رستگاری در شاوشنک

نکات جالب و خواندنی راجع به فیلم رستگاری در شاوشنک

فیلم رستگاری در شاوشنک یکی از برترین فیلم‌ها تاریخ سینما به شمار می‌رود و در سال‌های اخیر همواره جزو ده فیلم برتر قرار گرفته است. این فیل نامزد دریافت چندین جایزه اسکار شد و در نهایت ۶ جایزه اسکار را به دست آورد. در زیر به برخی جنبه‌های جالب درباره فیلم رستگاری در شاوشنک اشاره شده است.

رستگاری در شاوشنک

نکات جالب و خواندنی راجع به فیلم رستگاری در شاوشنک

۱- رستگاری در شاوشنک بر اساس رمان استفان کینگ ساخته شد که در سال ۱۹۸۲ درمجموعه داستان‌های کوتاه تحت عنوان”فصل‌های مختلف” به چاپ رسید. دو داستان دیگر از این مجموعه نیز به فیلم تبدیل شد، فیلم “کنارم بمان” در سال ۱۹۸۶ و “دانش آموز زیرک” در سال ۱۹۹۸.

۲- رمان رستگاری در شاوشنک با داستان کوتاه ۹ صفحه ای تولستوی تحت عنوان “خداوند حقیقت را می‌داند اما منتظر می‌ماند” نقاط مشترکی دارد چرا که هردو راجع به کسانی است که بی‌گناه به زندان افتاده‌اند.

۳- هزینه حق ساخت فیلم بر اساس رمان کینگ تنها ۱ میلیون بود.

۴- نوشته شدن فیلمنامه رستگاری در شاوشنک تنها در ۸ هفته صورت گرفت.

۵- ایالت اوهایو به عنوان محل فیلمبرداری زندان انتخاب شد. بعد از پایان فیلمبرداری تمامی ساختمان‌ها به جز سلول و ساختمان اداری زندان که به دلایل تاریخی دست نخورده باقی ماندند، منهدم شدند.

رستگاری در شاوشنک

۶- مورگان فریمن برای ۹ ساعت و بدون وقفه بازی پرتاب توپ بیسبال را انجام داد. فیلمبرداری صحنه نزدیک شدن اندی به رد که در حال پرتاب توپ بیسبال است ۹ ساعت به طول انجامید. فریمن نیز بدون هیچ شکایتی برای ۹ ساعت تمام این بازی را انجام داد اما روز بعد مجبور شد با بند پیچیده شده روی دست و کتفش در محل فیلمبرداری حاضر شود.

۷- فیلم “دزدان” مارتین اسکورسیزی بر سبک ساخت رستگاری در شاوشنک تاثیر بسیاری گذاشت. به گفته دارابونت کارگردان فیلم منبع اصلی الهام وی فیلم دزدان مارتین اسکوسیزی و تکنیک‌های ضبط صدا و مونتاژ در این فیلم بوده است.

۸- قبل از شروع فیلمبرداری، فریمن تمامی دیالوگ‌های خود را ضبط کرده بود. در ابتدا تمام دیالوگ‌های فریمن قبل از فیلمبرداری ضبط شده بود اما هماهنگ سازی صدای ضبط شده کار آسانی نبود. دارابونت در زمان فیلمبرداری صدای ضبط شده را اجرا می‌کرد اما به خاطر کیفیت پایین نوار، فریمن مجبور شد بعد از فیلمبرداری بار دیگر تمامی دیالوگ‌ها را ضبط کند.

۹- صحنه طنز پنهان کردن چکش اندی در کتاب مقدس درست بعد از اولین صفحه داستان، ایده مسئول تدارکات لوازم فیلمبرداری بود.

رستگاری در شاوشنک

۱۰- قراربود رد (مورگان فریمن) یک مرد ایرلندی میانسال باشد و در واقع در رمان اصلی رد یک مرد ایرلندی بود.

۱۱- عکسی که از رد جوان در اداره پلیس گرفته می‌شود مورگان فریمن نیست بلکه در واقع مرد جوان در عکس پسر فریمن است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *