مجلات بلک لیست مهرماه اعلام شد

مجلات بلک لیست مهرماه اعلام شد

مرکز برنامه ریزی و سیاست گذاری پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جدیدترین لیست مجلات نامعتبر خارجی را منتشر کرد. این مرکز معمولاً هر دو ماه یکبار این فهرست را به روز می‌کند و در صورت لزوم مجلات جدیدی را به این لیست اضافه می‌کند یا از این لیست حذف می‌نماید. در رابطه با این لیست باید به چند نکته توجه شود. اول اینکه از تاریخ ورود هر مجله به این لیست، نشریه مذکور به عنوان یک مجله نامعتبر تلقی می‌شود و مقالاتی که قبل از این تاریخ منتشر می‌شوند معتبر خواهند بود. همچنین این امکان وجود دارد که مجلاتی که در این لیست قرار دارند، در صورتی که از عملکرد قابل قبولی برخوردار شوند از لیست مجلات نامعتبر خارج شوند اما در این صورت نیز مقالاتی که قبل از این تاریخ در این مجله منتشر شده‌اند نامعتبر تلقی خواهند شد.

لیست مجلات جعلی

از نکات جالبی که در لیست جدید نشریات نامعتبر وزارت علوم ذکر شده است توجه به نشریات جعلی است. نشریات جعلی مجلاتی هستند که یک سایت جعلی بدون اطلاع هیئت تحریریه مجله واقعی برای آن ساخته می‌شود و به صورت غیرقانونی مقالاتی را با هزینه بالا چاپ می‌کنند. معمولاً تشخیص واقعی یا جعلی بودن سایت یک مجله بسیار دشوار است و به همین دلیل تعداد زیادی از پژوهشگران فریب این مجلات را می‌خورند. اقدام وزارت علوم در راستای معرفی مجلات جعلی اقدامی ارزشمند محسوب می‌شود. اگرچه در لیست جدید وزارت علوم ۸ مجله جعلی و سایت‌های واقعی آن‌ها نیز ذکر شده است اما با توجه به اینکه تعداد اینگونه مجلات بسیار زیاد است، امید است که در مصوبات بعدی این مرکز این مجلات نیز لحاظ شوند.

دانلود لیست مجلات نامعتبر وزارت علوم

برای مشاهده لیست مجلات نامعتبر وزارت علوم و همچنین مجلات جعلی به لینک زیر مراجعه نمایید. قابل ذکر است که در جلسه اخیر مرکز برنامه ریزی و سیاست گذاری پژوهشی وزارت علوم تنها یک مجله به لیست مجلات نامعتبر اضافه شده است که مجله Interciencia است. سایت این مجله نیز جعلی بوده و این مجله در لیست مجلات جعلی نیز قرار دارد.

لینک دانلود مجلات نامعتبر وزارت علوم (مهر)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *