پرسشنامه گرایش‌های اجتماعی مطلوب (PTM-R)

پرسشنامه گرایش‌های اجتماعی مطلوب (PTM-R)

رفتارهای اجتماعی مطلوب عبارت از اعمالی است که باهدف بهبود شرایط دریافت‌کننده کمک انجام می‌شود و انگیزه شخصی که مبادرت به چنین کاری می‌کند انجام تعهدات حرفه‌ای نیست، از طرفی دریافت‌کننده کمک انجام می‌شود و انگیزه شخصی که مبادرت به چنین کاری می‌کند انجام تعهدات حرفه‌ای نیست، از طرفی دریافت‌کننده کمک نیز یک سازمان نبوده بلکه یک انسان است. بر اساس مطالعات و پژوهش‌های انجام‌یافته تاکنون می‌توان چهار نوع رفتار اجتماعی مطلوب را معرفی نمود که عبارت‌اند از: رفتارهای اجتماعی مطلوب نوع‌دوستانه، رفتارهای اجتماعی مطلوب متابعت آمیز، رفتارهای اجتماعی مطلوب هیجانی و رفتارهای اجتماعی مطلوب جمعی. رفتارهای اجتماعی مطلوب نوع‌دوستانه تحت عنوان کمک داوطلبانه به دیگران به دلیل نگرانی نسبت به رفاه و نیازهای دیگران تعریف‌شده است که به‌واسطه پاسخگویی از روی همدردی، هنجارها و اصول درون‌سازی شده ثابت برای کمک به دیگران بروز می‌یابد. علاوه بر این فرد یاری‌رسان برای کمک به دیگری، متحمل برخی هزینه‌ها می‌شود. رفتارهای اجتماعی مطلوب متابعت آمیز تحت عنوان یاری‌رسانی به دیگران در پاسخ به درخواست کلامی با غیرکلامی تعریف‌شده است. میزان یاری‌رسانی متابعت آمیز از یاری‌رساندن خودجوش بیشتر بوده و بخش اعظم مطالعات در این زمینه در مقایسه با بزرگ‌سالان بر کودکان انجام‌شده است. انتظار می‌رود که سطوح بالای یاری‌رسانی متابعت آمیز با استفاده بیشتر از شیوه‌های تائید محور استدلال پردازی اخلاقی رابطه داشته و یا خود را به‌جای دیگران گذاردن، همدردی با سطوح بالای استدلال پردازی اخلاقی ارتباط نداشته باشد. با وب سایت دانلود پرسشنامه ایران تحقیق همراه باشید.

معرفی پرسشنامه گرایش‌های اجتماعی مطلوب (PTM-R)

پرسشنامه گرایش‌های اجتماعی مطلوب نسخه تجدیدنظر شده (PTM-R) توسط کارلو و راندال در سال ۲۰۰۳ طراحی شد که شامل ۲۵ سؤال و ۶ عامل بود که در هنجار ایرانی این تعداد خرده مقیاس‌ها به ۵ زیرمقیاس رسید که عبارت‌اند از: رفتارهای اجتماعی مطلوب ناشناس، رفتارهای اجتماعی مطلوب نوع‌دوستانه و جمعی، رفتارهای اجتماعی مطلوب هیجانی، رفتارهای اجتماعی مطلوب در موقعیت بحرانی و رفتارهای اجتماعی مطلوب متابعت آمیز.

 

نمره‌گذاری پرسشنامه گرایش‌های اجتماعی مطلوب (PTM-R)

همکاران ما در بخش روانشناسی موسسه ایران تحقیق اقدام به آماده‌سازی نمره‌گذاری کامل پرسشنامه گرایش‌های اجتماعی مطلوب (PTM-R) کرده‌اند. در فایل ارائه شده علاوه بر نمره‌گذاری هر عبارت، در نهایت پنج زیر مقیاس نیز قابل محاسبه است.

خرید و دانلود پرسشنامه گرایش‌های اجتماعی مطلوب (PTM-R)

شما می‌توانید با خرید و دانلود پرسشنامه گرایش‌های اجتماعی مطلوب (PTM-R) از مزایای این خرید استفاده نمایید که عبارتند از:

۱- ارائه به صورت پکیج کامل برای اولین بار در ایران

۲- فایل pdf پرسشنامه بدون آرم یا لوگو و آماده استفاده

۳- نمره گذاری کامل پرسشنامه گرایش‌های اجتماعی مطلوب (PTM-R)

۴- روایی و پایایی ایرانی و خارجی با ده‌ها رفرنس معتبر

۵- پایه‌های نظری گرایش‌های اجتماعی مطلوب

۶- پاسخگویی سریع به سوالات

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *