آموزش تحلیل t تک نمونه ای یا تی تک گروهی در SPSS

آموزش تحلیل t تک نمونه ای یا تی تک گروهی در SPSS

کامل‌ترین بسته آموزش SPSS را از اینجا دریافت کنید.

در آموزش‌های قبلی با سه آزمون مقایسه‌ای یعنی آزمون تی زوجی، آزمون تی مستقل و آزمون تحلیل واریانس یک راهه آشنا شدید. در مطلب حاضر با آموزش تحلیل t تک نمونه ای یا تی تک گروهی در SPSS آشنا خواهید شد.

در ابتدا باید بدانید که این آزمون در چه مواقعی استفاده می‌شود. به طور کلی این آزمون وقتی مورد استفاده قرار می‌گیرد که شما بخواهید نمرات به دست آمده از یک پژوهش را با یک عدد ثابت مقایسه کنید. فرض کنید اداره آمار اعلام کرده است که میانگین سنی کل مردم ایران ۳۷ است. شما در پژوهش خود سن ۱۰۰ نفر از کارمندان یک اداره را ثبت کرده‌اید و حالا قصد دارید بدانید که آیا سن این ۱۰۰ نفر به طور کلی از میانگین سنی مردم ایران بیشتر است یا کمتر.

نکته: اگر داده‌های شما دارای توزیع نرمال باشد از تحلیل t تک نمونه ای یا تی تک گروهی استفاده می‌شود و اگر دارای توزیع نرمالی نباشد از آزمون ناپارامتریک یعنی آزمون نشانه و در برخی مواقع از آزمون رانز استفاده می‌شود.

نکته: برای بررسی نرمال بودن توزیع داده‌ها باید از آزمون کولموگروف-اسمیرنوف استفاده نمایید. این آزمون یک آزمون مقدماتی است که به شما درباره اینکه از آزمون پارمتری یا ناپارمتری استفاده کنید یاری می‌رساند.

پیشفرض‌های تحلیل t تک نمونه ای یا تی تک گروهی

۱- توزیع داده‌ها باید نرمال باشد (با استفاده از آزمون کولموگروف اسمیرنوف).

۲- داده‌ها باید در مقیاس فاصله‌ای یا نسبی باشند (ماننده نمره سن، وزن، پرسشنامه و …).

۳- نمره معیار یا ثابتی باشد که بتوانید میانگین خود را با آن مقایسه کنید.

اجرای تحلیل t تک نمونه ای یا تی تک گروهی

فرض کنید نمره افسردگی چند نفر را با پرسشنامه افسردگی بک به دست آورده‌اید. طبق دستورالعمل این پرسشنامه افرادی که نمره ۲۰ و بالاتر را کسب کنند دارای افسردگی هستند. حالا شما می‌خواهید نمره‌ای که به دست آوردید را با این عدد ثابت ۲۰ مقایسه کنید. برای این کار در منوی بالای SPSS به مسیر زیر بروید:

Analyze>Compare Means>One-Sample T Test

آموزش تحلیل t تک نمونه ای یا تی تک گروهی در SPSS

پس از رفتن به مسیر ذکر شده کادر زیر برای شما باز خواهد شد. در کادر زیر نمره افسردگی را از کادر سمت چپ به کادر سمت راست انتقال می‌دهیم.  سپس در کادر Test Value که در شکل زیر با عدد ۲ مشخص شده است نمره ثابت یا معیار را که در اینجا ۲۰ است وارد می‌کنیم و بر روی گزینه Ok کلیک می‌کنیم.

آموزش تحلیل t تک نمونه ای یا تی تک گروهی در SPSS

پس از مرحله بالا خروجی داده‌ها ظاهر می‌شود. در بین جداول، نمرات و اعداد مشخص شده به رنگ قرمز موررد نظر ما هستند و در جدول خروجی گزارش می‌شوند. همانگونه که در جدول زیر مشاهده می‌شود میانگین به دست آمده از جانب ما از نمره ثابت به طور معناداری بیشتر است.

آموزش تحلیل t تک نمونه ای یا تی تک گروهی در SPSS

نحوه گزارش خروجی تحلیل t تک نمونه ای یا تی تک گروهی در SPSS

در فایل زیر که قابل دانلود است نحوه گزارش آزمون t تک نمونه‌ای آمده است. شما می‌توانید با یک گزارش استاندارد این آزمون آشنا شوید و در پژوهش‌های خود استفاده نمایید.

دانلود فایل نحوه گزارش تحلیل t تک نمونه‌ای

21 پاسخ
 1. سید جان
  سید جان says:

  سلام من دانشجوی پزشکی هستم و برای درس آمار به این سایت مراجعه کردم باید بگم که نحوه ی ندریستون یکی از بهترین هاس با آرزوی موفقیت روز افزون برای شما
  چاکرم مهدی

  پاسخ
 2. فاطمه
  فاطمه says:

  با عرض سلام.
  اگر بخواهیم آزمون مقایسه میانگین تک نمونه ای را فقط برای کدهای مشخصی از داده ها بگیریم چه کنیم؟ مثلا t تک نمونه ای برای زنان. یا مثلا در یک سازمان جهت بررسی وضعیت متغیرها در بخشس های مختلف مثلا در واحد مالی (کد ۱) آزمون مقایسه میانگین جدا و در واحداداری (کد ۲) آزمون مقایسه میانگین جدا و در واحد خدمات (کد ۳) آزمون مقایسه میانگین جدا……

  پاسخ
  • مدیر پژوهش
   مدیر پژوهش says:

   با سلام
   صورت سوال شما تاحدودی مبهم است. اگر میانگین ثابتی از هر واحد دارید، میتوانید میانگین های بدست آمده را با هما میانگین ثابت مقایسه کنید. در صورتی که پاسخ ما قانع کننده نبود، میتوانید از مشاوران آماری ما همفکری کنید. جهت این کار، با شماره های تماس ما ارتباط برقرار کنید.

   پاسخ
 3. mahdiyeh
  mahdiyeh says:

  با عرض سلام می تونید بگید نتیجه گیری براساس جدول دوم چطور می شود چون sigما صفر هستش و برای اثبات اینکه فرضیه رد نمیشه کدوم قسمتو در نظر بگیریم
  ایا میشه بگیم چون حد بالا و پایین هردو مثبتن لزا فرضیه رد نمیشه؟

  پاسخ
  • مدیر پژوهش
   مدیر پژوهش says:

   سوال شما بسیار مبهم است.
   حد بالا و پایین دقیقا به چه معناست؟
   بینید شما نمی تونید با دیدن مقدار sig بگیید فرضیه ای رد یا تایید شده است. صرفا می توانید استنباط کنید نتایج معنادار هستند یا خیر.
   برای معنادار شدن sig باید مقدار آن کمتر از ۰/۰۵ و ۰/۰۱ باشد.

   پاسخ
 4. لیلا
  لیلا says:

  سلام من پرسشنامه ام جوری است که چند شاخص دارد و هر شاخص شامل چند سوال دارد برای اینکه نرمال بودن داده ها رو بفهمم باید برای هر شاخص جدا آزمون کولموگروف اسمیرنوف رو انجام دهم یا برای کل شاخص ها فقط یک بار آزمون کولموگروف اسمیرنوف رو انجام دهم. ممنونم جواب دهید

  پاسخ
 5. مجید عباسی زاده
  مجید عباسی زاده says:

  سلام.
  من فکر میکنم که شما منظورتون اینه که میخواین سه تا مقایسه میانگین داشته باشین.
  راحت ترین کارش اینه که کدها رو جدا در ۳ صفحه یا ۳ فایل مجزا بیاورید و بقیه کارها رو هم که توضیح دادن.
  یعنی خانمها رو جداگانه در یک فایل بیارین و از گزینه analyze/comare mean و بقیه ماجرا استفاده کنین .
  راههای زاحت دیگه ای هم داره ولی اگر با spss آشنایی ندارین این یک ترفند راهگشاست.
  میتونین در spss تعریف کنین که برای هر کد خاص آزمون رو مستقلا انجام بده و ۳ خروجی رو نمایش بده

  پاسخ
 6. باران
  باران says:

  سلام
  پژوهش من با عنوان بررسی عوامل فردی و خانوادگی بر فرار
  اگر فرار متغیر وابسته باشد باید از روش همبستگی و رگرسیون استفاده کنم حالا چگونه متغیر وابسته را تعیین کنیم کار فقط با یک پرسشنامه صورت گرفته

  پاسخ
 7. منا
  منا says:

  سلام
  ببخشید من برای بدست آوردن عدد ثابت مشکل دارم نمیدونم این عدد ثابت رو با توجه به چه شرایطی باید در نظر گرفت یعنی خودمون همینجوری یه عدد ثابت در نظر میگیریم و با میانگین بدست اومده مقایسه میکنیم؟لطفاً میشه راهنماییم کنید
  ممنون

  پاسخ
  • مدیر آموزش
   مدیر آموزش says:

   این عدد ثابت به صورت های مختلف به دست میاد. مثلاً توی آمار رسمی کشوری میانگین سن کشوری هست.
   توی پژوهش ها معمولا میانگینی که در پژوهش های قبلی به دست اومده رو مدنظر قرار میدن و رفرنس میدن که این عدد ثابت از این پژوهش برداشته شده.

   پاسخ
 8. منا
  منا says:

  دوست من که پایان نامه تحویل داده بود گفت که چون منطقه مطالعه موردی بوده و من اولین بار اونجا این پژوهش را انجام میدادم و پژوهش قبلی نبوده عدد ثابت رو صفر درنظر گرفتم،میخواستم بدونم با توجه به اینکه منم دقیقا شرایط ایشون رو دارم و پژوهش قبلی با عنوان پایان نامه من در اون منطقه صورت نگرفته میتونم عدد ثابت رو صفر بگیرم
  ممنونم بخاطر راهنمایی هاتون

  پاسخ
  • مدیر آموزش
   مدیر آموزش says:

   خیر اینکار غلطه
   مگر میشه یه فاکتوری رو صفر در نظر گرفت.
   مثل اینکه بگید من میانگین سنی مردم ایران رو ندارم میانگین سنی مردم ایران رو صفر میگیرم.

   پاسخ
 9. باران
  باران says:

  سلام. اگر داده ها غیر نرمال باشد فرمودید از ازمون نشانه یا رانز اشتفاده کنیم مراحلش را توضیح می دهید.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *