واقعیت هایی درباره چشم انسان

واقعیتهای جالب و خواندنی از چشم انسان

واقعیتهای جالب و خواندنی از چشم انسان

واقعیت هایی در باره چشم انسان

هریک از اجزای بدن ما از لحاظ کاربردی که دارند، بسیار مهم می‌باشند. چشم انسان متشکل از اجزا و بخش های بسیار زیادی می‌باشد. واقعا بسیار مشکل است که تمامی بخش‌ها و پیچیدگی‌های چشم انسان را بشناسیم و فقط متخصصان این حیطه می‌توانند آناتومی کامل آن را درک نمایند. با این وجود، در زیر برخی از واقعیت‌هایی را در باره این بخش مهم از بدن انسان می‌آوریم که در نوع خود بسیار خواندنی و جذاب می‌باشند.

یک جزء بسیار قدرتمند از بدن انسان می باشد

چشمها به اندازه مغز و قلب می‌توانند مفید باشند. این بدان معنی است که چشم در بین مهم‌ترین و قوی‌ترین ارگان‌های ما قرار می‌گیرد. اگر بگوییم چشمها از لحاظ قدرت بعد از مغز در رده دوم قرار می‌گیرند بیهوده نگفته ایم. چشم‌های انسان قادرند تا ۳۵۰۰۰ بایت اطلاعات دیداری را تهیه کرده و به مغز رد و بدل کنند.

چشم‌ها ۲۴ ساعته کار میکنند

این یک عقیده رایجی است که مغز انسان در بیست و چهار ساعت به صورت مستمر کار می‌کند، اما باید بگوییم که مغز در طول این ساعات تنها نیست و چشمها نیز به همین میزان فعالیت دارند. شاید تصور بر این باشد که هنگام خواب چشمها در حال استراحت هستند اما این صحیح نیست. سلول‌های چشم به صورت مستمر چه در خواب و چه در بیداری کار می‌کنند.  پس چشم‌ها هرگز استراحت نمی کنند و از کار نمی ایستند حتی زمانی‌که شما در حال خواب هستید.

وزن چشم‌ها

تخمین زده می شود که وزن چشم‌ها در حدود ۲۷ گرم می باشد. تخمین وزن چشم تمامی انسان‌ها طبیعاتا کار دشواری است اما میانگین وزن آن همین عدد گزارش شده است. چشم مابین ارگان سبک بدن نیز مهمترین به‌شمار می آید. مردمک چشم ها جمعا ۱۷ گرم می‌باشند و بقیه ۱۰ گرم مربوط وزن سایر اجزاء آن می‌باشد. 

انطباق‌پذیری اتوماتیک چشم‌ها

عجیب‌ترین چیزی که در فرآیند عملکرد چشم‌ها وجود دارد آن‌است که چشم‌ها بدون دریافت پیامی از مغز می توانند به صورت اتوماتیک کار کنند و این مساله فقط و فقط در چشم‌ها اتفاق می‌افتد. معمولا تمامی اجزا دیگر بدن در سرما و گرما خود را بر اساس پیام‌های دریافتی از مغز منطبق می‌سازند. اما چشم‌های انسان در شرایط وجود نور یا عدم ان به صورت خودکار سایز مردمک خود را تغییر می‌هد. این کار در زمانی بسیار سریع و بدون دریافت هیچ پیامی از مغز اتفاق می افتد.

قرنیه چشم فاقد رگ خونی مباشد

یکی دیگر از موارد جالب چشم آن است که قرنیه تنهاترین بخش بدن می‌باشد که فاقد رگ خونی می‌باشد. این مساله اکنون توسط متخصصان اثبات شده است که قرنیه برای عملکردش نیازی به رگ خونی ندارد.قرنیه طبیعتا با دستورالعمل‌هایی کار می‌کند که از مغز دریافت می‌نماید و برعکس سایر اجزای بدن در اثر نرسیدن خون خشک نمی شود.

– عضله چشم

ماهیچه های چشم انسان

چشم‌های انسان قوی‌ترین و نیرومندترین ماهیچه را دارند. هیچ یک از ارگان‌های دیگر ماهیچه‌هایی قوی و نیرومندی به اندازه چشم ندارند. حتی ماهیچه های قلب و مغز نیز به اندازه آنها قوی و نیرومند نیستند. چنین لحاظ گردیده است که عضلات چشم ۷۰ برابر از عضلات قلب قوی‌تر و نیرومندتر می باشند. این ماهیچه همین که در معرض نور قرار می گیرند بارها و بارها منبسط می شوند تا سطوح دیداری را تغییر دهند و به این واسطه چشم‌ها را در مقابل شرایط بیرونی و محیطی حفظ کنند.

6 پاسخ
 1. سجده شقایق
  سجده شقایق گفته:

  سلام
  مطالب خیلی جالبی دارید
  واقعیت های جالب دین راهم در وبتون قرار بدین
  موفق باشیـــــــــد

  پاسخ
 2. پوریا حیدری
  پوریا حیدری گفته:

  سلام
  خیلی ازتون ممنونم بابت مطالب مفیدی ک در اختیارمون قرار دادید، من دانشجوی رشته ی مهندسی پزشکی هستم و اخیرا مقاله ای نوشتم و مشتاقم که از مطالب جالب شما استفاده کنم اما نیاز به رفرنس دقیق دارم، اگر رفرنس مطالب فوق را در اختیارم بگذارید کمک بزرگی به من خواهید کرد.
  یک دنیا سپاس

  پاسخ
 3. پوریا حیدری
  پوریا حیدری گفته:

  جالبه سایتی که درباره مقاله نویسی نظر میده مطالب خودش رفرنس نداره وقتیم ازتون خواهش کردم که برام ارسال کنید نتنها نفرستادید بلکه دیگه دیدگاهمو روی سایت قرار ندادید ما ایرانی ها همینیم خودمون سنگ جلو پای خودمون میندازیمو لذت میبریم
  شما هم لذت ببرید چون من وقتم کمه و هنوز تو سایتای داخلی و خارجی نتونستم مطلب مورد نظرمو پیدا کنم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *