مقیاس سرخوردگی زناشویی (MDS)

مقیاس سرخوردگی زناشویی (MDS)

سرخوردگی زناشویی، کاهش تدریجی دل‌بستگی عاطفی است که شامل کاهش توجه نسبت به همسر، بیگانگی عاطفی و افزایش یک نوع احساس بی علاقگی و بی تفاوتی نسبت به همسر است. سرخوردگی به معنای جایگزین شدن عواطف خنثی به‌جای عواطف مثبت است. بنابراین، برای اینکه سرخوردگی اتفاق افتد، فرض می شود که مجموعه ای احساسات و عواطف مثبت در شروع رابطه وجود داشته است. زوجین سرخورده احساس عشق و علاقه داشته اند، اما این احساس مدت هاست که مرده است. مفهوم سرخوردگی به‌طور خاص به حالت عاطفی ازدواج و نه به رفتارهای واقعی همسر اشاره می کند. در کل سرخوردگی به تغییراتی که در طول زمان در ادراک فرد از ازدواج رخ می دهد، برمی گردد. معمولاً افراد در دوره نامزدی یک تصویر آزمانی از همسر خود می سازند و سعی می کنند بیشتر جنبه های مثبت شخصیت خود را نشان دهند. ولی پس از ازدواج با واقعیت های یکدیگر مواجه شده و حفظ این تصاویر آرمانی برای آنها دشوار می شود. سرخوردگی زناشویی بازتاب تغییرات منفی ناشی از این حالت در کیفیت های مختلف رابطه زناشویی همچون عشق و عاطفه در طول زمان است. هوستن و همکاران با استفاده از مدل سرخوردگی زناشویی، ۴ پیشایند طلاق و آشفتگی زناشویی در ۲ سال اول زندگی را شامل فقدان عشق، کاهش عاطفه، کاهش ادراک شریک عشقی به‌عنوان یک فرد پاسخ گو و افزایش احساسات دوسوگرایانه در مورد ازدواج گزارش نمودند. به‌طوری‌که از دیدگاه این نویسندگان، مجموعه ای از تغییرات در احساسات مثبت آنها فروکش می کند. با وب سایت دانلود پرسشنامه ایران تحقیق همراه باشید.

معرفی مقیاس سرخوردگی زناشویی (MDS)

 مقیاس سرخوردگی زناشویی (MDS) Marital Disillusionment scale توسط نیهویس و بارتل طراحی شد و شامل ۱۶ سؤال می باشد. استدلال آنها در ساخت این مقیاس آن بود که اولاً سرخوردگی زناشویی، یک پیش بین قوی برای طلاق است و ثانیاً مقیاسی برای سنجشان وجود ندارد.

 

نمره‌گذاری مقیاس سرخوردگی زناشویی (MDS)

همکاران ما در بخش روانشناسی موسسه ایران تحقیق اقدام به آماده‌سازی نمره‌گذاری کامل مقیاس سرخوردگی زناشویی (MDS) کرده‌اند. در فایل ارائه شده علاوه بر نمره‌گذاری هر عبارت، معین گردیده است که نمره فرد در چه طبقه (بالا، پایین، متوسط) قرار گرفته است.

خرید و دانلود مقیاس سرخوردگی زناشویی (MDS)

شما می‌توانید با خرید و دانلود مقیاس سرخوردگی زناشویی (MDS) از مزایای این خرید استفاده نمایید که عبارتند از:

۱- ارائه به صورت پکیج کامل برای اولین بار در ایران

۲- فایل pdf پرسشنامه بدون آرم یا لوگو و آماده استفاده

۳- نمره گذاری کامل مقیاس سرخوردگی زناشویی (MDS)

۴- روایی و پایایی ایرانی و خارجی با ده‌ها رفرنس معتبر

۵- پایه‌های نظری سرخوردگی زناشویی

۶- پاسخگویی سریع به سوالات

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *