50 دانشگاه برتر جهان

۵۰ دانشگاه برتر جهان در سال ۲۰۱۹ معرفی شدند

موسسه QS یا Quacquarelli Symonds یکی از موسسات سرشناس در بررسی و رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان است که در کشور بریتانیا قرار دارد. این موسسه هر ساله با بررسی هزاران دانشگاه از سراسر دنیا، لیست دانشگاه‌های برتر خود را ارائه می‌دهد. موسسه QS از شش فاکتور برای بررسی و رتبه بندی دانشگاه‌ها استفاده می‌کند که عبارتند از:

- دانشجویان بین المللی: ۵ درصد تاثیر

- هیئت علمی بین المللی: ۵ درصد تاثیر

- نسبت اعضای هیئت علمی به تعداد دانشجو: ۲۰ درصد تاثیر

- استنادها به ازای هر عضو هیئت علمی: ۲۰ درصد تاثیر

- ارزیابی کارفرمایان: ۱۰ درصد تاثیر

- شهرت دانشگاه: ۴۰ درصد تاثیر

از نکات برجسته این لیست که بسیاری از پژوهشگران و جامعه دانشگاهی آن را پیگیری می‌کنند، ۵۰ دانشگاه برتر جهان است. همچنین رقابت در بین ۱۰ دانشگاه برتر و ۲۰ دانشگاه برتر در چند دهه اخیر بسیار قابل توجه بوده است. در ادامه به بررسی ۵۰ دانشگاه برتر جهان براساس رتبه بندی QS خواهیم پرداخت. همانند سال‌های گذشته در بین ۱۰ دانشگاه‌ برتر، دانشگاه‌های آمریکایی بیشتر جایگاه‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین دانشگاه‌های بریتانیایی نیز در بین ۱۰ دانشگاه و ۲۰ دانشگاه برتر جایگاه‌های بالایی را تصاحب کرده‌اند.

۵۰ دانشگاه برتر جهان در سال ۲۰۱۹

رتبه نام دانشگاه کشور
۱ موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT) ایالات متحده آمریکا
۲ دانشگاه استنفورد ایالات متحده آمریکا
۳ دانشگاه هاروارد ایالات متحده آمریکا
۴ موسسه تکنولوژی کالیفرنیا (Caltech) ایالات متحده آمریکا
۵ دانشگاه آکسفورد بریتانیا
۶ دانشگاه کمبریج بریتانیا
۷ موسسه تکنولوژی فدرال سوئیس در زوریخ سوئیس
۸ امپریال کالج لندن بریتانیا
۹ دانشگاه شیکاگو ایالات متحده آمریکا
۱۰ کالج دانشگاهی لندن (UCL) بریتانیا
۱۱ دانشگاه ملی سنگاپور سنگاپور
۱۲ دانشگاه تکنولوژی نان‌یانگ سنگاپور
۱۳ دانشگاه پرینستون ایالات متحده آمریکا
۱۴ دانشگاه کرنل ایالات متحده آمریکا
۱۵ دانشگاه ییل ایالات متحده آمریکا
۱۶ دانشگاه کلمبیا ایالات متحده آمریکا
۱۷ دانشگاه تسینگوا چین
۱۸ دانشگاه ادینبورگ بریتانیا
۱۹ دانشگاه پنسیلوانیا ایالات متحده آمریکا
۲۰ دانشگاه میشیگان ایالات متحده آمریکا
۲۱ دانشگاه جان هاپکینز ایالات متحده آمریکا
۲۲ مؤسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان سوئیس
۲۳ دانشگاه توکیو ژاپن
۲۴ دانشگاه ملی استرالیا استرالیا
۲۵ دانشگاه هنگ کنگ هنگ کنگ
۲۶ دانشگاه دوک  ایالات متحده آمریکا
۲۷ دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB)  ایالات متحده آمریکا
۲۸ دانشگاه تورنتو کانادا
۲۹ دانشگاه منچستر بریتانیا
۳۰ دانشگاه پکینگ چین
۳۱ کالج پادشاهی لندن بریتانیا
۳۲ دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA)  ایالات متحده آمریکا
۳۳ دانشگاه مک‌گیل کانادا
۳۴ دانشگاه نورث وسترن  ایالات متحده آمریکا
۳۵ دانشگاه کیوتو ژاپن
۳۶ دانشگاه ملی سئول کره جنوبی
۳۷ دانشگاه علم و تکنولوژی هنگ کنگ هنگ کنگ
۳۸ دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی لندن بریتانیا
۳۹ دانشگاه ملبورن استرالیا
۴۰ موسسه پیشرفته علم و تکنولوژی کره کره جنوبی
۴۱ دانشگاه کالیفرنیا، سن‌دیه‌گو (UCSD)  ایالات متحده آمریکا
۴۲ دانشگاه سیدنی استرالیا
۴۳ دانشگاه نیویورک  ایالات متحده آمریکا
۴۴ دانشگاه فودان چین
۴۵ دانشگاه نیو ساوث ویلز استرالیا
۴۶ دانشگاه کارنگی ملون  ایالات متحده آمریکا
۴۷ دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا
۴۸ دانشگاه کوئینزلند استرالیا
۴۹ دانشگاه چینی هنگ کنگ هنگ کنگ
۵۰ دانشگاه PSL فرانسه
رتبه بندی شانگهای

۱۳ دانشگاه ایران در جمع هزار دانشگاه برتر دنیا براساس رتبه بندی شانگهای ۲۰۱۸

دانشگاه شانگهای جیاتانگ که هر ساله لیست ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان را منتشر می‌کند، رتبه‌بندی سال ۲۰۱۸ خود را منتشر کرد. این لیست که به عنوان معتبرترین لیست دانشگاه‌های برتر جهان شناخته می‌شود از سال ۲۰۰۳ به بعد منتشر می‌شود. در ادامه به بررسی شاخص‌های ارزیابی دانشگاه‌های برتر جهان براساس نظام رتبه بندی شانگهای و همچنین جایگاه دانشگاه‌های ایران در آن خواهیم پرداخت.

university1

براساس نظام رتبه‌بندی شانگهای چهار عامل کیفیت آموزش با ۱۰ درصد تاثیر، کیفیت اعضای هیئت علمی با ۴۰ درصد تاثیر، برونداد پژوهشی با ۴۰ درصد تاثیر و عملکرد سرانه علمی با ۱۰ درصد تاثیر معیارهای اصلی این رتبه‌بندی را تشکیل می‌دهند.

در رتبه بندی شانگهای در سال ۲۰۱۸ ده دانشگاه برتر جهان به این ترتیب هستند: دانشگاه هاروارد، دانشگاه استنفورد، دانشگاه کمبریج، موسسه فناوری ماساچوست (MIT)، دانشگاه کالیفرنیا برکلی، دانشگاه پرینستون، دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کلمبیا، موسسه فناوری کالیفرنیا و دانشگاه شیکاگو. بنابراین در سال ۲۰۱۸ از بین ۱۰ دانشگاه برتر دنیا ۸ دانشگاه مربوط به کشور آمریکا و دو دانشگاه نیز مربوط به کشور انگلستان هستند. از نکات جالب لیست شانگهای این است که دانشگاه هاروارد از سال ۲۰۰۳ که این رتبه‌بندی برای نخستین بار منتشر شد، تا به امروز همواره رتبه نخست را داشته است.

یکی از آمارهای جالب مربوط به رتبه بندی شانگهای ۲۰۱۸ این است که در بین ۲۰ دانشگاه برتر دنیا ۱۶ دانشگاه از قاره آمریکا و ۴ دانشگاه از قاره اروپا هستند. از سوی دیگر در بین دانشگاه‌های رتبه ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تعداد دانشگاه‌های آمریکایی ۱۱۳ و اروپایی ۱۷۱ مورد است و تعداد دانشگاه‌های آسیایی ۲۰۵ و آفریقایی ۱۱ مورد می‌باشد. بنابراین هر چه به رتبه‌های نخست نزدیک‌تر می‌شویم سهم دانشگاه‌های آمریکایی و اروپایی بیشتر است و در رتبه‌های بالاتر دانشگاه‌های قاره آسیا سهم بیشتری دارند.

 university3از نکات جالب دیگر رتبه بندی شانگهای ۲۰۱۸ برای پژوهشگران و جامعه دانشگاهی ایران، رتبه دانشگاه‌های کشورمان در این لیست است. براساس این رتبه بندی تعداد ۱۳ دانشگاه‌ ایرانی توانسته‌اند به جمع ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان راه یابند. بررسی آمارها نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۷ هشت دانشگاه، در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۵ دو دانشگاه و در سال  ۲۰۱۴ تنها یک دانشگاه ایرانی در فهرست شانگهای قرار داشتند.

university4در جدول زیر لیست ۱۳ دانشگاه ایرانی در رتبه بندی شانگهای ۲۰۱۸ مشاهده می‌شود. همانند سال‌های گذشته دانشگاه تهران در رتبه نخست دانشگاه‌های ایران قرار دارد و پس از آن دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر و دانشگاه صنعتی شریف در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند. دانشگاه علوم پزشکی تهران در رتبه چهارم، دانشگاه علم و صنعت در رتبه پنجم، دانشگاه تربیت مدرس در رتبه ششم، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در رتبه هفتم، دانشگاه صنعتی اصفهان در رتبه هشتم، دانشگاه شهید بهشتی در رتبه نهم، دانشگاه فردوسی مشهد در رتبه دهم، دانشگاه شیراز در رتبه یازدهم، دانشگاه تبریز در رتبه دوازدهم و دانشگاه علوم پزشکی ایران در رتبه سیزدهم قرار دارند.

university5

+بیشتر بخوانید: حضور ۱۸ دانشگاه ایران در جمع دانشگاه های برتر تایمز در سال ۲۰۱۸

افزایش 50 برابری تولید علم ایران در 20 سال اخیر

افزایش ۵۰ برابری تولید علم ایران در ۲۰ سال اخیر براساس آمار وب آف ساینس

براساس گزارش پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و اطلاعات استخراج شده از پایگاه وب آف ساینس (WoS)، کشور ایران با میانگین ۲۱٫۶۲ درصد رشد علمی سالانه توانسته است در طول ۲۰ سال اخیر بالاترین رشد علمی در جهان را به دست آورد. براساس این گزارش در سال ۱۹۹۷ در مجموع ۹۸۳ مدرک علمی توسط پژوهشگران ایرانی تولید شده بود که این رقم در سال ۲۰۱۷ به ۴۹۶۹۶ مورد رسیده است که نشان دهنده افزایش ۵۰ برابری تولید علم ایران در ۲۰ سال اخیر است.

براساس آمارها، دانشمندان و پژوهشگران ایرانی درطول ۲۰ سال اخیر ۳۷۴ هزار و ۶۲۲ مدرک علمی شامل مقالات پژوهشی، مقالات مروری و کوتاه، مقالات کنفرانس و همایش و کتاب را در پایگاه وب آف ساینس (WoS) به ثبت رسانده‌اند. از این تعداد ۷۹٫۱ درصد مربوط به مقالات پژوهشی اصیل است که نشان دهنده محتوای علمی ارزشمند تولیدات علمی است. افزایش ۵۰ برابری تولید علم در ایران درحالی است که تولیدات علمی دنیا در همین بازه زمانی یعنی از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۷ دوبرابر شده است و از ۱ میلیون و ۳۰۳ هزار مدرک علمی و ۲ میلیون و ۷۰۱ هزار سند رسیده است.

یکی دیگر از نکات مهم در حوزه تولید علم ایران افزایش کیفیت تولیدات در کنار کمیت است. براین اساس، تعداد مقالات برتر ایران در سال ۲۰۱۱ شامل ۸۵ مقاله بوده است که این رقم در سال ۲۰۱۷ به ۴۳۴ مورد رسیده است. رتبه تولید علم برتر ایران یا همان تولیدات علمی ۱ درصد برتر، در سال ۲۰۱۲ برابر با ۳۷ بود که این رتبه در سال ۲۰۱۷ به ۲۰ رسیده است. براساس شاخص هرش یا همان H-index که نشان دهنده کیفیت تولیدات در کنار کمیت آن‌ها است، ضریب پژوهشگران ایرانی از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ صعودی بوده است و از ۱۳۲ به ۲۳۹ افزایش یافته است.

اما جهان اسلام نیز شاهد جهشی بزرگ در حوزه تولیدات علمی بوده‌ است. در سال ۱۹۹۷ تنها سه کشور ترکیه با رتبه ۳۰، مصر با رتبه ۴۱ و عربستان با رتبه ۴۷ در بین ۵۰ کشور برتر تولید کننده علم دنیا قرار داشتند و جایگاه ایران نیز در آن سال رتبه ۵۴ بوده است. این درحالی است که در سال ۲۰۱۸ هفت کشور اسلامی در بین ۵۰ تولید کننده برتر علم جهان قرار داشتند و دو کشور ایران و ترکیه نیز با رتبه‌های ۱۶ و ۱۸ به جمع ۲۰ کشور برتر جهان پیوسته‌اند. سهم کشورهای اسلامی در تولید علم جهان از ۱٫۴ درصد در سال ۱۹۹۷ به ۸٫۲ درصد در سال ۲۰۱۷ رسیده است. همچنین قابل ذکر است که میزان متوسط رشد سالانه تولید علم کشورهای اسلامی در ۲۰ سال اخیر حدود سه و نیم برابر متوسط دنیاست.

معرفی ده مقاله پراستناد روانپزشکی از سال 2006 تاکنون

معرفی ده مقاله پراستناد روانپزشکی از سال ۲۰۰۶ تاکنون

مقاله پر استناد مقاله‌ای است که از سوی مقالات دیگر بارها مورد استفاده قرار گرفته است و از آن به عنوان رفرنس استفاده شده است. در این مطلب قصد داریم به معرفی ده مقاله پراستناد روانپزشکی از سال ۲۰۰۶ تاکنون بپردازیم. این رده‌بندی را پایگاه گوگل اسکولار بر اساس تعداد استنادهای صورت گرفته از مقالات ارایه داده است.

معرفی ده مقاله پراستناد روانپزشکی از سال ۲۰۰۶ تاکنون

۱- مقاله اسپیتزر و همکاران. این مقاله در حیطه ارزیابی اضطراب فراگیر با عنوان “A brief measure for assessing generalized anxiety disorder: the GAD-7″ از سال ۲۰۰۶ تاکنون ۳۶۱۹ بار از سوی مقالات دیگر مورد استناد قرار گرفته است.

Spitzer, R. L., Kroenke, K., Williams, J. B., & Löwe, B. (2006). A brief measure for assessing generalized anxiety disorder: the GAD-7. Archives of internal medicine, 166(10), 1092-1097

۲- مقاله کسلر، آدلر و بارکلی. این مقاله در حیطه بیش فعالی با عنوان “The prevalence and correlates of adult ADHD in the United States: results from the National Comorbidity Survey Replication” تاکنون ۲۹۰۹ بار از سوی مقالات دیگر مورد استناد قرار گرفته است.

Kessler, R. C., Adler, L., Barkley, R., Biederman, J., Conners, C. K., Demler, O., … & Spencer, T. (2006). The prevalence and correlates of adult ADHD in the United States: results from the National Comorbidity Survey Replication. American Journal of psychiatry, 163(4), 716-723
 
۳- مقاله تریویدی و همکاران. این مقاله در حیطه افسردگی با عنوان “Evaluation of outcomes with citalopram for depression using measurement-based care in STAR* D: implications for clinical practice” تاکنون ۲۴۱۸ بار مورد استناد قرار گرفته است.
Trivedi, M. H., Rush, A. J., Wisniewski, S. R., Nierenberg, A. A., Warden, D., Ritz, L., … & Shores-Wilson, K. (2006). Evaluation of outcomes with citalopram for depression using measurement-based care in STAR* D: implications for clinical practice. American journal of Psychiatry, 163(1), 28-40
 
۴- مقاله راش و تریویدی و ویسینیویسکی. این مقاله در حیطه افسردگی با عنوان “Acute and longer-term outcomes in depressed outpatients requiring one or several treatment steps: a STAR* D report” از سال ۲۰۰۶ تاکنون ۲۴۰۸ بار مورد استناد قرار گرفته است.
Rush, A. J., Trivedi, M. H., Wisniewski, S. R., Nierenberg, A. A., Stewart, J. W., Warden, D., … & McGrath, P. J. (2006). Acute and longer-term outcomes in depressed outpatients requiring one or several treatment steps: a STAR* D report. American Journal of Psychiatry, 163(11), 1905-1917
 
۵- مقاله آندا و فلیتی. این مقاله در حیطه تجارب سوء استفاده با عنوان “The enduring effects of abuse and related adverse experiences in childhood” از سال ۲۰۰ تاکنون ۲۰۵۷ بار مورد استناد قرار گرفته است.
Anda, R. F., Felitti, V. J., Bremner, J. D., Walker, J. D., Whitfield, C. H., Perry, B. D., … & Giles, W. H. (2006). The enduring effects of abuse and related adverse experiences in childhood. European archives of psychiatry and clinical neuroscience, 256(3), 174-186
 
۶- مقاله زارات، سینگ و کارلسون. این مقاله در حیطه درمان افسردگی با عنوان کامل “A randomized trial of an N-methyl-D-aspartate antagonist in treatment-resistant major depression” از سال ۲۰۰۶ تاکنون ۱۹۴۸ بار مورد استناد قرار گرفته است.
Zarate, C. A., Singh, J. B., Carlson, P. J., Brutsche, N. E., Ameli, R., Luckenbaugh, D. A., … & Manji, H. K. (2006). A randomized trial of an N-methyl-D-aspartate antagonist in treatment-resistant major depression. Archives of general psychiatry, 63(8), 856-864
 
۷- مقاله هوگ، آچترلونه و میلیکن. این مقاله در حیطه خدمات سلامت روانی به سربازان یا عنوان کامل “Mental health problems, use of mental health services, and attrition from military service after returning from deployment to Iraq or Afghanistan” از سال ۲۰۰۶ تاکنون ۱۸۵۹ بار مورد استناد قرار گرفته است. از سال ۲۰۰۶ تاکنون ۱۸۵۹ بار مورد استناد قرار گرفته است.
Hoge, C. W., Auchterlonie, J. L., & Milliken, C. S. (2006). Mental health problems, use of mental health services, and attrition from military service after returning from deployment to Iraq or Afghanistan. Jama, 295(9), 1023-1032
 
۸- لینهان، کومتویس و مورای. این مقاله در زمینه رفتارهای خودکشی و شخصیت مرزی با عنوان کامل “Two-year randomized controlled trial and follow-up of dialectical behavior therapy vs therapy by experts for suicidal behaviors and borderline personality disorder” از سال ۲۰۰۶ تاکنون ۱۶۹۰ بار مورد استناد قرار گرفته است.
Linehan, M. M., Comtois, K. A., Murray, A. M., Brown, M. Z., Gallop, R. J., Heard, H. L., … & Lindenboim, N. (2006). Two-year randomized controlled trial and follow-up of dialectical behavior therapy vs therapy by experts for suicidal behaviors and borderline personality disorder. Archives of general psychiatry, 63(7), 757-766
 
۹- مقاله فارانو، بیدرمان و میک. این مقاله با عنوان دقیق “The age-dependent decline of attention deficit hyperactivity disorder: a meta-analysis of follow-up studies” از سال ۲۰۰۶ تاکنون ۱۴۴۸ بار مورد استناد قرار گرفته است.
Faraone, S. V., Biederman, J., & Mick, E. (2006). The age-dependent decline of attention deficit hyperactivity disorder: a meta-analysis of follow-up studies. Psychological medicine, 36(2), 159-165
 
۱۰- مقاله دیمیدجین، هولون و دابسن. این مقاله در حیطه درمان افسردگی اساسی با عنوان “Randomized trial of behavioral activation, cognitive therapy, and antidepressant medication in the acute treatment of adults with major depression.” از سال ۲۰۰۶ تاکنون ۱۳۸۳ بار مورد استناد قرار گرفته است.
Dimidjian, S., Hollon, S. D., Dobson, K. S., Schmaling, K. B., Kohlenberg, R. J., Addis, M. E., … & Atkins, D. C. (2006). Randomized trial of behavioral activation, cognitive therapy, and antidepressant medication in the acute treatment of adults with major depression. Journal of consulting and clinical psychology, 74(4), 658.
جایگاه علمی ایران

اینفوگرافیک: آمار جایگاه علمی ایران در سطح ملی و بین المللی از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷

برای ارزیابی جایگاه علمی یک کشور ملاک‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال تعداد مقالات تولید شده توسط یک کشور در پایگاه ISI یا اسکوپوس یکی از این عوامل است. همچنین فاکتورهایی مانند میزان استنادات، سهم از کل تولیدات علمی دنیا، میزان رشد تولیدات علمی، مقالات ارائه شده در کنفرانس‌ها، مقالات یک درصد برتر دنیا، همکاری‌های بین‌المللی در انتشار مقالات و همچنین جایگاه دانشگاه‌های یک کشور در تعیین جایگاه علمی یک کشور نقش دارند. در این اینفوگرافیک به صورت ساده و جامع با جایگاه علمی ایران در سطح ملی و بین المللی آشنا خواهید شد. با ایران تحقیق همراه باشید.

اینفوگرافیک: آمار جایگاه علمی ایران در سطح ملی و بین المللی

جایگاه علمی ایران

سهم ایران از تولید علم برتر دنیا

افزایش قابل توجه سهم ایران از تولید علم برتر دنیا در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷

یکی از انتقاداتی که در حوزه تولید علم ایران در سال‌های اخیر مطرح بوده است توجه بیش از حد به کمیت در مقابل کیفیت می‌باشد. در سال‌های اخیر و به خصوص دهه گذشته، ایران با شتاب بسیار بالایی جایگاه علمی خود را در جهان بهبود بخشید. اما عمده مقالات و علم تولید شده در ایران کیفیت پایینی داشتند و تنها تعداد مقالات و اسناد علمی در حال افزایش بود. با این حال با برنامه‌ریزی‌های مناسب در طول سه الی چهار سال اخیر، سهم ایران از تولید علم برتر دنیا به سرعت افزایش یافته است به طوری که رشد کیفی تولید علم در ایران از رشد کمی پیشی گرفته است.

شاخص اصلی برای ارزیابی رشد کمی، تعداد مقالات و سندهای علمی تولید شده توسط یک کشور است. همچنین شاخص اصلی برای ارزیابی رشد کیفی، سهم هر کشور از تولید علم برتر دنیاست. منظور از تولید علم برتر مقالات یک درصد برتر دنیا است. این مقالات که در مجلات برجسته ISI به چاپ می‌‌رسند یک درصد از تولیدات علمی دنیا را تشکیل می‌دهند اما ۱۸ درصد از استنادات در دنیای علم به این مقالات اختصاص می‌یابد. مقالات یک درصد برتر هر دو ماه یکبار و براساس میزان استناداتی که دریافت می‌کنند منتشر می‌شوند. مرجع منتشر کننده این مقالات پایگاه شاخص‌های اساسی علم است که به اختصار ISI-ESI خوانده می‌شود.

ISI-ESI

براساس گزارش این پایگاه، ایران در سال ۲۰۰۷ تنها ۵۶ مقاله پراستناد در دنیا داشت که این تعداد در سال ۲۰۰۸ به ۴۵ مورد، در سال ۲۰۰۹ به ۴۸ مورد، در سال ۲۰۱۰ به ۸۱ مورد، در سال ۲۰۱۱ به ۸۰ مورد، در سال ۲۰۱۲ به ۱۰۱ مورد، در سال ۲۰۱۳ به ۱۳۴ مورد، در سال ۲۰۱۴ به ۱۶۷ مورد، در سال ۲۰۱۵ به ۲۲۳ مورد، در سال ۲۰۱۶ به ۳۵۰ مورد و تا به اینجای سال ۲۰۱۷ به ۱۹۷ مورد رسیده است. براساس این آمار ایران از سال ۲۰۱۳ به بعد با جهشی اساسی در تولید مقالات با کیفیت بالا یا علم برتر دنیا روبرو شده است.

سهم ایران از تولید علم برتر دنیابرای مقایسه تعداد مقالات برتر ایران که در شکل بالا آمده است، می‌توانید آن را با تعداد مقالات برتر دنیا که در شکل زیر آمده است مقایسه نمایید.

سهم ایران از تولید علم برتر دنیا

براساس این آمارها سهم ایران از تولید علم برتر دنیا در سال ۲۰۱۶ به ۲٫۲ درصد و در سال ۲۰۱۷ به ۲٫۹ درصد رسیده است درحالی که در حوزه تولید کمی یا تعداد مقالات، سهم ایران در سال ۲۰۱۶ درحدود ۱٫۷ درصد و در سال ۲۰۱۷ درحدود ۱٫۹ درصد بوده است. همچنین براساس این آمارها، تا سال ۲۰۱۵ ایران در حوزه تولید کمی درصد بیشتری از سهم تولید علم در دنیا را در اختیار داشت اما از این سال به بعد میزان سهم ایران از تولیدات با کیفیت علمی نسبت به تولیدات کمی پیشی گرفته است که در شکل زیر قابل مشاهده است.

سهم ایران از تولید علم برتر دنیا

در کل می‌توان گفت که تولید علم در ایران از حالت کمی به تولیدات با کیفیت تغییر کرده است و اگر این روند در طول چند سال آینده نیز ادامه داشته باشد، می‌توان به بهبود جایگاه علمی ایران در جهان امید بیشتری داشت.

دانشگاه های برتر تایمز

حضور ۱۸ دانشگاه ایران در جمع دانشگاه های برتر تایمز در سال ۲۰۱۸

رتبه بندی دانشگاه های برتر تایمز در سال ۲۰۱۸ که از معتبرترین و برجسته‌ترین نظام‌های رتبه بندی بین‌المللی دانشگاه‌ها به شمار می‌رود منتشر شد. این رتبه بندی نشان می‌دهد که ۱۸ دانشگاه ایرانی توانسته‌اند به رتبه بندی دانشگاه های برتر تایمز راه یابند که رقم بسیار بالایی به شمار می‌رود و باعث قرار گیری ایران در رتبه ۱۷ کشورهای جهان از نظر تعداد دانشگاه شده است. کشور ایران در رتبه بندی سال ۲۰۱۲ تایمز تنها دانشگاه صنعتی شریف را در بین برترین دانشگاه‌های جهان داشت و با افزایش سالانه تعداد دانشگاه‌ها، در سال ۲۰۱۸ تعداد دانشگاه‌های خود را به ۱۸ واحد رسانده است.

یکی از نکات عجیب فهرست جدید تایمز قرار گیری دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در رتبه ۳۰۱ تا ۳۵۰ این فهرست و بالاتر از تمام دانشگاه‌های دیگر ایران است. این دانشگاه به عنوان برترین دانشگاه ایران در این لیست معرفی شده است و از دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه صنعتی امیر کبیر و علم و صنعت نیز پیشی گرفته است. همچنین دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در رتبه دوم برترین دانشگاه‌های جهان اسلام قرار گرفته است. دلیل کسب این رتبه، عملکرد خوب این دانشگاه در شاخص استنادات است که مهم‌ترین معیار تایمز برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها است. این دانشگاه با کسب رتبه ۹۹٫۱ در شاخص استنادی، رتبه نخست را در این حوزه در آسیا کسب کرده است و به همراه دانشگاه آکسفورد در رتبه ۱۴ جهان قرار گرفته است. در ادامه لیست دانشگاه های برتر تایمز برای کشور ایران آمده است.

رتبه در ایران نام دانشگاه رتبه
۱ دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل ۳۰۱-۳۵۰
۲ دانشگاه صنعتی امیر کبیر  ۶۰۱-۸۰۰
۳ دانشگاه علم و صنعت   ۶۰۱-۸۰۰
۴ دانشگاه صنعتی اصفهان   ۶۰۱-۸۰۰
۵ دانشگاه صنعتی خواجه نصیر   ۶۰۱-۸۰۰
۶ دانشگاه صنعتی شریف   ۶۰۱-۸۰۰
۷ دانشگاه تبریز    ۶۰۱-۸۰۰
۸ دانشگاه تهران    ۶۰۱-۸۰۰
۹ دانشگاه علوم پزشکی تهران    ۶۰۱-۸۰۰
۱۰ دانشگاه مشهد  ۸۰۱-۱۰۰۰
۱۱ دانشگاه گیلان   ۸۰۱-۱۰۰۰
۱۲ دانشگاه اصفهان   ۸۰۱-۱۰۰۰
۱۳ دانشگاه شهید بهشتی   ۸۰۱-۱۰۰۰
۱۴ دانشگاه شیراز   ۸۰۱-۱۰۰۰
۱۵ دانشگاه الزهرا   ۸۰۱-۱۰۰۰
۱۶ دانشگاه بیرجند  ۱۰۰۱ و بالاتر
۱۷ دانشگاه یزد   ۱۰۰۱ و بالاتر
۱۸ دانشگاه زنجان   ۱۰۰۱ و بالاتر

ایران در سال ۲۰۱۸ موفق شده است پس از کشور ترکیه با ۲۲ دانشگاه، در رتبه دوم منطقه از نظر تعداد دانشگاه قرار گیرد. همچنین قابل ذکر است که از کشور عربستان ۵ دانشگاه، از کشور پاکستان ۱۰ دانشگاه و از کشورهای مصر و مالزی نیز ۹ دانشگاه در بین دانشگاه‌های برتر جهان حضور دارند.

در بین سه دانشگاه برتر جهان نیز امسال برای اولین بار دو دانشگاه آکسفورد و کمبریج توانسته‌اند رتبه‌های اول و دوم را کسب کنند. موسسه فناوری ماساچوست که از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ در رتبه نخست جهان قرار داشت امسال به رتبه سوم سقوط کرده است. آمریکا با داشتن ۱۵۷ دانشگاه، انگلستان با ۹۳ دانشگاه و ژاپن با ۸۹ دانشگاه رتبه‌های اول تا سوم جهان را از نظر تعداد دانشگاه‌ها در اختیار دارند.

پرتولیدترین محققان علوم‌ انسانی در کشور

پرتولیدترین محققان علوم‌ انسانی در کشور

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC طی گزارشی پرتولیدترین محققان کشور در حوزه علوم‌ انسانی را معرفی کرد. بر اساس این گزارش ۷ استاد از ۳۰ استاد برتر پرتولیدترین محققان علوم‌ انسانی در کشور از دانشگاه تهران می باشند. دانشگاه اصفهان با شش استاد، دانشگاه تربیت مدرس با پنج استاد و علامه طباطبایی با ۳ استاد، در میان ۳۰ رتبه برتر پرتولیدترین محققان علوم‌ انسانی پس از دانشگاه تهران قرار گرفته‌اند.

بر اساس نتایج پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC، سهم اساتید دانشگاه پیام نور و دانشگاه محقق اردبیلی در لیست ۳۰ نفره نخست پرتولیدترین محققان، دو استاد و سهم دانشگاه‌های شهید چمران اهواز، مازندران، علوم پزشکی بقیه الله، الزهرا، واحد علوم تحقیقات وابسته به دانشگاه آزاد یک استاد بوده‌است.

فهرست پرتولیدترین محققان علوم‌ انسانی کشور

۱-عادل آذر از دانشگاه تربیت مدرس با سهم ۰٫۱۷ درصد از کل تولیدات علوم انسانی

۲- محمدعلی بشارت از دانشگاه تهران با سهم ۰٫۱۷ درصد از کل تولیدات علوم انسانی

۳- علی دلاور از دانشگاه علامه طباطبایی با سهم ۰٫۱۳ درصد از کل تولیدات علوم انسانی

۴-حمیدرضا عریضی از دانشگاه اصفهان با سهم ۰٫۱۳ درصد از کل تولیدات علوم انسانی

۵-احمد عابدی از دانشگاه اصفهان با سهم ۰٫۱۱ درصد از کل تولیدات علوم انسانی

۶-محمد نریمانی از دانشگاه محقق اردبیلی با سهم ۰٫۱۱ درصدد از کل تولیدات علوم انسانی

۷- حسن دانایی فرد از دانشگاه تربیت مدرس با سهم ۰٫۱۰ درصد از کل تولیدات علوم انسانی

۸- حسین مولوی از دانشگاه اصفهان با سهم ۰٫۱۰ درصد از کل تولیدات علوم انسانی

۹- مجتبی بمانی از دانشگاه تهران با سهم ۰٫۱۰ درصد از کل تولیدات علوم انسانی

۱۰- حسین زارع از دانشگاه پیام نور با سهم ۰٫۰۹ درصد از کل تولیدات علوم انسانی

۱۱- احمد علی پور از دانشگاه پیام نور با سهم ۰٫۰۹ درصد از کل تولیدات علوم انسانی

۱۲- مسعود تقوایی از دانشگاه اصفهان با سهم ۰٫۰۹ درصد از کل تولیدات علوم انسانی کشور

۱۳- عباس ابوالقاسمی از دانشگاه محقق اردبیلی با سهم ۰٫۰۹ درصد از کل تولیدات علوم انسانی کشور

۱۴- عبدالرضا رکن الدین افتخاری از دانشگاه تربیت مدرس با سهم ۰٫۰۹ درصد از کل تولیدات علوم انسانی کشور

۱۵- مهناز مهرابی زاده هنرمند از دانشگاه شهید چمران اهواز با سهم ۰٫۰۹ درصد از کل تولیدات علوم انسانی کشور

۱۶- علی اصغر پورعزت از دانشگاه تهران با سهم ۰٫۰۸ درصد از کل تولیدات علوم انسانی کشور

۱۷- احمد جعفری صمیمی از دانشگاه مازندران با سهم ۰٫۰۸ درصد از کل تولیدات علوم انسانی کشور

۱۸- اکبر کمیجانی از دانشگاه تهران با سهم ۰٫۰۸ از کل تولیدات علوم انسانی کشور

۱۹- مریم فاتحی زاده از دانشگاه اصفهان با سهم ۰٫۰۸ درصد از کل تولیدات علوم انسانی کشور

۲۰- محمدرضا عابدی از دانشگاه اصفهان با سهم ۰٫۰۸ درصد از کل تولیدات علوم انسانی کشور

۲۱- رضا اکبریان از دانشگاه تربیت مدرس با سهم ۰٫۰۸ درصد از کل تولیدات علوم انسانی کشور

۲۲- عبدلله شفیع آبادی از دانشگاه علامه طباطبائی با سهم ۰٫۰۸ درصد از کل تولیدات علوم انسانی کشور

۲۳- فریدون رهنمای رودپشتی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران با سهم ۰٫۰۸ درصد از کل تولیدات علوم انسانی کشور

۲۴- باقر غباری بناب از دانشگاه تهران با سهم ۰٫۰۸ درصد از کل تولیدات علوم انسانی کشور

۲۵- محمود گودرزی از دانشگاه تهران با سهم ۰٫۰۸ درصد از کل تولیدات علوم انسانی کشور

۲۶- غلامعلی افروز از دانشگاه تهران با سهم ۰٫۰۸ درصد از کل تولیدات علوم انسانی کشور

۲۷- کاظم رسول زاده طباطبایی از دانشگاه تربیت مدرس با سهم ۰٫۰۸ درصد از کل تولیدات علوم انسانی کشور

۲۸- مهدی الوانی از دانشگاه علامه طباطبایی با سهم ۰٫۰۸ درصد از کل تولیدات علوم انسانی کشور

۲۹- سیمین حسینیان از دانشگاه الزهرا با سهم ۰٫۰۸ درصد از کل تولیدات علوم انسانی کشور

۳۰- علی فتحی آشتیانی از دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) با سهم ۰٫۰۸ درصد از کل تولیدات علوم انسانی کشور

ایران با ۱۹ درصد رشد تولیدات علمی رتبه نخست جهان

ایران با ۱۹ درصد رشد تولیدات علمی رتبه نخست جهان را کسب کرد

وب آف ساینس (WoS) از زیرمجموعه‌های شرکت تامسون رویترز به تازگی آمار مربوط به تولیدات علمی کشورهای مختلف دنیا را منتشر کرده است. این آمارها متعلق به تولیدات علمی سال ۲۰۱۶ است. قابل ذکر است که آمارهای مربوط به تولیدات علمی با یک سال تاخیر منتشر می‌شوند و بنابراین آمارهایی که به تازگی توسط وب آف ساینس منتشر شده‌اند آخرین آمارهای مربوط به تولید علم در دنیا است.

براساس گزارش وب آب ساینس، در بخش کمیت و تعداد مدارک علمی منتشر شده، ایران با ۱۹ درصد رشد نسبت به سال ۲۰۱۵ رتبه نخست را به دست آورده است. ایران در سال ۲۰۱۵ تعداد ۳۸۳۳۲ سند علمی تولید کرده بود که این میزان در سال ۲۰۱۶ به ۴۵۵۶۰ سند رسیده است. روسیه نیز با ۱۶ درصد و لهستان با ۸ درصد رتبه‌های دوم و سوم را در زمینه رشد تولیدات علمی دارند.

ایران با ۱۹ درصد رشد تولیدات علمی رتبه نخست جهان

اما آمارهای مربوط به تعداد مدارک علمی تولید شده نیز نشان می‌دهد که ایران در جایگاه هفدهم دنیا قرار دارد. براساس این آمار، کشور آمریکا با تولید ۶۶۰۹۶۳ مدرک علمی رتبه نخست را در اختیار دارد. کشورهای چین، انگلستان، آلمان، ژاپن، هند، فرانسه، ایتالیا، کانادا و استرالیا نیز به ترتیب در جایگاه‌های سوم تا دهم قرار دارند.

ایران با ۱۹ درصد رشد تولیدات علمی رتبه نخست جهان

آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که تولیدات علمی ایران همچنان با رشد قابل قبولی مواجه است و به نظر می‌رسد که با گسترش زمینه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی، این رشد همچنان ادامه خواهد یافت.

لیست مجلات نامعتبر وزارت علوم

مجلات بلک لیست مهرماه اعلام شد

مجلات بلک لیست مهرماه اعلام شد

مرکز برنامه ریزی و سیاست گذاری پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جدیدترین لیست مجلات نامعتبر خارجی را منتشر کرد. این مرکز معمولاً هر دو ماه یکبار این فهرست را به روز می‌کند و در صورت لزوم مجلات جدیدی را به این لیست اضافه می‌کند یا از این لیست حذف می‌نماید. در رابطه با این لیست باید به چند نکته توجه شود. اول اینکه از تاریخ ورود هر مجله به این لیست، نشریه مذکور به عنوان یک مجله نامعتبر تلقی می‌شود و مقالاتی که قبل از این تاریخ منتشر می‌شوند معتبر خواهند بود. همچنین این امکان وجود دارد که مجلاتی که در این لیست قرار دارند، در صورتی که از عملکرد قابل قبولی برخوردار شوند از لیست مجلات نامعتبر خارج شوند اما در این صورت نیز مقالاتی که قبل از این تاریخ در این مجله منتشر شده‌اند نامعتبر تلقی خواهند شد.

لیست مجلات جعلی

از نکات جالبی که در لیست جدید نشریات نامعتبر وزارت علوم ذکر شده است توجه به نشریات جعلی است. نشریات جعلی مجلاتی هستند که یک سایت جعلی بدون اطلاع هیئت تحریریه مجله واقعی برای آن ساخته می‌شود و به صورت غیرقانونی مقالاتی را با هزینه بالا چاپ می‌کنند. معمولاً تشخیص واقعی یا جعلی بودن سایت یک مجله بسیار دشوار است و به همین دلیل تعداد زیادی از پژوهشگران فریب این مجلات را می‌خورند. اقدام وزارت علوم در راستای معرفی مجلات جعلی اقدامی ارزشمند محسوب می‌شود. اگرچه در لیست جدید وزارت علوم ۸ مجله جعلی و سایت‌های واقعی آن‌ها نیز ذکر شده است اما با توجه به اینکه تعداد اینگونه مجلات بسیار زیاد است، امید است که در مصوبات بعدی این مرکز این مجلات نیز لحاظ شوند.

دانلود لیست مجلات نامعتبر وزارت علوم

برای مشاهده لیست مجلات نامعتبر وزارت علوم و همچنین مجلات جعلی به لینک زیر مراجعه نمایید. قابل ذکر است که در جلسه اخیر مرکز برنامه ریزی و سیاست گذاری پژوهشی وزارت علوم تنها یک مجله به لیست مجلات نامعتبر اضافه شده است که مجله Interciencia است. سایت این مجله نیز جعلی بوده و این مجله در لیست مجلات جعلی نیز قرار دارد.

لینک دانلود مجلات نامعتبر وزارت علوم (مهر)