افزایش 50 برابری تولید علم ایران در 20 سال اخیر

افزایش ۵۰ برابری تولید علم ایران در ۲۰ سال اخیر براساس آمار وب آف ساینس

براساس گزارش پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و اطلاعات استخراج شده از پایگاه وب آف ساینس (WoS)، کشور ایران با میانگین ۲۱٫۶۲ درصد رشد علمی سالانه توانسته است در طول ۲۰ سال اخیر بالاترین رشد علمی در جهان را به دست آورد. براساس این گزارش در سال ۱۹۹۷ در مجموع ۹۸۳ مدرک علمی توسط پژوهشگران ایرانی تولید شده بود که این رقم در سال ۲۰۱۷ به ۴۹۶۹۶ مورد رسیده است که نشان دهنده افزایش ۵۰ برابری تولید علم ایران در ۲۰ سال اخیر است.

براساس آمارها، دانشمندان و پژوهشگران ایرانی درطول ۲۰ سال اخیر ۳۷۴ هزار و ۶۲۲ مدرک علمی شامل مقالات پژوهشی، مقالات مروری و کوتاه، مقالات کنفرانس و همایش و کتاب را در پایگاه وب آف ساینس (WoS) به ثبت رسانده‌اند. از این تعداد ۷۹٫۱ درصد مربوط به مقالات پژوهشی اصیل است که نشان دهنده محتوای علمی ارزشمند تولیدات علمی است. افزایش ۵۰ برابری تولید علم در ایران درحالی است که تولیدات علمی دنیا در همین بازه زمانی یعنی از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۷ دوبرابر شده است و از ۱ میلیون و ۳۰۳ هزار مدرک علمی و ۲ میلیون و ۷۰۱ هزار سند رسیده است.

یکی دیگر از نکات مهم در حوزه تولید علم ایران افزایش کیفیت تولیدات در کنار کمیت است. براین اساس، تعداد مقالات برتر ایران در سال ۲۰۱۱ شامل ۸۵ مقاله بوده است که این رقم در سال ۲۰۱۷ به ۴۳۴ مورد رسیده است. رتبه تولید علم برتر ایران یا همان تولیدات علمی ۱ درصد برتر، در سال ۲۰۱۲ برابر با ۳۷ بود که این رتبه در سال ۲۰۱۷ به ۲۰ رسیده است. براساس شاخص هرش یا همان H-index که نشان دهنده کیفیت تولیدات در کنار کمیت آن‌ها است، ضریب پژوهشگران ایرانی از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ صعودی بوده است و از ۱۳۲ به ۲۳۹ افزایش یافته است.

اما جهان اسلام نیز شاهد جهشی بزرگ در حوزه تولیدات علمی بوده‌ است. در سال ۱۹۹۷ تنها سه کشور ترکیه با رتبه ۳۰، مصر با رتبه ۴۱ و عربستان با رتبه ۴۷ در بین ۵۰ کشور برتر تولید کننده علم دنیا قرار داشتند و جایگاه ایران نیز در آن سال رتبه ۵۴ بوده است. این درحالی است که در سال ۲۰۱۸ هفت کشور اسلامی در بین ۵۰ تولید کننده برتر علم جهان قرار داشتند و دو کشور ایران و ترکیه نیز با رتبه‌های ۱۶ و ۱۸ به جمع ۲۰ کشور برتر جهان پیوسته‌اند. سهم کشورهای اسلامی در تولید علم جهان از ۱٫۴ درصد در سال ۱۹۹۷ به ۸٫۲ درصد در سال ۲۰۱۷ رسیده است. همچنین قابل ذکر است که میزان متوسط رشد سالانه تولید علم کشورهای اسلامی در ۲۰ سال اخیر حدود سه و نیم برابر متوسط دنیاست.

اپلیکیشن رتبه بندی دانشگاه های ایران توسط ISC

دانلود رایگان اپلیکیشن رتبه بندی دانشگاه های ایران توسط ISC

یکی از خدماتی که در طول چند سال اخیر به مجموعه خدمات پایگاه استنادی علوم جهانی اسلام (ISC) افزوده شده است رتبه بندی دانشگاه های ایران است. پایگاه استنادی ISC با الگوبرداری از نظام‌های معتبر رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی دنیا از جمله نظام رتبه بندی تایمز، این لیست را تهیه نموده و با توجه به ملاک‌هایی که برای این رتبه بندی در نظر گرفته است، می‌توان آن را برای دانشگاه‌های ایران معتبر و مفید تلقی کرد.

هم اکنون در نظام رتبه بندی دانشگاه های ایران توسط ISC پنج معیار و ملاک اصلی در نظر گرفته شده است که عبارتند از پژوهش، آموزش، وجهه بین المللی، تسهیلات و امکانات و همچنین فعالیت اجتماعی، اقتصادی و صنعتی.

اپلیکیشن رتبه بندی دانشگاه های ایران توسط ISC

در این رتبه بندی ملاک‌های اصلی تعیین کننده شامل پژوهش و آموزش است. از ۱۰۰ امتیاز در نظر گرفته شده برای هر دانشگاه شاخص پژوهش ۵۸ امتیاز را به خود اختصاص می‌دهد و شاخص آموزش نیز ۲۸ امتیاز را شامل می‌شود. وجهه بین المللی نیز ۱۰ امتیاز، تسهیلات و امکانات ۲ امتیاز و فعالیت اجتماعی، اقتصادی و صنعتی نیز ۲ امتیاز را به خود اختصاص می‌دهند. در ادامه به معرفی اپلیکیشن رتبه بندی دانشگاه های ایران توسط ISC می‌پردازیم.

معرفی اپلیکیشن رتبه بندی دانشگاه های ایران توسط ISC

اپلیکیشن رتبه بندی دانشگاه های ایران توسط ISC اطلاعاتی را که پایگاه اطلاع رسانی علوم جهان اسلام گردآوری و براساس آن دست به رتبه بندی می‌زند را به شکل بسیار خلاصه و کاربرپسند به نمایش می‌گذارد. در این اپلیکیشن امکانات زیر وجود دارد:

- نمایش ۱۰ دانشگاه برتر آخرین سال رتبه‌بندی

- نمایش رتبه‌بندی کلی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی ایران در پنج دسته دانشگاه‌های جامع، صنعتی، هنر، پزشکی و پژوهشگاه‌ها

- نمایش رتبه‌بندی دانشگاه‌های آزاد اسلامی

- مشاهده روش‌شناسی (نظام ملی رتبه‌بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام)

- مشاهده اطلاعات دانشگاه‌ها شامل رتبه، نمره، تلفن تماس، ایمیل، آدرس و سایت

اپلیکیشن رتبه بندی دانشگاه های ایران توسط ISC

دانلود اپلیکیشن رتبه بندی دانشگاه های ایران توسط ISC

برای دانلود این اپلیکیشن می‌توانید از لینک مستقیم و لینک سایت کافه بازار استفاده نمایید. حجم کلی برنامه ۹٫۵ مگابایت است و امکان استفاده از آن به صورت آفلاین نیز میسر خواهد بود.

دانلود مستقیم

دانلود از کافه بازار

جایگاه علمی ایران

اینفوگرافیک: آمار جایگاه علمی ایران در سطح ملی و بین المللی از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷

برای ارزیابی جایگاه علمی یک کشور ملاک‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال تعداد مقالات تولید شده توسط یک کشور در پایگاه ISI یا اسکوپوس یکی از این عوامل است. همچنین فاکتورهایی مانند میزان استنادات، سهم از کل تولیدات علمی دنیا، میزان رشد تولیدات علمی، مقالات ارائه شده در کنفرانس‌ها، مقالات یک درصد برتر دنیا، همکاری‌های بین‌المللی در انتشار مقالات و همچنین جایگاه دانشگاه‌های یک کشور در تعیین جایگاه علمی یک کشور نقش دارند. در این اینفوگرافیک به صورت ساده و جامع با جایگاه علمی ایران در سطح ملی و بین المللی آشنا خواهید شد. با ایران تحقیق همراه باشید.

اینفوگرافیک: آمار جایگاه علمی ایران در سطح ملی و بین المللی

جایگاه علمی ایران

سهم ایران از تولید علم برتر دنیا

افزایش قابل توجه سهم ایران از تولید علم برتر دنیا در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷

یکی از انتقاداتی که در حوزه تولید علم ایران در سال‌های اخیر مطرح بوده است توجه بیش از حد به کمیت در مقابل کیفیت می‌باشد. در سال‌های اخیر و به خصوص دهه گذشته، ایران با شتاب بسیار بالایی جایگاه علمی خود را در جهان بهبود بخشید. اما عمده مقالات و علم تولید شده در ایران کیفیت پایینی داشتند و تنها تعداد مقالات و اسناد علمی در حال افزایش بود. با این حال با برنامه‌ریزی‌های مناسب در طول سه الی چهار سال اخیر، سهم ایران از تولید علم برتر دنیا به سرعت افزایش یافته است به طوری که رشد کیفی تولید علم در ایران از رشد کمی پیشی گرفته است.

شاخص اصلی برای ارزیابی رشد کمی، تعداد مقالات و سندهای علمی تولید شده توسط یک کشور است. همچنین شاخص اصلی برای ارزیابی رشد کیفی، سهم هر کشور از تولید علم برتر دنیاست. منظور از تولید علم برتر مقالات یک درصد برتر دنیا است. این مقالات که در مجلات برجسته ISI به چاپ می‌‌رسند یک درصد از تولیدات علمی دنیا را تشکیل می‌دهند اما ۱۸ درصد از استنادات در دنیای علم به این مقالات اختصاص می‌یابد. مقالات یک درصد برتر هر دو ماه یکبار و براساس میزان استناداتی که دریافت می‌کنند منتشر می‌شوند. مرجع منتشر کننده این مقالات پایگاه شاخص‌های اساسی علم است که به اختصار ISI-ESI خوانده می‌شود.

ISI-ESI

براساس گزارش این پایگاه، ایران در سال ۲۰۰۷ تنها ۵۶ مقاله پراستناد در دنیا داشت که این تعداد در سال ۲۰۰۸ به ۴۵ مورد، در سال ۲۰۰۹ به ۴۸ مورد، در سال ۲۰۱۰ به ۸۱ مورد، در سال ۲۰۱۱ به ۸۰ مورد، در سال ۲۰۱۲ به ۱۰۱ مورد، در سال ۲۰۱۳ به ۱۳۴ مورد، در سال ۲۰۱۴ به ۱۶۷ مورد، در سال ۲۰۱۵ به ۲۲۳ مورد، در سال ۲۰۱۶ به ۳۵۰ مورد و تا به اینجای سال ۲۰۱۷ به ۱۹۷ مورد رسیده است. براساس این آمار ایران از سال ۲۰۱۳ به بعد با جهشی اساسی در تولید مقالات با کیفیت بالا یا علم برتر دنیا روبرو شده است.

سهم ایران از تولید علم برتر دنیابرای مقایسه تعداد مقالات برتر ایران که در شکل بالا آمده است، می‌توانید آن را با تعداد مقالات برتر دنیا که در شکل زیر آمده است مقایسه نمایید.

سهم ایران از تولید علم برتر دنیا

براساس این آمارها سهم ایران از تولید علم برتر دنیا در سال ۲۰۱۶ به ۲٫۲ درصد و در سال ۲۰۱۷ به ۲٫۹ درصد رسیده است درحالی که در حوزه تولید کمی یا تعداد مقالات، سهم ایران در سال ۲۰۱۶ درحدود ۱٫۷ درصد و در سال ۲۰۱۷ درحدود ۱٫۹ درصد بوده است. همچنین براساس این آمارها، تا سال ۲۰۱۵ ایران در حوزه تولید کمی درصد بیشتری از سهم تولید علم در دنیا را در اختیار داشت اما از این سال به بعد میزان سهم ایران از تولیدات با کیفیت علمی نسبت به تولیدات کمی پیشی گرفته است که در شکل زیر قابل مشاهده است.

سهم ایران از تولید علم برتر دنیا

در کل می‌توان گفت که تولید علم در ایران از حالت کمی به تولیدات با کیفیت تغییر کرده است و اگر این روند در طول چند سال آینده نیز ادامه داشته باشد، می‌توان به بهبود جایگاه علمی ایران در جهان امید بیشتری داشت.

فهرست مجلات ایرانی در ISI و اسکوپوس منتشر شد

فهرست مجلات ایرانی در ISI و اسکوپوس منتشر شد

در دنیای علم امروزی دو پایگاه معتبر ISI یا تامسون رویترز و اسکوپوس به عنوان اصلی‌ترین مراجع پژوهشگران، اساتید، دانشگاه‌ها و کشورها برای ارزیابی جایگاه علمی و همچنین اعتبار مجلات محسوب می‌شوند. کشورهایی که در این دو پایگاه دارای مجلات بیشتری باشند شانس چاپ مقالات ببیشتری نیز دارند و تاثیر گذاری آن‌ها در دنیای علم نیز بیشتر است.

+ چاپ مقاله تضمینی در بهترین مجلات معتبر دنیا (ISI، ISC،SCOPUS، مجلات علمی پژوهشی داخلی)

پایگاه ISI در سال ۱۹۶۰ توسط یوجین گارفیلد تاسیس شد و در سال ۲۰۰۲ نام آن به تامسون رویترز تغییر یافت. هم اکنون در حدود ۱۷ هزار ژورنال یا مجله علمی در این پایگاه نمایه می‌شوند (درباره ISI بیشتر بخوانید). ایران نیز در این لیست دارای ۶۶ مجله است و به عبارتی ۶۶ مجله ISI ایرانی وجود دارد که بیشتر آن‌ها در حوزه علوم پزشکی و فنی و مهندسی هستند. در زیر می‌توانید لیست مجلات ISI ایرانی را دانلود نمایید.

پایگاه اسکوپوس نیز در سال ۲۰۰۴ توسط موسسه الزویر و با همکاری بیش از ۲۱ نهاد علمی در دنیا تاسیس شد. تعداد مجلات اسکوپوس در حدود ۲۰ درصد بیشتر از تامسون رویترز است (درباره اسکوپوس بیشتر بخوانید).  ایران نیز ۱۱۱ مجله در پایگاه اسکوپوس دارد که می‌توانید لیست آن را از لینک زیر دریافت نمایید.

دانلود لیست مجلات اسکوپوس ایران

بررسی وضعیت علمی ایران در ۱۰ ماه سال ۲۰۱۵ میلادی

بررسی وضعیت علمی ایران در ۱۰ ماه سال ۲۰۱۵ میلادی

بررسی وضعیت علمی کشورهای مختلف و مقایسه آن‌ها یکی از شاخص‌های مورد علاقه افراد و سیاست‌گذاران است. در این میان رتبه‌بندی علمی کشورهای مختلف که توسط دو نهاد علمی برجسته دنیا یعنی تامسون رویترز یا ISI و اسکوپوس منتشر می‌شود بیشتر مورد توجه است. موسسه علمی تامسون رویترز که در گذشته به ISI مشهور بود بر اساس تعداد مقالاتی که هر کشور در مجلات مورد تایید آن دارد رتبه کشورها را تعیین می‌کند. این موسسه دارای ۱۷ هزار مجله است که از میان آن‌های ۱۲ هزار مجله جزو وب آف ساینس بوده و در این رتبه‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از سوی دیگر موسسه اسکوپوس بیش از ۲۰ هزار مجله علمی را پوشش می‌دهد. با توجه به کیفیت بالاتر مجلات آی اس آی، رتبه بندی ارائه شده توسط آن نیز اعتبار بیشتری دارد. در اینجا نگاهی به رتبه‌بندی این دو نهاد علمی در ۱۰ ماه سال ۲۰۱۵ خواهیم داشت.

بررسی وضعیت علمی ایران در ۱۰ ماه سال ۲۰۱۵ میلادی در تامسون رویترز یا ISI

در انتهای سال ۲۰۱۴ ایران در این رتبه بندی در رده ۲۰ ایستاد که یکی از پایین‌ترین رتبه‌ها در سال‌های اخیر بود. مجموع مقالات چاپ شده ایران در سال ۲۰۱۴ به ۲۵۹۹۶ رسید. در ۱۰ ماه سال ۲۰۱۵ ایران دارای ۲۳۷۵۲ مقاله در تامسون رویترز بوده است و در این ۱۰ ماه در رتبه ۱۹ ایستاده است.

بررسی وضعیت علمی ایران در ۱۰ ماه سال ۲۰۱۵ میلادی در اسکوپوس

برخلاف رتبه بندی تامسون رویترز، وضعیت ایران در رتبه بندی اسکوپوس بهتر است. ایران در سال ۲۰۱۴ با ۳۹۵۷۳ مقاله علمی که در پایگاه اسکوپوس منتشر کرد در رتبه ۱۶ ایستاد. جالب اینجاست که در ۱۰ ماه اول سال ۲۰۱۵ نیز ایران با ۳۱۴۸۴ مقاله در رتبه ۱۶ قرار دارد.

کمیت در مقابل کیفیت

در بیشتر رتبه بندی‌هایی که مبنای کمی دارند ایران رتبه بهتری نسبت به رتبه بندی‌های کیفی دارد. برای مثال رتبه بندی تامسون رویترز شامل مجلات معتبرتری است و ایران در این رتبه بندی نسبت به اسکوپوس رتبه نامطلوب‌تری دارد. در این زمینه می‌توان به مثال دیگری اشاره کرد. تعداد استنادها به یک مقاله یکی از ملاک‌های باکیفیت بودن یک مقاله تلقی می‌شود. برای مثال مقاله‌ای که ۱۰ بار مورد استناد قرار گرفته نسبت به مقاله‌ای که ۵ بار مورد استناد قرار گرفته دارای ارزش بیشتری است. در این شاخص نیز که توسط اسکوپوس منتشر می‌شود ایران در سال ۲۰۱۴ در رتبه ۲۲ قرار گرفته است. البته باید اشاره شود که در سال‌های اخیر فاصله کمیت و کیفیت در تولیدات ایران کمتر شده و این امر به معنی حرکت به سمت کیفی سازی در پژوهش‌های ایران است.

مشاهده رتبه‌بندی اسکوپوس در سال ۲۰۱۴

کشور تعداد مقالات قابل استناد استنادها خود استنادی استناد به هر مقاله شاخص H
۱ US United States
۵۵۲٫۶۹۰
۴۹۴٫۷۹۰
۳۵۲٫۹۳۴
۱۹۴٫۸۳۱
۰,۶۴
۱٫۶۴۸
۲ CN China
۴۵۲٫۸۷۷
۴۳۸٫۶۰۱
۱۵۲٫۱۴۰
۹۵٫۴۷۲
۰,۳۴
۴۹۵
۳ UK United Kingdom
۱۶۰٫۹۳۵
۱۴۱٫۴۲۵
۱۱۱٫۱۰۷
۳۶٫۵۹۲
۰,۶۹
۱٫۰۱۵
۴ GE Germany
۱۴۹٫۵۹۵
۱۳۶٫۵۱۶
۹۸٫۸۵۲
۳۵٫۴۰۷
۰,۶۶
۸۸۷
۵ JP Japan
۱۱۴٫۹۹۹
۱۰۷٫۱۷۱
۵۱٫۴۴۷
۱۸٫۲۰۸
۰,۴۵
۷۴۵
۶ IN India
۱۱۴٫۴۴۹
۱۰۶٫۰۷۸
۳۴٫۹۶۱
۱۵٫۶۰۷
۰,۳۱
۳۸۳
۷ FR France
۱۰۴٫۷۳۹
۹۶٫۴۶۷
۶۴٫۹۴۲
۱۹٫۹۸۸
۰,۶۲
۸۱۱
۸ IT Italy
۹۳٫۰۶۴
۸۴٫۰۱۶
۶۰٫۷۶۶
۲۲٫۲۸۴
۰,۶۵
۷۱۳
۹ CA Canada
۸۸٫۱۱۷
۸۰٫۰۵۱
۵۷٫۶۰۵
۱۵٫۵۹۵
۰,۶۵
۷۹۴
۱۰ SP Spain
۷۸٫۸۱۷
۷۱٫۷۹۵
۴۷٫۰۱۸
۱۴٫۳۵۹
۰,۶۰
۵۹۱
۱۱ AU Australia
۷۷٫۸۸۰
۷۰٫۵۷۹
۵۲٫۱۰۴
۱۶٫۹۳۹
۰,۶۷
۶۴۴
۱۲ KR South Korea
۷۲٫۲۶۹
۶۸٫۱۴۰
۳۰٫۸۵۹
۹٫۶۰۸
۰,۴۳
۴۲۴
۱۳ BR Brazil
۵۹٫۷۳۶
۵۶٫۳۶۸
۱۸٫۵۲۱
۶٫۶۵۴
۰,۳۱
۳۷۹
۱۴ NE Netherlands
۵۰٫۷۳۲
۴۵٫۷۷۴
۴۰٫۷۴۵
۱۰٫۲۴۸
۰,۸۰
۶۹۴
۱۵ RF Russian Federation
۵۰٫۴۳۰
۴۹٫۰۱۸
۱۵٫۱۵۵
۶٫۸۹۲
۰,۳۰
۳۹۰
۱۶ IR Iran
۳۹٫۵۷۳
۳۷٫۱۴۱
۱۴٫۶۸۹
۷٫۳۸۶
۰,۳۷
۱۸۰
۱۷ SW Switzerland
۳۸٫۳۰۸
۳۴٫۹۲۴
۳۳٫۳۲۲
۷٫۷۱۹
۰,۸۷
۶۸۶
۱۸ TA Taiwan
۳۷٫۹۶۶
۳۵٫۹۲۶
۱۴٫۵۶۲
۴٫۱۷۸
۰,۳۸
۳۳۱
۱۹ TU Turkey
۳۷٫۰۹۵
۳۳٫۴۵۰
۱۰٫۵۶۴
۳٫۳۴۵
۰,۲۸
۲۶۶
۲۰ PO Poland
۳۵٫۹۵۱
۳۴٫۰۹۷
۱۴٫۸۲۹
۵٫۴۵۷
۰,۴۱
۳۷۱
۲۱ SW Sweden
۳۳٫۸۴۷
۳۱٫۰۷۶
۲۴٫۹۸۷
۵٫۷۲۲
۰,۷۴
۶۱۴
۲۲ BE Belgium
۲۸٫۶۷۹
۲۶٫۲۳۲
۲۱٫۸۹۵
۴٫۹۶۹
۰,۷۶
۵۴۷
۲۳ MA Malaysia
۲۵٫۳۳۰
۲۴٫۵۰۳
۷٫۲۳۴
۳٫۱۲۱
۰,۲۹
۱۶۵
۲۴ DE Denmark
۲۲٫۱۸۷
۲۰٫۲۹۲
۱۹٫۴۱۲
۴٫۶۷۲
۰,۸۷
۵۱۸
۲۵ AU Austria
۲۱٫۱۱۷
۱۹٫۱۰۲
۱۴٫۸۲۵
۳٫۲۹۲
۰,۷۰
۴۴۹
۲۶ CZ Czech Republic
۲۰٫۱۳۷
۱۹٫۰۹۸
۸٫۹۱۹
۳٫۰۳۳
۰,۴۴
۲۹۴
۲۷ PO Portugal
۱۹٫۹۱۱
۱۸٫۴۴۷
۱۰٫۶۰۹
۲٫۸۲۳
۰,۵۳
۲۹۷
۲۸ NO Norway
۱۷٫۷۶۷
۱۵٫۸۰۰
۱۱٫۲۹۱
۲٫۹۷۸
۰,۶۴
۴۰۲
۲۹ ME Mexico
۱۷٫۷۰۹
۱۶٫۶۰۷
۶٫۲۱۰
۱٫۵۸۴
۰,۳۵
۲۸۹
۳۰ SA South Africa
۱۷٫۴۶۴
۱۶٫۲۱۵
۸٫۵۷۸
۲٫۶۲۷
۰,۴۹
۲۹۲
آموزش جستجوی ISI بودن یک مجله با استفاده از گوگل

ویدیو آموزش جستجوی ISI بودن یک مجله با استفاده از گوگل

شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که بخواهید بدانید مجله‌ای که قصد چاپ مقاله خود را در آن دارید جزو مجلات ISI هست یا خیر. برای این کار راه‌های مختلفی وجود دارد اما یکی از قابل اعتمادترین و در عین حال ساده‌ترین راه‌ها استفاده از موتور جستجوی گوگل است. در اینجا ویدیو آموزش جستجوی ISI بودن یک مجله با استفاده از گوگل را برای شما قرار داده‌ایم اما قبل از مشاهده این ویدیو توصیه می‌شود به نکات زیر توجه کنید (جهت معرفی مجله، ارسال مقاله، ترجمه مقاله، و پذیرش و چاپ در مجلات مختلف وارد این لینک شوید).

چاپ کتاب در انتشارات نارون

نکات مهم قبل از جستجوی ISI بودن یک مجله

۱- موسسه ISI همان تامسون رویترز (thomson reuters) است. در واقع شرکت تامسون رویترز موسسه ISI را خریده است و بنابراین لیست مجلات ISI همان لیست مجلات تامسون رویترز است (اطلاعات بیشتر در این زمینه)

۲- آدرس رسمی موسسه تامسون رویتز thomsonreuters.com می‌باشد.

۳- اگر نام هر مجله‌ای در سایت موسسه تامسون رویترز به هر نحوی مشاهده شود این مجله جزو مجلات ISI یا همان مجلات تامسون رویترز است.

۴- برای استفاده از موتور جستجوی گوگل در پیدا کردن نام یک مجله در بین مجلات ISI باید نام دقیق مجله و یا ISSN آن را داشته باشید.

مشاهده ویدیو آموزش جستجوی ISI بودن یک مجله با استفاده از گوگل

ما را محبوب کنید

لیست مجلات نامعتبر وزارت علوم

دانلود لیست مجلات نامعتبر یا بلک لیست شهریور ماه

دبیرخانه کمسیون بررسی نشریات علمی کشور وابسته به وزارت علوم لیست مجلات نامعتبر یا بلک لیست شهریور ماه را منتشر کرد. اساتید، دانشجویان و پژوهشگران از ماه‌ها پیش در انتظار انتشار این لیست بودند. هم اکنون وبسایت علمی و آموزشی ایران تحقیق به بررسی مجلات تازه اضافه شده به این لیست می‌پردازد. همچنین لیست مجلات نامعتبر یا بلک لیست شهریور ماه در زیر قابل دانلود است.

بررسی لیست مجلات نامعتبر یا بلک لیست شهریور ماه

در لیست منتشر شده جدید تغییری در نشریات جعلی دیده نمی‌شود و مجله یا وبسایت جدید به این بخش اضافه نشده است. اما در بخش نشریات فاقد اعتبار یا بلک لیست شش مجله اضافه شده است که اسامی آن‌ها عبارتند از:

Cumhuriyet Science Journal

European Journal of Economics, Finance and Administrative Sciences

European Journal of Social Sciences

Indian Journal of Natural Sciences

Research Journal of Fisheries and Hydrobiology

Science International – LAHORE

نکته قابل ذکر درباره لیست جدید این است که از مجموع شش مجله اضافه شده به این لیست چهار مجله جزو مجلات ISI یا تامسون رویترز هستند و دو مجله نیز جزو مجلات نمایه شده در پایگاه اسکوپوس هستند. همچنین همانند گذشته مجلات نمایه شده در Zoological Record بیشتر زیر ذربین کمسیون نشریات قرار دارند و هر چهار مجله ISI اضافه شده به این لیست جزو نشریات Zoological Record می‌باشند.

دانلود لیست مجلات نامعتبر یا بلک لیست شهریور ماه

شما می‌توانید از لینک زیر لیست مجلات نامعتبر یا بلک لیست شهریور ماه را دانلود نمایید. این لیست آخرین لیست منتشر شده از سوی وزارت علوم است و به احتمال بسیار زیاد تا پایان سال نیز لیست جدیدی منتشر نخواهد شد. بنابراین در ماه‌های آتی این لیست مورد استناد دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی خواهد بود. قابل ذکر است که در لیست زیر نشریاتی که با رنگ زرد مشخص شده‌اند نشریاتی هستند که به تازگی به لیست مجلات نامعتبر اضافه شده‌اند.

یک راه ساده برای تشخیص ISI بودن مجله

یک راه ساده برای تشخیص ISI بودن مجله

یک راه ساده برای تشخیص ISI بودن مجله

همانگونه که در تاریخچه موسسه آی اس آی گفته شد لیست مجلات ISI که به مجلات معتبر تامسون رویترز نیز مشهور است هر ساله توسط موسسه تامسون رویترز به اطلاع دانشمندان و محققان سرتاسر جهان می‌رسد و این لیست نقش بسیار عمده‌ای در برنامه ریزی کشورها و دانشگاه‌ها دارد (جهت معرفی مجله، ارسال مقاله، ترجمه مقاله، و پذیرش و چاپ در مجلات مختلف وارد این لینک شوید).

روش‌های مختلفی برای فهمیدن این موضوع وجود دارد که آیا یک مقاله جزو مجلات ISI هست یا نه. از جمله این روش‌ها مراجعه به بخش جستجوی مجلات سایت تامسون رویترز (اینجا) و جستجوی نام مجله است. اما در اینجا یک روش بسیار ساده به شما معرفی خواهیم کرد که به سرعت و با دقت کامل می‌توانید از ISI بودن یک مجله و قرار داشتن آن در فهرست مجلات تامسون رویترز مطلع شوید.

چاپ کتاب به زبان انگلیسی

استفاده از گوگل برای تشخیص ISI بودن مجله

موتور جستجوی گوگل این امکان را به شما می‌دهد که با استفاده از یک روش خاص در درون هر سایت جستجو کنید. به همین گونه شما می‌توانید می‌توانید نام مجله مورد نظر خود را در گوگل سرچ کنید تا از قرار گرفتن آن در لیست مجلات ISI مطمئن شوید. برای این منظور شما باید از روش زیر استفاده کنید:

یک راه ساده برای تشخیص ISI بودن مجله

شما باید ابتدا داخل یک کاما نام مجله مورد نظر خود را وارد کنید و سپس نام سایت تامسون رویترز را وارد نمایید. اولین نتیجه‌ای که در گوگل ظاهر خواهد شد شما را به صفحه مورد نظر هدایت می‌کند و اگر در آن صفحه نام مجله و مشخصات آن وجود داشت به معنی قرار داشتن آن مجله در لیست مجلات ISI یا همان مجلات تامسون رویترز است.

از این روش می‌توان به گونه دیگری نیز استفاده کرد. به این صورت که به جای نام مجله شماره ۸ رقمی ISSN مجله را وارد کنید. ISSN که به معنی شماره سریال استاندارد بین المللی است، برای هر مجله به صورت اختصاصی وجود دارد و با جستجوی آن به روش فوق می‌توانید از ISI بودن یک مجله کسب اطمینان کنید.

یک راه ساده برای تشخیص ISI بودن مجله

جستجو به هر یک از دو صورت بالا می‌تواند نتیجه‌ای همانند صفحه زیر را به شما ارائه دهد و این نتیجه شما را از معتبر بودن مجله مطلع خواهد کرد.

یک راه ساده برای تشخیص ISI بودن مجله

نکته پایانی و قابل ذکر این است که اگرچه روش‌های بسیاری برای جستجوی مجلات ISI وجود دارد اما همواره باید این روش به سایت این موسسه یعنی سایت تامسون رویترز ختم شود. روش معرفی شده در بالا بدون توجه به سایت‌های غیر رسمی، مستقیماً شما را به این سایت هدایت خواهد کرد و یکی از آسان‌ترین و مطمئن‌ترین روش‌های برای جستجوی مجلات معتبر است.