پرسشنامه سبک های دفاعی (DSQ)

پرسشنامه سبک های دفاعی (DSQ)

مکانیسم‌های دفاعی فرآیندهای شناختی خودکاری هستند که از افراد در برابر اضطراب، ادراک خطرها یا عوامل تنیدگی‌زا حمایت می‌کنند و واسطه بین واکنش در برابر تعارض‌های هیجانی با عوامل تنیدگی‌زای درونی و بیرونی هستند. از لحاظ مفهومی و عملی، مکانیزم‌های دفاعی به گروه‌های متفاوتی تقسیم می‌شوند که با سطح کنش‌وری دفاعی مرتبط‌اند. مکانیسم‌های دفاعی به دلیل اهمیت ویژه‌ای که در مفهوم پردازی اختلال‌های روانی و درمان آن‌ها از دیدگاه روان‌پویشی دارند، مورد توجه بالینی و پژوهشی خاص قرار گرفته‌اند. بر اساس رویکرد روان تحلیل‌گری افراد در مواجهه با تنیدگی از سبک‌های دفاعی مشخصی استفاده می‌کنند که این سبک‌ها بر اساس میزان پختگی به سه گروه رشدیافته، رشدنایافته، و روان‌آزرده تقسیم می‌شوند و هریک از این سبک‌ها شامل مکانیسم‌های دفاعی ویژه‌ای هستند. مشخص شده است که در افراد مبتلا به اختلال‌های روانی، سبک دفاعی رشد نایافته و غیرانطباقی و در جمعیت غیربالینی سبک دفاعی به مراتب رشدیافته‌تر است. با وب سایت دانلود پرسشنامه ایران تحقیق همراه باشید.

معرفی پرسشنامه سبک های دفاعی (DSQ)

پرسشنامه سبک های دفاعی (DSQ) در سال ۱۹۹۳ توسط اندروز و همکارانش تدوین شد. این پرسشنامه دارای ۴۰ عبارت است که در یک طیف ۹ درجه‌ای از کاملاً مخالفم تا کاملاً موافقم نمره‌گذاری می‌شود. پرسشنامه سبک های دفاعی (DSQ) شامل ۲۰ مکانیزم دفاعی است که به ۳ سبک دفاعی رشدنایافته، رشدیافته و روان آزرده تقسیم می‌شوند.

نمره گذاری پرسشنامه سبک های دفاعی (DSQ)

همکاران ما در بخش روانشناسی موسسه ایران تحقیق اقدام به آماده سازی نمره گذاری کامل پرسشنامه سبک های دفاعی (DSQ) کرده‌اند. در فایل آماده شده علاوه بر ارائه نمره گذاری هر عبارت و سه دست آوردن سه زیرمقیاس، روایی و پایایی ایرانی و خارجی پرسشنامه نیز به صورت کامل آمده است.

خرید و دانلود پرسشنامه سبک های دفاعی (DSQ)

شما می‌توانید با خرید و دانلود پرسشنامه سبک های دفاعی (DSQ) از مزایای این خرید استفاده نمایید که عبارتند از:

۱- ارائه به صورت پکیج کامل برای اولین بار در ایران

 ۲- دریافت فایل pdf پرسشنامه بدون آرم یا لوگو

 ۳- پایایی و روایی ایرانی و خارجی پرسشنامه با رفرنس معتبر

 ۴- نمره‌گذاری کامل پرسشنامه سبک های دفاعی (DSQ)

 ۵- سابقه و تاریخچه ساخت پرسشنامه سبک های دفاعی (DSQ)

 ۶- پایه‌های نظری مرتبط با مکانیزم‌ها و سبک‌های دفاعی

 ۷- پاسخگویی سریع به سوالات شما

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *