پرسشنامه اختلال استرس پس از ضربه (PCL)

پرسشنامه اختلال استرس پس از ضربه (PCL)

اختلال استرس پس از ضربه، اختلالی است که به دنبال قرار گرفتن فرد در معرض یک محرک تنش‌زای به شدت آسیب‌زا که به تجربه مستقیم شخصی یک رویداد تهدید کننده مربوط است، ظاهر می‌گردد و شخص طی آن، با یادآورهای برگشت کننده و مزاحم یا رویاهای پریشان کننده‌ای از رویداد آسیب‌زا مواجه می‌شود. مطالعات همه گیرشناسی بیانگر آن است تمام افرادی که در معرض یک رویداد آسیب‌زای یکسان قرار می‌گیرند، دچار اختلال استرس پس از ضربه نخواهند شد، بلکه آسیب‌پذیری شخصی نقش به سزایی را در این خصوص ایفا می‌نماید. این آسیب‌پذیری هم می‌تواند زمینه ژنتیکی داشته باشد و هم می‌تواند پس از تولد به صورتی اکتسابی ایجاد شود. معمولاً افرادی که دچار PTSD می‌شوند، تحریک‌پذیری، گوش به زنگ بودن در حد افراط، ازجا پریدن و رویاهای آشفته دارند که به روابط اجتماعی آن‌ها آسیب می‌رساند. ناسازگاری زناشویی، عدم رضایت شغلی، حالات ناامیدی، درماندگی و احساس تهدید مداوم در آن‌ها دیده می‌شود. با وب سایت دانلود پرسشنامه ایران تحقیق همراه باشید.

معرفی پرسشنامه اختلال استرس پس از ضربه (PCL)

پرسشنامه اختلال استرس پس از ضربه (PCL) یک مقیاس خودگزارش دهی است که برای ارزیابی میزان اختلال و غربال کردن این بیماری از افراد عادی و سایر بیماران به عنوان یک ابزار کمک تشخیصی به کار می‌رود. این فهرست به وسیله ویدرز، لیتز، هرمن، هوسکا و کین در سال ۱۹۹۳ طراحی شد. این پرسشنامه دارای ۱۷ سوال است که پنج ماده آن مربوط به علائم و نشانه‌های تجربه مجدد حادثه آسیب‌زای تروماتیک، ۷ ماده آن مربوط به علائم و نشانه‌های کرختی عاطفی و اجتناب و ۵ ماده این فهرست مربوط به علائم و نشانه‌های برانگیختگی شدید است.

نمره گذاری پرسشنامه اختلال استرس پس از ضربه (PCL)

همکاران ما در بخش روانشناسی موسسه ایران تحقیق اقدام به آماده سازی نمره گذاری کامل پرسشنامه اختلال استرس پس از ضربه (PCL) کرده‌اند. در فایل ارائه شده، علاوه بر نمره گذاری هر عبارت، نحوه محاسبه سه زیرمقیاس پرسشنامه نیز آمده است. همچنین نمره برش پرسشنامه نیز در این فایل وجود دارد.

خرید و دانلود پرسشنامه اختلال استرس پس از ضربه (PCL)

شما می‌توانید با خرید و دانلود پرسشنامه اختلال استرس پس از ضربه (PCL) از مزایای این خرید استفاده نمایید که عبارتند از:

۱- ارائه به صورت پکیج کامل برای اولین بار در ایران

 ۲- دریافت فایل pdf پرسشنامه بدون آرم یا لوگو

 ۳- پایایی و روایی ایرانی و خارجی پرسشنامه با رفرنس معتبر

 ۴- نمره‌گذاری کامل پرسشنامه اختلال استرس پس از ضربه (PCL)

 ۵- سابقه و تاریخچه ساخت پرسشنامه اختلال استرس پس از ضربه (PCL)

 ۶- پایه‌های نظری مرتبط با استرس پس از ضربه

 ۷- پاسخگویی سریع به سوالات شما

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *