادی در پزوهشهای دیگر مورد استناد قرار گرفته است. فرض کنید یک مولفی تاکنون ۳ مقاله چاپ شده دارد و همکار وی دارای ۲۵ مقاله چاپ شده می‌باشد. حال چگونه درمی‌یابید که کدامیک از آنها ـ با فرض اینکه هر دو در یک رشته تحصیلی باشند و تاریخ چاپ مقالات آنها هم در یک دوره زمانی بوده است ـ بیشترین تاثیر را در حیطه خود داشته‌اند؟ با نگاه به h ایندکس فرد اول می‌بینیم این میزان برای او ۸ و برای فرد دوم ۳ می‌باشد. با توصیفات انجام شده می‌توان چنین مطرح نمود که فرد اول هرچند تعداد مقالات کمتری دارد اما میزان تاثیرگذاری وی در یک بازه زمانی مساوی بیشتر از همکارش است هرچند که همکارش ۲۲ مقاله بیشتر از او نگارش کرده است.

گوگل اسکولار: وقتی مقاله‌ای را در گوگل اسکولار سرچ می‌کنید، در زیر جستجوهای آن میزان استنادات به ان مقاله ارایه شده است. هرچقدر میزان استنادات بالا باشد می‌توان احتمال داد که مقاله مورد نظر کیفیت خوبی دارد و به دنبال مقالات دیگر در همان حوزه نیز بود. به شکل زیر توجه کنید:

چگونه سطح علمی مولف مقاله را تعیین کنیم؟

همانگونه که در شکل فوق نشان داده شده است هر دو مقاله در حیطه Personality traits و در سال ۲۰۱۳ انجام شده اند. اما مقاله اول ۱۶۷ بار تا سال ۲۰۱۷ مورد استناد قرار داده شده است اما در مقاله دوم تا سال ۲۰۱۷ ۶۶ بار مورد استناد قرار گرفته است. اما باید در نظر داشته باشید که مقاله ای که در طول ۴ سال ۶۶ بار مورد استناد قرار گرفته است نیز مقاله بسیار خوبی است. بنابراین، برای بررسی میزان استناد دهی مقاله حتماً می‌بایست به زمان چاپ مقاله توجه کنید. یقیناً مقاله‌ای که در سال ۲۰۰۰ چاپ شده است میزان استناد دهی بالاتری خواهد داشت.

شش نکته مهم برای جلوگیری از ریجکت شدن مقاله

شش نکته مهم برای جلوگیری از ریجکت شدن مقاله

معمولاً ریجکت شدن مقاله در بین محققان به خصوص محققان کشورمان مستقیماً به کیفیت مقاله و جدید نبودن موضوع مورد بررسی ارتباط داده می‌شود. مجلات، ملاک‌های بسیار متنوع و مختلفی برای پذیرش و ریجکت یک مقاله دارند و تنها یکی از دلایل ریجکت شدن یا پذیرش و چاپ مقاله کیفیت محتوای آن می‌باشد. جالب است بدانیم که مقالات بسیاری در گذشته بوده‌اند که از لحاظ کیفی و ایده مورد بررسی بسیار بالا و جدید بوده‌اند اما از سوی مجلات مختلف ریجکت شده‌اند (جهت مشاهده برخی از این مقالات به این لینک مراجعه کنید). در این مطلب قصد داریم شش نکته مهم برای جلوگیری از ریجکت شدن مقاله را ارایه دهیم.

۱- انتخاب مجله

- مطمئن شوید که مقاله شما در حیطه اسکوپ مشخص شده مجله باشد. اسکوپ به معنی حیطه‌هاو زمینه‌های مورد علاقه مجله است که مجله تصمیم دارد صرفاً در آن زمینه ها مقاله چاپ نماید. وب سایت تمامی مجلات بخشی به نام اسکوپ (Scope) دارد که شما می‌توانید آن را بررسی نمایید (برای نحوه یافتن محله برای مقاله این لینک را مطالعه کنید)

- همیشه در یک بازه زمانی ثابت مقاله خود را به یک مجله سابمیت کنید و هرگز آن را به چند مجله سابمیت نکنید. احتمال دارد داوران چند مجله مشابه باشند و مقاله شما از دو مجله مختلف به دست یک داور برسد.

۲- دستورالعمل برای مولفین را جدی بگیرید.

- به صورت جزیی و دقیق تمامی دستورالعمل‌هایی که مجله برای مولفین جهت سابمبت مقاله در نظر قرار داده را رعایت کنید.

- قبل از ارسال مقاله به مجله بر اساس دستورالعمل‌های مجله چک لیستی تهیه کنید تا مطمئن شودی تمامی موارد را رعایت نموده‌اید.

- اگر انجام برخی از دستورالعمل‌ها برایتان سخت و دشوار است از یک ادیتور کمک بخواهید.

وقتی شما مقاله خود را بدون رعایت دستورالعمل‌‌ها به یک مجله ارسال می‌کنید ادیتور آن مجله احتمال می‌دهد شما مقاله را برای چند ژورنال دیگر نیز فرستاده‌اید. بنابراین، رعایت تمامی موارید ریز و درشت اعلام شده از سوی مجله برای سابمیت مقاله الزامی است.

۳- از وجود دزدی علمی در مقاله خود مطمئن شوید.

- همیشه از منابع علمی و معتبر برای نگارش مقاله خود استفاده کنید. زیرا احتمال دارد برخی از مجلات نامعتبر هیچگونه بررسی جهت دزدی علمی بر روی مقالات انجام نداده باشند. وقتی شما از چنین منابعی استفاده می‌کنید به صورت غیرعمدی شما نیز متهم به دزدی علمی خواهید شد.

- برخی افراد با پارافرایز (Paraphrasing) یک مقاله چاپ شده می‌خواهند مقاله‌ای چاپ کنند. ولی ادیتورها به سادگی متوجه این مسئله می‌شوند و مقاله را ریجکت می‌کنند. پارافرایز کردن برای نوشتن بخشی از مقاله مشکلی ندارد اما این کار را نیز یک فرد بسیار با تخصص و با دانش می‌بایست انجام دهد.

- از ابزار و وب سایتهایی که برای بررسی سرقت علمی طراحی شده‌اند قبل از سابمیت مقاله استفاده کنید.

شش نکته مهم برای جلوگیری از ریجکت شدن مقاله

۴- کاورلتر بنویسد.

- در کاورلتر به یافته‌های بسیار مهم مقاله مستقیماً و به اختصار اشاره کنید.

- ویژگی‌های خاص مقاله خود را در کاورلتر برجسته سازید.

- اگر یافته مهمی ندارید یک مجله با ضریب تاثیر پایین انتخاب کنید.

اگر مقاله شما یافته‌های مهمی نداشته باشد، هرچقدر کاولتر بسیار باکیفیت و علمی نیز نگارش کنید برای یک مجله با ضریب تاثیر بالا بی‌فایده است. زیرا برای انها نحوه نگارش کاورلتر امری طبیعی و بدیهی است و بیشتر محتوای کاورلتر که پژوهش شما چه چیزی ارایه می‌دهد مهم است (از طریق این لینک می‌توانید برای نگارش کاورلتر مشاوره تخصصی دریافت کنید).

۵- اشتباه‌های تکنیکی در مقاله

- چکیده مقاله شما با بخش‌های مختلف مقاله تعارض نداشته باشد. به این معنی که چکیده دقیقاً انچه را که شما انجام داده و به نتیجه رسیده‌اید را انعکاس دهد.

- مطمئن گردید که یافته‌ها و نتیجه‌گیری دقیقاً به سوال پژوهشی شما پاسخ دهند.

- با متخصصین رشته خود درباره کیفیت مقاله مشورت کنید و از آنها بخواهید مقاله را داوری کنند.

- برای بالاتر بردن زبان نگارشی مقاله بسیار حیاتی است که با یک ادیتور زبده و با مهارت در رشته تخصصی خود همکاری کنید. ویژگی زبان نگارشی برای همه مجلات بسیار حائز اهمیت است.

۶- موارد اخلاقی در پژوهش را رعایت کنید.

- اگر مقاله شما نیاز به اخذ کد اخلاق دارد حتماً آن را ذکر کنید.

- به مجله تضمین دهید که نسخه ارسالی مقاله نسخه اصلی می‌باشد و هیچگونه کپی برداری در آن نشده است.

ایران با ۱۹ درصد رشد تولیدات علمی رتبه نخست جهان

ایران با ۱۹ درصد رشد تولیدات علمی رتبه نخست جهان را کسب کرد

وب آف ساینس (WoS) از زیرمجموعه‌های شرکت تامسون رویترز به تازگی آمار مربوط به تولیدات علمی کشورهای مختلف دنیا را منتشر کرده است. این آمارها متعلق به تولیدات علمی سال ۲۰۱۶ است. قابل ذکر است که آمارهای مربوط به تولیدات علمی با یک سال تاخیر منتشر می‌شوند و بنابراین آمارهایی که به تازگی توسط وب آف ساینس منتشر شده‌اند آخرین آمارهای مربوط به تولید علم در دنیا است.

براساس گزارش وب آب ساینس، در بخش کمیت و تعداد مدارک علمی منتشر شده، ایران با ۱۹ درصد رشد نسبت به سال ۲۰۱۵ رتبه نخست را به دست آورده است. ایران در سال ۲۰۱۵ تعداد ۳۸۳۳۲ سند علمی تولید کرده بود که این میزان در سال ۲۰۱۶ به ۴۵۵۶۰ سند رسیده است. روسیه نیز با ۱۶ درصد و لهستان با ۸ درصد رتبه‌های دوم و سوم را در زمینه رشد تولیدات علمی دارند.

ایران با ۱۹ درصد رشد تولیدات علمی رتبه نخست جهان

اما آمارهای مربوط به تعداد مدارک علمی تولید شده نیز نشان می‌دهد که ایران در جایگاه هفدهم دنیا قرار دارد. براساس این آمار، کشور آمریکا با تولید ۶۶۰۹۶۳ مدرک علمی رتبه نخست را در اختیار دارد. کشورهای چین، انگلستان، آلمان، ژاپن، هند، فرانسه، ایتالیا، کانادا و استرالیا نیز به ترتیب در جایگاه‌های سوم تا دهم قرار دارند.

ایران با ۱۹ درصد رشد تولیدات علمی رتبه نخست جهان

آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که تولیدات علمی ایران همچنان با رشد قابل قبولی مواجه است و به نظر می‌رسد که با گسترش زمینه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی، این رشد همچنان ادامه خواهد یافت.

اصول محتوایی در نگارش مقاله علمی

اصول محتوایی در نگارش مقاله علمی

پیش از این در آموزش‌های مربوط به مقاله نویسی با ساختار یک مقاله علمی آشنا شدید. اما باید بدانید که علاوه بر رعایت ساختار استاندارد مقاله نویسی که البته با توجه به هر مجله تفاوت‌های جزئی نیز با یکدیگر دارند، باید مقاله را از نظر محتوایی نیز درست نگارش نمایید.

یکی از مهم‌‏ترین ابعاد مقاله علمی، محتوای علمی و ارزشمندی کیفی آن است. مقاله باید یافته‌‏های مهمی را در دانش بشر گزارش نماید و دارای پیامی آشکار باشد؛ بنابراین پیش از تهیه مقاله، محقق باید از خود بپرسد که آیا مطالب او آن‌‏قدر مهم است که انتشار آن قابل توجیه باشد. آیا دیگران از آن بهره خواهند برد؟ و آیا نتایج پژوهش او، کار آن‌ها را تحت تأثیر قرار خواهد داد؟ در اینجا به چندین اصل مهم از اصول و معیارهای محتوایی پژوهش علمی اشاره می‏‌گردد که توجه به آنها قبل از تهیه مقاله به ارتقای کیفیت آن کمک می‌‏نماید.

اصول محتوایی در نگارش مقاله علمی

فرایند تفکر: تفکر، تلاش برای معلوم کردن مجهول با استفاده از علوم موجود است. بنابراین اساسی‌‏ترین محور محتوایی یک پژوهش علمی، آن است که مجهولی را روشن نماید. بر این اساس، هر پژوهش علمی در پی پاسخ دادن به پرسش‌‏هایی است که تاکنون برای مخاطبان کشف نشده است. از این رو پژوهش علمی همیشه با طرح یک یا چند سئوال آغاز می‌‏شود که محقق در صدد پاسخگویی به آن‌هاست.

منطقی بودن: منطق که راه درست اندیشیدن (تصور) و صحیح استدلال آوردن (تصدیق) را می‌‏آموزاند، ابزار ضروری یک مقاله علمی است و محقق باید شایستگی لازم را در استدلال آوردن، تحلیل محتوا و نتیجه‏‌گیری داشته باشد. قواعد تعریف، طبقه‏‌بندی، استنباط‏‌های قیاسی و استقرایی، روش‌‏های مختلف نمونه‌‏برداری و غیره همه از ویژگی‏‌های منطقی یک مقاله علمی است که محقق باید به آن‌ها توجه داشته باشد.

انسجام داشتن و نظام‏‌دار بودن: مرتبط بودن اجزای مختلف مقاله با همدیگر، همچنین متناسب بودن آن‌ها با عنوان مقاله و ارتباط عناوین فرعی با همدیگر، از جمله مواردی است که به تحقیق، یکپارچگی و انسجام می‏‌بخشد. بر این اساس، محقق باید عناوین فرعی مقاله خود را با نظمی منطقی از یکدیگر مجزا کرده، ارتباط بخش‌‏ها را مشخص نماید.

تراکمی بودن: از آنجا که هدف پژوهش پاسخ به سئوال‌هایی است که تا آن زمان دست کم از نظر محقق، پاسخی منطقی برای آن وجود نداشته است، هر پژوهش علمی باید از یک سو به منظور کشف دانش جدید، و از سوی دیگر، برای تکمیل دانش، صورت پذیرد. بنابراین هدف اصلی یک مقاله، کشف یا تکمیل دانش بشری است، نه تکرار دوباره آن با عبارات مختلف.

تناسب موضوع با نیازهای فعلی جامعه علمی: هر پژوهش علمی باید نیازهای اساسی جامعه علمی خود را در نظر گرفته، در صدد حل آن مسایل برآید؛ بنابراین از طرح موضوعاتی که از اولویت تحقیقی برخوردار نیستند و جامعه علمی، بدان‌ها نیاز ندارد، باید احتراز نمود.

خلاقیت و نوآوری: هر تحقیق علمی زمانی می‌‏تواند در ارتقای سطح دانش، موفق و موثر باشد که از فکری بدیع و خلّاق برخوردار باشد. مقالاتی که به جمع آوری صِرف بسنده می‏‌کنند، نمی‌‏توانند سهم عمده‌ای در پیشرفت دانش بشری داشته باشند.

توضیح مطلب در حد ضرورت: از جمله مواردی که محقق در گزارش نویسی پژوهش خود (مقاله) باید بدان توجه کند، پرهیز از حاشیه‏‌روی و زیاده‌‏گویی افراطی است؛ هم‌چنان که خلاصه‏‌گویی نباید به حدی باشد که به ابهام و ایهام منجر شود؛ بر این اساس محقق باید به حدی مطالب را تبیین کند که مقصود وی برای خواننده، روشن شود.

متناسب بودن با نظریه‌‏ها: هر رشته علمی، متشکل از نظریه‌‏ها و قوانینی است که مورد اتفاق صاحب‌نظران آن فن است. یافته‏‌های به دست آمده در تحقیقات میدانی یا توصیفی نباید با قوانین کلی آن رشته تخصصی منافات داشته باشد.

اجتناب از کلی گویی: هدف نهایی علم، صورت‌بندی یک «نظریه» و «تبیین کردن» یکی از اصول مهم نظریه است. از این رو محقق باید بتواند مباحث علمی خود را به روشنی توضیح دهد و با زبان گویا آن را تبیین و از کلی گویی اجتناب نماید.

گزارش روش‏ شناسی تحقیق: تحقیق فرایندی است که از طریق آن می‌‏توان درباره ناشناخته‏‌ها به جست و جو پرداخت و از آن، شناخت لازم را کسب کرد. در این فرایند چگونگی گردآوری شواهد و تبدیل آن‌ها به یافته‌‏ها «روش‏‌شناسی» نامیده می‏‌شود. این سئوال که چگونه داده‏‌ها باید گردآوری شود و مورد تفسیر قرار گیرد، به طوری که ابهام حاصل از آن‌ها به حداقل ممکن کاهش یابد؟ از موارد مهم تحقیق علمی است. یک تحقیق علمی زمانی می‌‏تواند مطالب خود را به اثبات برساند که از روش گردآوری مناسبی برخوردار، و آن روش‏‌ها در مقاله به خوبی بیان شده باشد.

آموزش رسم نمودار در اکسل

آموزش رسم نمودار در اکسل

معمولاً افرادی که به تجزیه و تحلیل آماری داده‌ها در نرم افزار‌های مختلف می‌پردازند در قسمت آمار توصیفی تمایل دارند داده‌های بدست آمده را علاوه بر گزارش در جدول به صورت ترسیمی و نموداری نیز نشان دهند. معمولاً رسم نمودار در انواع نرم‌افزارهای تحلیل داده مانند SPSS قابل انجام است؛ اما نمودار خروجی این نرم افزار از لحاظ گرافیکی و شکل ظاهری مقداری بی‌کیفیت است. در اینجا قصد داریم به آموزش رسم نمودار در اکسل بپردازیم. نمودارهایی که در نرم افزار اکسل ترسیم می‌شوند از لحاظ ظاهری بسیار جذاب و واضح هستند.

رسم نمودار در اکسل برای نشان دادن فراوانی متغیرهای مختلف

فرض کنید در پژوهشی که دو گروه مداخله و کنترل در آن وجود دارد، افراد مشارکت کننده در تحقیق از نظر میزان تحصیلات مورد بررسی قرار گفته اند و نتایج زیر بدست آمده است:

آموزش رسم نمودار در اکسل

اکنون برای رسم نمودار برای این داده‌ها، برنامه اکسل را بازکنید و به ترتیب زیر عمل نمایید.

در صفحه بازشده برنامه اکسل، به سادگی اطلاعات را به شکلی که در زیر نشان داده شده است وارد نمایید؛

آموزش رسم نمودار در اکسل

بعد از وارد کردن داده‌ها، آنها را انتخاب نمایید. داده‌‌ها بعد از انتخاب شدن، شکل زیر را خواهند داشت.

آموزش رسم نمودار در اکسل

سپس: ۱- به منوی INSERT بروید و بر روی آن کلیک کنید. ۲- در قدم دوم بر روی مثلت کوچک سمت راست این منو کلیک نمایید؛

آموزش رسم نمودار در اکسل

با کلیک بر روی این مثلث، پنجره زیر باز خواهد شد:

آموزش رسم نمودار در اکسل

برای مشاهده انواع نمودارها (ستونی، میله‌ای، دایره‌ای و …) بر روی منوی All Charts کلیک نمایید. با کلیک بر روی این منو پنجزه زیر باز می‌شود و شما می‌توانید بر حسب تناسب و تمایل خود یکی از نمودارها را انتخاب نموده و مورد استفاده قرار دهید.

آموزش رسم نمودار در اکسل

ما در اینجا نمودار ستونی را برای داده‌های فوق انتخاب نموده‌ایم.

آموزش رسم نمودار در اکسل

در نهایت شما می‌توانید با کلیلک بر روی Chart Title نام این جدول را ویرایش کرده و بعد از انتخاب نمودار آن را کپی نمایید و در فایل وورد یا فایل پاورپوینت وارد نماید. در نظر داشته باشید فایل اکسل مذکور را در کنار فایل وورد یا پاورپوینت ذخیره نمایید؛ زیرا در صورتیکه فایل اکسل را ذخیره نکنید، اطلاعات جدول از فایل وورد و یا پاورپوینت حذف خواهند شد و دچار مشکل می‌گردید.

Speaker at Business Conference and Presentation.

جلسه دفاع از پایان نامه و نکاتی که باید بدانید

معمولاً وقتی قصد دارید از پایان نامه خود دفاع نمایید، بسیاری برای شما از جلسه دفاع از پایان نامه و نکاتی که باید بدانید میگویند. در اغلب دانشگاه‌های دنیا دانشجویان تحصیلات تکمیلی موظفند پس از اتمام نگارش پایان نامه، آن را به دانشگاه تحویل می‌دهند و پس از تعیین داور یا داوران پایان نامه در جلسه‌ای رسمی حضور می‌یابند، و ضمن اراه گزارشی شفاهی از کار خود، به پرسش‌های داوران و پرسش‌های احتمالی سایر حاضران پاسخ می‌دهند. در جلسه دفاع مهارت‌‌های سخنرانی دانشجو نقش اساسی دارد، زیرا او ناچار است روایتی صادقانه از ماه‌ها تلاش خود را در زمانی کوتاه که معمولاً بین سی تا ۴۵ دقیقه پیش‌بینی می‌شود، ارایه کند. بدیهی است که در زمان اندکی که برای ارایه در نظر گرفته می‌شود، باید به مهمترین نکات اشاره شود که در غیر اینصورت، حاضران در جلسه دفاع نمی‌توانند برداشت درست و دقیقی از فرآیند پژوهش به دست آورند. در بسیاری از کشورهای دنیا، از جمله در ایران، جلسه دفاع عمومی است  همه علاقمندان می‌توانند در آن شرکت کنند. اما در برخی از کشورها، از جمله انگلستان، جلسه دفاع تنها با حضور دانشجو و داوران داخلی و خارجی برگزار می‌شود. چنانچه استاد راهنما یا مشاور نیز تمایل داشته باشند، می‌توانند در این جلسه شرکت کنند. اما فقط دانشجو باید به پرسش‌های داوران پاسخ دهد و استاد راهنما و یا مشاور فقط می‌توانند نظاره‌گر این گفت و گو باشند. داور خارجی که نقش اصلی را در مدیریت جلسه دفاع دارد، از دانشگاهی غیر از دانشگاه محل تحصیل دانشجو دعوت می‌شود و به همین دلیل داور خارجی نام دارد.

در بسیاری از جلسات دفاع دیده می‌شود که دانشجویان با استفاده از امکانات نمایشی نرم‌افزارهایی مثل پاورپوینت به ارایه بخش‌هایی از پایان نامه می‌پردازند که دقیقاً به همان ترتیبی است که در متن پایان نامه آمده است. اگرچه استفاده از پاورپوینت و ابزارهای نمایشی مشابه بر جذابیت ارایه می‌افزاید، هیچ الزامی وجود ندارد که دانشجو اسلایدها را یکی پس از دیگری به ترتیب نمایش دهد، و تنها به خواندن محتوای اسلایدها بسنده کند، زیرا بهتر است او ضمن استفاده از این امکانات روایت پژوهش خود را به زبانی ساده برای حاضران تعریف کند؛ زیرا متن پایان نامه قبل از جلسه در اختیار داوران بوده و پس از آن در اختیار سایر علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت. از اینرو، جلسه دفاع فرصتی است که دانشجو به زبان خود داستان پژوهش خویش را همراه با فرازها و فرودهای آن روایت کند. علاوه بر این، نباید فراموش کرد که این جلسه فرصتی است که دانشجو از کاستی‌ها و اشکالات احتمالی متن پایان نامه مطلع شود و قبل از ارایه نسخه نهایی، به رفع این اشکالات بپردازد.

جلسه دفاع از پایان نامه و نکاتی که باید بدانید: هفت نکته بسیار طلایی

اولین نکته طلایی جلسه دفاعیه تنظیم وقت ارایه است؛ بدین معنا که در این مرحله باید از خود بپرسید آیا حجم مطالب برای ارایه در جلسه با وقت آن تناسب دارد یا خیر؟ گاهاً مشاهده می‌شود که حجم مطالب از سوی دانشجو کم انتخاب می‌گردد که باعث می‌شود مطالب بسیار زودتر از وقت قانونی تمام می‌شود که نوعی نقص مهم در کار دفاعیه به حساب می‌آید. در واقع تجربه ما ثابت کرده است زیاد بودن مطالب بیش از حد زمان جلسه دفاعیه عمدتاً مشکلی ایجاد نمی‌کند اما کم بودن مطالب معمولاً این حس را به وجود می‌آورد که کیفیت جلسه دفاعیه پایین بوده است. دومین نکته رویکرد روایتی در ارایه است. آیا جلسه دفاعیه روایتی ساده از فرآیند پژوهش شما  نکات مهم آن است؟ معمولاً بیان رویکرد روایتی برای اساتید داور بسیار مهم است. اینکه آنها احساس کنند دانشجو با تسلط کامل فرآیند پژوهش خود را از نقطه آغازین تا نکته انتهایی به سادگی روایت نماید و در روایت خود نیز از جملات و عبارات خود بیشتر استفاده نماید.

سومین نکته، داشتن تجربه قبلی از جلسات دفاع است. آیاقبلاً در جلسه‌های دفاعیه دوستان و همکلاسی‌هایتان شرکت کرده‌اید؟ اگر شرکت نکرده‌اید و هنوز مدتی تا زمان دفاعیه خود فرصت دارید وقت را هدر ندهید و در اسرع وقت در یک جلسه دفاعیه شرکت کنید تا با فرآیند و رویدادهای آن آشنا شوید. پیش‌بینی پرسش‌های داوران چهارمین نکته می‌باشد. واقعیت این است که پژوهش‌ها همه دارای یک ساختار مشابه هستند و اگر سوالی از یک بخش پایان نامه بارها سابقاً پرسیده شده است احتمال دارد که همان سوال در جلسه دفاعیه پایان نامه شما نیز پرسیده شود. برای مثال، سوال درباره روش پژوهش و نمونه‌گیری و بخش تجزیه و تحلیل آماری، همچنین نحوه تدوین بیان مساله و فرضیات و در آخر نحوه تبیین یافته‌ها در فصل آخر پایان نامه معمولاً بخش‌هایی هستند که در جلسات دفاعیه عمدتاً مورد سوال واقع می‌شوند. و دانشجو می‌بایست تا حد امکان اشکالات موجود در آنها را قبل از جلسه دفاعیه رفع و رجوع نماید.

پنجمین نکته درباره جلسه دفاعیه عدم بحث و جدل با اساتید داور می‌باشد. مطمئناً برخی از اساتید داور برخی سوالات را به صورت عامدانه و ماهیتاً به اشتباه از دانشجو سوال می‌کنند تا میزان دانش و اطلاعات دانشجو را ارزیابی نمایند. معمولاً وقتی اساتید داور سوالی یا انتقادی مطرح می‌کنند در پاسخ حتماً سعی نمایید با رفرنس و مستند صحبت نمایید و به هیچ عنوان سعی نکنید تا اساتید را به چالش بکشانید و به جای آن صرفا پاسخ سوال را گفته و در صورتی که استاد داور از پاسخ شما به صورت کامل قانع نگردید سعی نمایید وی را اینگونه قانع نمایید که دیدگاه و نظر وی در مرحله اصلاحات نهایی بعد از پایان جلسه دفاعیه وارد خواهید نمود. ششمین نکته مهم در جلسه دفاعیه آن است که حداقل قبل از یک ساعت در اتاق دفاعیه کاملاً حاضر باشید و تمامی امکانات و لوازمی را که می‌خواهید از آنها استفاده نمایید وارسی کنید: برای مثال لپ تاپ و لوازم و دستگاه‌های مربوط به پاورپوینت. هفتمین و آخرین نکته طلایی قدر دانی از استادان و داوران می‌باشد. گاهاً بسیار مشاهده شده است دانشجویان به خاطر اضطراب و فشار جلسه دفاعیه در بخش تشکر و قدردانی یک یا دو نفر از اساتید حاضر در جلسه دفاعیه را از قلم می‌اندازند که بسیار نامناسب می‌باشد. یقیناً قبل از جلسه دفاعیه اسامی داوران و اساتید راهنما و مشاور را می‌دانید، بهتر است در یک اسلاید مجزا تمامی اسامی را نوشته و از همه آنها قدردانی لازم را به عمل بیاورید و از این راه مانع فراموش شدن فرد یا افرادی از اساتید حاضر در جلسه دفاعیه شوید.

resume-how-to-write

نوشتن رزومه و اصولی که باید رعایت کنید

نوشتن رزومه تاثیرگذار کار دشواری نیست اما باید برخی اصول را برای داشتن یک رزومه تاثیر گذار رعایت کنید. در نظر گرفتن نکات زیر در نگارش و تهیه رزومه، موجب جلب نظر کارفرمایان می‌شود.

اصول اساسی نوشتن رزومه

۱- ساده نویسی: استفاده از یک فرمت ساده برای نوشتن رزومه مطالعه آن را برای کارفرمایان و استخدام کنندگان آسان‌تر می‌کند. لذا توصیه می‌شود از فرمت‌های عجیب و پیچیده دوری کنید زیرا این کار نه تنها جذابیتی برای کارفرمایان ندارد بلکه تاثیرگذاری رزومه شما را نیز کاهش می‌دهد.

۲- فونت‌های مرسوم: از فونت های مرسوم و متدوال برای نگارش استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید اندازه فونت انتخاب شده خواناست. سایز ۱۰ تا ۱۲ انتخاب مناسبی است.

۳-استفاده از بولد: به خاطر داشته باشید هنگام نگارش رزومه کیفیت مهم‌تر از کمیت است. برای توضیح سوابق شغلی و پژوهشی خود از جملات مختصر همراه با بولد کردن استفاده کنید.

۴- صلاحیت داشتن: قبل از هرچیز مطمئن شوید حداقل شرایط مورد نیاز برای شغل مورد نظر را دارا هستید. در غیر این صورت وقت خود و دیگران را هدر ندهید.

۵- شخصی سازی رزومه: هیچگاه یک رزومه را برای همه کارفرمایان ارسال نکنید. هر شغل نیازمند دارا‌ بودن شرایط و ویژگی‌های منحصر به فردی است. با در نظر گرفتن این نکته مهم، قبل از ارسال رزومه خود تغییرات لازم را بر آن اعمال کنید.

۶- تمرکز بر دستاوردها: کارفرما به دنبال دانستن زندگی گذشته شما نیست. آنچه برای او مهم است دستاوردهای شماست. پس موفقیت‌ها و دستاوردهای خود را به بهترین شکل ممکن به کارفرمایان معرفی کنید.

نوشتن رزومه

۷- ذکر مهارت‌ها: نگارش مهارت‌های مرتبط با شغل درخواستی را فراموش نکنید. برای این کار لیستی از مهارت‌ها و ویژگی‌های مورد نیاز کار فرما تهیه و متناسب با آن مهارت‌های خود را ذکر کنید.

۸- اطمینان حاصل کنید رزومه شما متناسب با شغل درخواستی است: هرچقدر رزومه شما به شرایط و صلاحیت‌های شغل مورد تقاضا نزدیک‌تر باشد، شانس شما برای  به دست آوردن آن شغل بیشتر است. برای اطمینان از این امر لیستی از شرایط مورد نیاز کارفرما را تهیه و سعی کنید در انتخاب ویژگی‌های مورد نیاز مطلبی را از قلم نیندازید.

۹- استفاده از اعداد: کارفرمایان به دیدن اعداد و ارقام در رزومه شما علاقه دارند، پس به هنگام نوشتن دستاوردهای خود، از اعداد برای شماره‌گذاری استفاده کنید. همچنین به جای نوشتن عبارت‌های عددی درصد از شکل ریاضی آن استفاده کنید مانند ۳۰% به جای سی درصد.

۱۰- شغل‌های قدیمی‌تر را فراموش کنید: به خاطر داشته باشید در یک رزومه تاثیرگذار نیازی به ذکر تمامی تجارب شغلی نیست. برای مثال اگر سابقه کاری شما بین ۱۰ یا ۱۵ سال است فقط تجربیات مهم و برجسته را انتخاب کنید زیرا رزومه در واقع خلاصه‌ای از سوابق کاری شماست و قرار نیست تمامی آن را شامل شود.

۱۱- پرهیز از اطلاعات غیر ضروری: رزومه شما در واقع یک سند حرفه‌ای است نه شخصی. بنابراین از ذکر اطلاعات درباره شخصیت، خانواده، علایق و سرگرمی‌های خود دوری کنید.

۱۲- اطلاعات اضافه: در صورتی که رزومه شما از لحاظ تجارب کاری تمام وقت شرایط خوبی دارد، می‌توانید تجارب کارآموزی، شفل‌های پاره وقت و داوطلبانه را نیز به آن اضافه کنید.

نوشتن رزومه

۱۳- سوابق دانشگاهی را بعد از تجارب کاری ذکر کنید: در نوشتن رزومه ابتدا تجارب کاری خود را به طور کامل معرفی  و سپس سوابق دانشگاهی خود را بنویسید. برای نگارش تجارب کاری از تجارب اخیر شروع و به عقب برگردید.

۱۴- عنوان: استفاده از عناوین و پروفایل‌های تاثیرگذار و جذاب در رزومه، یکی از راه‌های جلب نظر کارفرمایان است.

۱۵- لینک پروفایل LinkedIn: شما می‌توانید برای جلب نظر کارفرمایان لینک (URL) پروفایل خود در سایت LinkedIn را در رزومه خود قرار دهید. همچنین با شخصی سازی این لینک  می‌توانید، نام‌تان را در آن ذکر کنید. البته اطمینان حاصل کنید که بین اطلاعات موجود در رزومه و اطلاعات پروفایل شما هماهنگی وجود دارد، زیرا کارفرمایان پروفایل شما را بررسی خواهند کرد.

۱۶- بررسی غلط‌های املایی: غلط‌های املایی بسیار مهم هستند و حتی غلط‌های کوچک از چشم کارفرما دور نمی‌مانند. بنابراین برای کسب اطمینان از صحت نگارش حتما از نرم‌افزارهای تشخیص غلط استفاده کنید. 

۱۷- انتخاب نام مناسب برای فایل ارسالی: هیچگاه فایل رزومه خود را تنها با عنوان «رزومه» ارسال نکنید، بلکه حتما نام و نام خانوادگی خود را در عنوان فایل قرار دهید. با این کار مدیران استخدام، رزومه شما را به آسانی شناسایی می‌کنند.

۱۸- ذخیره با فرمت PDF: برای جلوگیری از ایجاد اشکالات فرمتی، فایل ارسالی خود را به صورت PDF ذخیره کنید. مگر اینکه کارفرمایان فرمت خاصی را مد نظر داشته باشند، انتخاب این فرمت باعث می‌شود رزومه شما همانطور که می‌خواهید به نمایش درآید.

خرید بسته آموزش اختصاصی رزومه نویسی