قدرتمندترین ارتش‌های جهان در سال ۲۰۱۴

قدرتمندترین ارتش‌های جهان در سال ۲۰۱۴

موسسه گلوبال فایر پاور (Global Firepower) یک موسسه بسیار مشهور در زمینه طبقه‌بندی ارتش‌ها و نیروهای نظامی کشورهای مختلف است. این موسسه هم اکنون مرجع بسیاری از تحلیل‌گران نظامی است. رتبه بندی این موسسه از قدرتمندترین ارتش‌های جهان هر ساله مباحث فراوانی را در میان تحلیل‌گران سیاسی به راه می‌اندازد. با وجود انتقادات فراوانی که به این طبقه‌بندی وارد است از جمله لحاظ نکردن قدرت هسته‌ای کشورها و توجه به کمیت و نه کیفیت، اما همچنان می‌توان از آن به عنوان یک مرجع مناسب استفاده کرد.

همچنین یکی از امکانات جالب این موسسه امکان مقایسه کشورهای مختلف از نظر قدرت نظامی است. این موسسه مدعی است که برای طبقه‌بندی ارتش‌های جهان از ۵۰ فاکتور مختلف استفاده می‌کند و هر فاکتور در مقایسه با سایر کشورها امتیازی را برای آن کشور در بر دارد. بهترین امیتاز ۰ است و هر چه کشورها امتیاز بالاتری بگیرند رتبه‌شان بدتر خواهد شد و برعکس هر چه امتیازشان به صفر نزدیک‌تر شود رتبه بهتری خواهند داشت. در این مقاله به ارائه لیستی از قدرتمندترین کشورهای دنیا خواهیم پرداخت.

رتبه‌بندی قدرتمندترین ارتش‌های دنیا

در زیر توان نظامی سه کشور ایران، روسیه و آمریکا به طور مختصر شرح داده شده است و سپس در ادامه رتبه بندی ارتش‌های قدرتمند جهان در سال ۲۰۱۴ آورده شده است :

ایالات متحده آمریکا: با توجه به اطلاعات ارائه شده در سایت گلوبال فایرپاور ارتش آمریکا که رده نخست را دارد دارای ویژگی‌های زیر است: ۱ میلیون و ۴۳۰ هزار نیروی ارتش، ۸۳۲۵ تانک، ۱۳۶۸۳ هواپیما از جمله ۲۲۷۱ هواپیمای جنگی و ۶۰۱۲ هلیکوپتر، ۱۰ ناو هواپیمابر، ۱۵ ناو جنگی و ۷۲ زیردریایی است.

روسیه: همچنین ارتش روسیه که رده دوم را دارد دارای ویژگی‌های زیر است: ۷۶۶هزار نیروی ارتش، ۱۵ هزار و ۵۰۰ تانک، ۳۰۸۲ هواپیما از جمله ۷۳۶ هواپیمای جنگی و ۹۷۳ هلیکوپتر، ۱ ناو هواپیمابر، ۴ ناو جنگی و ۶۳ زیردریایی است.

ایران: اما ایران که در سال‌های قبل رتبه‌هایی همچون ۱۶ را کسب کرده بود در حال حاضر رتبه ۲۲ را در بین قدرتمندترین ارتش‌های جهان در اختیار دارد. از جمله ویژگی‌های نیروهای نظامی ایران عبارتند از: ۵۴۵ هزار نیروی ارتش، ۲۴۰۹ تانک، ۴۸۱ هواپیما از جمله ۱۳۴ هواپیمای جنگی و ۱۱۹ هلیکوپتر، ۰ ناو هواپیمابر، ۱۰ ناو جنگی و ۳۱ زیردریایی است.

لیست قدرتمندترین ارتش‌های دنیا:

۱- ایالات متحده آمریکا

۲- روسیه

۳- چین

۴- هندوستان

۵- بریتانیا

۶- فرانسه

۷- آلمان

۸- ترکیه

۹- کره جنوبی

۱۰ -ژاپن

۱۱-اسرائیل

۱۲- ایتالیا

۱۳- مصر

۱۴- برزیل

۱۵- پاکستان

۱۶- کانادا

۱۷- تایوان

۱۸- لهستان

۱۹- اندونزی

۲۰- استرالیا

۲۱- اوکراین

۲۲- ایران

۲۳- ویتنام

۲۴- تایلند

۲۵- عربستان سعودی

۲۶- سوریه

. . .

توجه: لیست سال ۲۰۱۵ نیز منتشر شده است و در اینجا قابل دسترسی است.

36 پاسخ
 1. omid
  omid گفته:

  ایران قطعا بعد از ۵ کشور دارای حق وتو و هند است یعنی رتبه واقعی از نظر تجهیزات و استعداد انسانی ۷ است
  و با اضافه کردن نیروی ایمان وتجربه روز جنگی به اضافه مراتب بالا رتبه ایران ۴ دنیاست ( بعد از آمریکا- روسیه وچین)
  واقعا احمقانه است که تایوان واکراین واندونزی و… و بالاتر از ایران بدونیم ، زیادی احمقانه است
  اونهایی که از دفاع چیزی میفهمند ، میفهمند منظورم چیه

  پاسخ
  • الیاس
   الیاس گفته:

   داداش.تجهیزاتو میگن وگرنه ویتنام آمریکارو تو باتلاق های خودش زمین گیر کرد. یعنی باید ۴م بشه ! هند هم از روسیه و هم از آمریکا سلاح میخره تجهیزات فوق مدرن داره برو تحقیق کن ببین مثلاسامانه اس چهارصد داره هر قطعه آهنی نمیتونه تو آسمونش پر بکشه..

   پاسخ
   • امیر
    امیر گفته:

    اگه هند اس ۴۰۰ داره ما هم باور ۳۷۳ رو داریم . این سامانه از اس۳۰۰ برتره یعنی یه چیزی تو مایه های اس۴۰۰٫در ضمن ایران بیکار ننشسته تا کشورهای دیگه دونه دونه از ما بالا بزنن، حتما ایران فکرهایی داره که داره اون ها رو عملی میکنه.میگ ۳۱ با سرعتی که داره میتونه هر گونه موشکی رو منهدم کنه. ایران فقط به دلیل نداشتن سلاح اتمی از کشور های دیگه در زمینه موشک پایین تره. آمریکا هم میگه نباید هیچ وقت ایران رو دست کم گرفت.

    پاسخ
    • amir hosein
     amir hosein گفته:

     ایران از نظر نیرو هوایی جزو کشور های ضعیف محسوب می شود و در ضمن میگ ۳۱ ندارد .
     ایران فقط از نظر سامانه موشکی قوی هست و نیرو دریایی اش نیز بد نیست

     پاسخ
   • محمد
    محمد گفته:

    سامانه باور ۳۷۳ که هنوز تکمیل نشده که اون هم از اس ۳۰۰ بهتره نه از اس ۴۰۰ چون اس ۴۰۰ تقرسبا ۴ برابر اس ۳۰۰ قوی است.

    پاسخ
 2. mm
  mm گفته:

  من هر سایتی رفتم که در اون امار گلوبال فایر پاور نوشته شده بود قدرت ایران رو ۱۲ جهان معرفی کرده بود نه ۲۲ ! لازم به ذکره که سایت فرنچ یونیورسیتی استادیز ایران رو ۸ قدرت نظامی جهان معرفی کرده بود سایت ویکی پدیا نیز مستقلا ایران رو رتبه ۶ جهان معرفی کرده بود

  پاسخ
  • مدیر آموزش
   مدیر آموزش گفته:

   همه سایت ها منبع شون گلوبال فایر پاور هست و شما باید برای اطمینان از صحت آمارها به این سایت مراجعه کنید
   در لینک زیر رتبه ایران رو می بینید
   globalfirepower.com/country-military-strength-detail.asp?country_id=Iran

   پاسخ
 3. mohsen soltany
  mohsen soltany گفته:

  به نظر من قدرت ارتش فقط تو جنگ مشخص میشه اگه راس میگن همین امریکا که قدرت اوله اگه جرات داره به ایران حمله کنه.

  پاسخ
  • محمد
   محمد گفته:

   بسم رب الشهدا والصدیقین
   احسنت
   هرچقدر هم زیاد وقوی نباشند ما یه چیز داریم که اونا ندارند اونم عشق به شهادته

   پاسخ
 4. mohammad
  mohammad گفته:

  agha benazare man ke na vaghean in eshtebahe chon chand jay mokhtalef rotbey iran ro paiyne 8 eelam karde man nemidoonam ki in rotbe bandi ro karde?

  پاسخ
 5. محمد
  محمد گفته:

  چون در زمانی که شوروی(روسیه)درحال کار بر روی موشک های خود بود امریکا هم در حال کار بر روی جنگنده ها و بمب افکن ها و… نیروی هوایی خود بود به همین دلیل هم است کخ الان ایالات متحده ی امریکا در زمینه ی هوایی خود بسیار پیشرفت کرده است

  پاسخ
 6. Araz
  Araz گفته:

  اغا به نظر من سایت شما عالیه چون همه معیار هارو در نظر گرفته شما برای مثال ترکیه را در رتبه هشتم قرار دادید که عادلانه است چون ترکیه همواره هواپیماهای جدیدی تولید کرده است وایران باید سلاح های جنگی وناوبر ها وهواپیما هارا افزایش دهد تا در رتبه های بالاتر قرار گیردودر کل سایت شما عالی بود ورتبه بندی عادلانه به نظر میرسد

  پاسخ
 7. محمد
  محمد گفته:

  رتبه ی ایران در سال ۲۰۱۰ ۱۷ بود یکمی غیر منطقی هست ۵ پله سقوط

  پاسخ
 8. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام دوستان این امار فقط ارتش ایران هستش ما هم ارتش رو داریم هم سپاه جاویدان پس این امار فارغ از سپاه هستش اگه اضاف میشد قطعا چیزی کمتر از ترکیه نبودیم
  موفق باشید

  پاسخ
 9. ali
  ali گفته:

  واقعا الکیه
  ایران بیست ودومه ،نه بابا ایران یاسومه یا چهارم اینا الکیه

  پاسخ
 10. سید حسین
  سید حسین گفته:

  قدرت نظامی فقط در جنگ مشخص میشه که ما تجربه ی خوبی داریم…
  بعد مهم این هست که هیچ کشوری جرئت حمله به کشور ما رو نداره شاید ما نتونیم به بعضی از کشور ها حمله کنیم اما هیچ کشوری نمی تونه به ایران حمله کنه و قطعا شکست میخوره چون استراتژیک ایران تدافعی است نه تهاجمی.

  پاسخ
 11. ...
  ... گفته:

  کاملا معلومه که الکیه…
  آخه ژاپن که اصلا ارتش نداره عزیز دلم

  پاسخ
 12. امیر
  امیر گفته:

  به نظر من ایران خیلی قدرت داره . مجله ی صف ایران را در رتبه ی ۷ جهان معرفی کرده.اینجا گفته ایران۱۳۴تا هواپیمای جنگی داره، ولی این آمار غلط می باشد تا ۶ سال اخیر ۲۹۰ فروند جنگنده کاملا عملیاتی داشته است، اما وضارت دفاع اسرائیل در سال ۲۰۰۶مقدار جنگنده های ایران را ۷۶۳فروند ذکر کرده است . لازم به ذکر است که قدرت نظامی ایران با فرانسه برابری میکند اما به دلیل نداشتن سلاح های اتمی رتبه پایین تری از این کشور را دارد.بنابراین رتبه ی ایران ۲۲ نخواهد بود. در ضمن قرار شده که ایران سالانه ۲۰ فروند جنگنده ی صاعقه تولید کند. ایران در حال خریدن جنگنده های روسی می باشد، جنگنده هایی چون: میگ۳۵،سوخو۳۰،سوخو۳۷،سوخو۲۷و جنگنده ی رادار گریز سوخو تی۵۰ که در حال حاظر شدن برای ایران است . با این حال رتبه ی ایران در جهان ۲۲ می باشد؟

  پاسخ
 13. یه دوست
  یه دوست گفته:

  بابا این چیه ژاپن ارتش نداره چه جوری شده دهم مگه داریم مگه میشه

  پاسخ
 14. ارمین
  ارمین گفته:

  سلام.این قدرت ارتش ها بود درحالیکه ما سپاهمون خیلی قوی یه

  پاسخ
 15. نوکر سردار سلیمانی
  نوکر سردار سلیمانی گفته:

  سلام.اینا همه الکی هستن.اگه به فرمایشات سردار سلیمانی گوش دهید میفرمایند:نیروهای آمریکا از قدرت وسربازان ما ضعیف هستن.این روهم بگم که رتبه ایران باید سوم باشه .به امید پیروزی های ارزشمند بزرگ

  پاسخ
 16. اوستا
  اوستا گفته:

  مسولین به هر قیمتی که شده باید حداقل ۶۰۰ الی ۶۵۰ فروند جنگنده تهیه کنند علاوه بر اون حدود ۷۰۰ فروند بالگرد تک منظوره و چند منظوره تهیه کنند سیستم های پدافندی رو گسترش بدند فقط از تاسیسات اتمی محافظت نکنند تاسیسات صنعتی و نفتی و کارخانجات هم هستند تاسیسات برق و خطوط اب رسانی … در شرایط فعلی حداقل ۵۰۰ لانچر اس ۳۰۰ علاوه بر قبلی را لازم داریم نیروی دریایی ما نیاز به ۱۵ ناو ۳۵ ناوچه ۱۰ رزم ناو و ۵۰ فروند زیر دریایی دیگر است تعداد قایق های موشک انداز هم باید بیش از ۴۵۰۰ فروند باشند در بخش نیروی زمینی اورهال توپخاه ها و تانک های قدیمی حدود ۴۲۰۰ تانک تی ۹۰ و تانک های چینی را در دستور کار داشته باشند ۱۲ فروند سوخترسان هوایی هواپیماهای گشت دریایی امداد و نجات و ترابری نباید فراموش شود.

  پاسخ
 17. محمد
  محمد گفته:

  قدرت ما برای کشورهای دیگه ثابت شده هست
  ۵+۱ ما یه طرف ابر قدرت ها یه طرف
  بلاخره جلوی ایران زانو زدند و ما به خواسته هامون رسیدیم
  حتی یه لحظه عقب نیومدیم

  پاسخ
 18. علی
  علی گفته:

  اگه کشورمون یه کم تو زمینه الکترونیک سرمایه گذاری میکرد بد نبود وقتی میبینم تایوان انقدر تو زمینه الکترونیک و نیمه هادی ها پیشرفت کرده و انواع اون رو به اکثر کشورها از جمله ایران صادر میکنه باید تعجب نکنیم که در زمینه ساخت ابزارهای جنگی جلوتر از ایران باشه

  پاسخ
 19. رضا
  رضا گفته:

  از نظر هوایی ضعیف هستیم باید خیلی به خودمون برسیم به هر حال ایران به لحاظ نظامی اونقدر پیشرفته هست که کسی جرات حمله به ما را نداشته باشه والا از خیلی وقتها پیش کشور ما تبدیل به عراق یا سوریه شده بود.ضمنا فراموش نشه خیلی از تجهیزات پیشرفته نظامی محرمانه میشن وکسی از وجودشون اطلاعی نداره. .

  پاسخ
 20. عاطفه
  عاطفه گفته:

  با همه اینا هیچ کس دقیق نمیتونه قدرت نیروی نظامی ایران رو بسنجه. و مسئله دیگه اینه که تجهیزات نظامی ایران بسیار هوشمندانه انتخاب شده و کارایی کافی دارن مثلا ناو های کوچک ایرانی مناسب خلیج فارس ساخته شده و براحتی میتونه ناوهای غول پیکر امریکا رو با تکیه به سرعت زیاد و قدرت مانور خوب مورد هدف قرار بده. شما مطمئن باشید اگر میتوانستن قبلتر ها به ایران حمله شده بود.

  پاسخ
 21. علیرضا
  علیرضا گفته:

  حرف الکیه این.۴۶کشور حریف ایران نشد.ایران جاویدان.با هم بسیج داریم هم سپاه هم کلی سردار مشت

  پاسخ
 22. پرهام
  پرهام گفته:

  هیشکی نمیتونه جلوی ایرانو بگیره

  چون دلاور مرد خیلی داره

  ثانیا ارتش ایران خیلی قدرتمند تر از این صحبتاست ولی ……

  پاسخ
 23. سروش
  سروش گفته:

  کشور ما الان در زمینه نظامی داره روز به روز رشد میکنه , با این شرایط سخت تحریم کشورهایی که رتبشون با خرید تجهیزات نظامی الان از ما بهتره یه تفنگ پلاستیکی هم نمیتونستن بسازن , ما ثابت کردیم که با دست خالی هم پیروزیم , الان که دیگه هزار برابر از اون موقع بهتریم ,,,خودمونو دست کم نگیریم,,,

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *