تحلیل spss

کولموگروف-اسمیرنوف (آموزش SPSS: جلسه پنجم)

کامل‌ترین بسته آموزش SPSS را از اینجا دریافت کنید.

آزمون کولموگروف-اسمیرنوف پیش زمینه تمام آزمون‌ها

آزمون کولموگروف-اسمیرنوف یکی از مهمترین آزمون‌های آماری در نرم افزار SPSS محسوب می‌شود. همانگونه که در مبحث قبلی یعنی آزمون تی مستقل گفته شد در انتخاب یک آزمون باید تصمیم بگیریم که آیا از آزمون‌های پارامتریک استفاده کنیم یا آزمون‌های ناپارامتریک. یکی از اصلی‌ترین ملاک‌ها برای این انتخاب انجام آزمون کولموگروف-اسمیرنوف است.

آزمون کولموگروف-اسمیرنوف نرمال بودن توزیع داده‌ها را نشان می‌دهد. یعنی اینکه توزیع یک صفت در یک نمونه را (مثلا سن در بین ۱۰۰ نفر نمونه پرستاران) با توزیعی که برای جامعه مفروض است (برای مثال سن تمام پرستاران) مقایسه می‌کند. اگر داده‌ها دارای توزیع نرمال باشند امکان استفاده از آزمون پارمتریک وجود دارد و در غیر این صورت باید از آزمون ناپارمتریک استفاده کنیم.

نکته بسیار مهم: پس از تحلیل spss در برونداد آزمون کولموگروف – اسمیرنوف اگر آزمون معنی دار بود یعنی p کوچک تر از ۵ صدم بود، به معنی این است که توزع نرمال نیست و باید از آزمون ناپارمتریک استفاده کنیم. بنابراین اگر نتیجه این آزمون معنی دار نباشد امکان استفاده از آزمون‌های پارامتریک وجود دارد.

آزمون کولموگروف - اسمیرنوف

اجرای آزمون کولموگروف – اسمیرنوف در SPSS

نرم افزار spss را باز کرده و به مسیر زیر بروید: Analyze> Nonparametric Test> Legacy Dialogs> 1Sample K-S.

آزمون کولموگروف - اسمیرنوف

پس از رفتن به مسیر بالا به صفحه زیر هدایت خواهید شد. در این صفحه متغیری که می‌خواهید مورد آزمون قرار گیرد را انتخاب و در کادر Test Variable List وارد کنید. سپس Ok را بزنید.

آزمون کولموگروف - اسمیرنوف

پس از اینکه کارهای بالا را انجام دادید، نرم افزار یک خروجی همانند شکل زیر را به شما خواهد داد. در خروجی زیر دو سطر آخر مورد نظر ما خواهد بود و گزارش خواهند شد. همانطور که مشاهده می‌شود یک Z و یک Sig آمده است. اگر Sig کوچک تر از ۵ صدم بود یعنی آزمون معنی دار شده و باید از آزمون‌های ناپارامتریک استفاده شود. در شکل زیر معنی داری به دست نیامده و بنابراین می‌توان برای مقایسه سن در دو گروه از آزمون t مستقل استفاده کرد.

آزمون کولموگروف - اسمیرنوف

دانلود جدول نمونه آزمون کولموگروف-اسمیرنوف

لینک دانلود نحوه گزارش آزمون کولموگروف اسمیرنوف

44 پاسخ
 1. محسن
  محسن says:

  سلام اشتباه نوشتین
  برعکس نوشتین در واقع
  اسپرمن پارامتریکه ولی شما نوشتی ناپارامتریک. همینطور بقیه آزمون ها کلا برعکس نوشته شده

  پاسخ دادن
  • مدیر پژوهش
   مدیر پژوهش says:

   با سلام خدمت شما
   تمامی اطلاعات مندرج در این مطلب کاملاً صحیح و درست هستند. اگر شما منبع جدیدی دارید معرفی کنید تا اصلاحات لازم صورت گیرد!

   پاسخ دادن
 2. فاطمه
  فاطمه says:

  سلام
  میخواستم بدونم برای ازمون کلموگروف برای دو گروه کنترل و ازمایش چ جوری باید گرفته بشه اون ازمون کلکوگروف ک نوشتین گروه رو وارد نمیکنه ینی واسه یک گروه فقط میده ولی کار من دو گروه است چجوری باید بگیرم
  یوال دیگم از چه ازمونی باید استفاده کنم داده هام کمی هستن و تاثبر یک برنامه حرکتی بر روی شناخت و ادراک رو میخام بسنجمممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ دادن
  • مدیر آموزش
   مدیر آموزش says:

   با سلام
   معمولا براساس گروه گرفته نمی شود و فقط کل داده ها گرفته می شود.
   اما اگر بخواهید برای هر کدام جداگانه بگیرید باید در منوی DATA بعد گزینه spilit داده ها رو براساس گروه دو نیمه کنید و بعد آزمون رو بگیرید. اینطوری برای هر گروه یک جدول جدا می دهد.

   پاسخ دادن
   • فاطمه
    فاطمه says:

    ینی نرمال بودن به صورت کلی بنویسیم درسته یا باید گروه ها رو جداکنیم؟ میشه لطف کنین بگین از چه ازمونی باید استفاده کنم با توجه به اینکه فرضیه برنامه تمرینی بر ادراک و شناخت تاثیر دارد و دو گروه ازمایش و کنرل دارم و پیش ازمون و پس ازمونم دارم ا
    ممنون از راهنمایی تون

    پاسخ دادن
 3. محمد علی
  محمد علی says:

  سلام وقت بخیر
  بنده هم در مورد نحوی براورد نرمال بودن داده های در حالتی که دو گروه (آزمون و گواه) وجود داشته باشه سوال داشتم. اگه میشه راهنمایی بفرمایید
  ممنون

  پاسخ دادن
 4. بهنام ساران
  بهنام ساران says:

  باسلام و تشکر. خواستم سوال کنم اگر بر اساس نتیجه آزمون کولموگروف اسمیرنوف توزیع غیرنرمال داشته باشیم. میتونیم از آزمون تحلیلی PLS ( حداقل مجزورات جزئی ) امکان پذیر هست ?

  پاسخ دادن
 5. Solmaz
  Solmaz says:

  سلام و وقت تون بخیر.
  نمونه آماری پزوهشم به صورت هدف مند انتخاب شده و نمونه ها در دو گروه مستقل و مجزا از هم قرار گرفته اند.در هر یک از نمونه ها نیز یک متغییر مستقل وجود دارد. و از هر دو نمونه به طور جداگانه پیش آزمون و پس آزمون گرفته شد.برای انجام آزون کولموگروف اسمیرنوف نمرات پس آزمون هر دو گروه را پشت سر هم در جدول SPSS وارد کنم؟ یا هر گروه جداگانه؟
  در ادامه با توجه به پارامتریک یا ناپارامتریک بودن داده ها از چه نوع آزمونی برای تحلیل و مقایسه دو گروه استفاده کنم؟
  در نهایت ممنون از سایت و توضیحات خوبتون

  پاسخ دادن
  • مدیر پژوهش
   مدیر پژوهش says:

   ببینید شما برای هر آزمودنی یک مقدار کلی پس آزمون و پیش آزمون به صورت مجزا محاسبه نموده اید که در ۲ ستون به صورت مستقل امده اند. آوردن نمرات پشت سرهم در اس پی اس اس مبهم است. یک ستون برای نمرات پیش آزمون گروه اول وجود دارد و یک گروه ستون برای نمرات پیش آزمون گروه دوم. که از این نمرات دراجرای آزمون کلموگروف اسمیرنوف استفاده میشود. اگر پارامتریک استفاده نمودید آزمون تحلیل واریانس و آزمون تی مستقل استفاده کنید و اگر آزمون گلموگروف اسمیرنوف معنادار بود از معادل این دو آزمون به ترتیب از کروسکال والیس و آزمون یومن ویتینی استفاده کنید.

   پاسخ دادن
 6. فاطمه
  فاطمه says:

  با تشکر فراوان .لطفا بیشتر توضییح بدیذ .در مورد نحوه نرمال بودن داده ها ؟وچطور باید داده ها رو انتقال بدیم

  پاسخ دادن
 7. سمانه
  سمانه says:

  با سلام من وقتی از روشی که گفتید پیش می رم اون دو ردیفی که می گید مهمه حرف z نمی یاد و همه اعداد در ردیف اخر۰/۰۰۰۰ میاد کارم چجوریه؟

  پاسخ دادن
  • مدیر پژوهش
   مدیر پژوهش says:

   سلام
   خوب اگر مقدار z گزارش نشود که آزمون کلموگروف اسمیرنوف هیچ مفهومی ندارد و متعاقباً هر عددی که در ردیف آخر هم بدست می آید بی معنا می باشد. آزمون کلموگروف اسمیرنوف به خاطر بدست آوردن مقدار z انجام می شود و متاسفانه اشتباهی رخ داده که در پژوهش شما این مقدار گزارش نمی شود. شما می توانید یکبار دیگر داده هایتان را بررسی کنید و ببینید مشکل از کجاست. در صورتی که نتوانستید مشکل را حل کنید می توانید فایل را برای ما ارسال کنید تا همکاران متخصص ما بررسی کنند.

   پاسخ دادن
 8. احمد
  احمد says:

  سلام
  ببخشید من ازمون نرمال بودن از مسیر exploreمیگیرمدنتایج با ازمون کولموگراف نرمال هستند ولی با ازمون شپیرولیک نرمال نیستند. اینجا تکلیف چیست؟
  همچنین از مسیر دیگر که ازمون کولموگراف میگیرم نتایج ازمون متفاوت از مسیر explore است؟
  نمی دانم کدام نتایج را بپذیرم.
  ممنون میشوم راهنمایی کنید

  پاسخ دادن
 9. فاطمه
  فاطمه says:

  سلام
  دوتا گروه مستقل دارم ۷۰ ۷۰ در مجموع ۱۴۰ نفر. یه متغیر مستقل دارم و دوتا وابسته
  میخوام ببینم که توزیع نرمال هست یا نه.
  حالا من باید برای هر گروه به صورت جداگانه آزمون نرمال بودن رو انجام بدم یا اینکه به صورت کل؟؟
  اگر به صورت جدا جدا هست از چه مسیری باید برم؟؟

  پاسخ دادن
  • مدیر آموزش
   مدیر آموزش says:

   اگر جداگانه انجام بدید بهتره. البته چون تعداد نمونه کمتر میشه احتمال زیاد از نرمال بودن خارج میشه.
   برای جدا انجام دادن باید spilit کنید که در مطالب قبلی آموزش داده شده.

   پاسخ دادن
   • فاطمه
    فاطمه says:

    خیلیی ممنونم.
    این کاری که فرمودید انجام دادم.
    حالا یکی از متغیرهای من در یک گروه برای ناپارامتریک معنی دار شده و در گروه دوم معنادار نشده؟ الان برای این متغیر که در دو گروه متفاوت هست باید ناپارامتریک عمل کنم یا پارامتریک؟؟؟؟

    پاسخ دادن
   • حسنا
    حسنا says:

    این جواب ازمون نرمال بودن داده هام بود پس توزیع نرمال است؟
    سوال دیگر اینکه بر چه اساسی بین ازمون شاپیروویلک و اسمیرنوف یکی را انتخاب کنم؟؟؟

    پاسخ دادن
 10. مونا
  مونا says:

  سلام و وقت بخیر. خداقوت میگم بابت مطالب کاربردیتون. من پژوهشم در رابطه با هنجاریابی یک آزمون شخصیت هست. با توجه به حدود هزار نمونه میخواستم بدونم از کجا میتونم مطمئن باشم آزمودنی ها درست آزمون را جواب دادند؟ چون بیشتر اینترنتی بوده . تعدادی را که به صورت حضوری اقدام کردم خیلی بد و کاملا یک دست سوالات را مثلا یک گزینه زده بودند.و البته آنها را وارد سیستم نکردم.نگرانیم از این بابت هست ممکنه راهنمایی بفرمایید؟

  پاسخ دادن
  • مدیر آموزش
   مدیر آموزش says:

   سلام خدمت شما
   ببینید یک سری اصول نانوشته هست که مثلا اگر یک نمونه بیشتر سوالات را یک گزینه علامت زده یا تعداد سوالات پاسخ داده نشده از یک حدی بیشتره اون آزمودنی رو فاقد اعتبار بدونند و پاسخ ها رو حذف می کنن.

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>