ده هواپیمای جنگنده برتر جهان

ده هواپیمای جنگنده برتر جهان: بهترین و گران ترین هواپیماهای نظامی جهان کدام ها هستند؟

تا به اینجا مطالب بسیاری در حوزه نظامی و جنگ افزارها در این سایت منتشر شده است. برای مثال ما لیست قوی‌ترین ارتش‌های جهان در سال ۲۰۱۴ و لیست ارتش‌های قدرتمند در سال ۲۰۱۵ را به شما معرفی کردیم و همچنین شما را با بزرگترین ناوهای هواپیمابر و تانک‌های جنگی آشنا کردیم. اما علاوه بر این‌ها در ذهن ما اغلب سوال‌هایی درباره این که بهترین جنگنده در جهان کدام است و بزرگترین و مدرن‌ترین هواپیمای جنگی متلق به کدام کشور است وجود دارد. در این مطلب ده جنگنده برتر هوایی دنیا که برپایه مشخصاتی همچون جنگ افزار، سرعت، قدرت مانور و فن آوری انتخاب می‌شوند آمده است. این فهرست ده جنگنده قدرتمند و ویرانگر دنیا را معرفی می‌کند که دارای توانمندی نظامی بیشتری نسبت به رقبای خود هستند. البته در این فهرست تنها جنگنده‌هایی قرار دارند که در حال حاضر عملیاتی هستند و جنگنده‌های در دست طراحی آورده نشده‌اند.

لیست ده هواپیمای جنگنده برتر جهان

۱۰- چنگدو جی ۱۰ (چین)

چنگدو جی 10 (J-10)

جنگنده J-10 اولین جنگنده چینی توسعه یافته است که از لحاظ عملکرد و قابلیت شبیه هواپیماهای جنگی غربی  است. این هواپیما به منظور مقابله با خطر هواپیماهای شوروی از جمله میگ ۲۹ و سوخو ۲۷ ساخته شد. این هواپیما در ابتدا به گونه‌ای طراحی شده بود که در جنگ‌های هوایی برتری داشته باشد اما با سقوط شوری و تغییر نیازهای کشور چین، به یک جنگنده چندکاره تبدیل شد. این هواپیما شباهت‌های بسیاری به جنگنده‌های آمریکایی دارد و از تکنولوژی قابل توجهی بهره می‌گیرد. قیمت این هواپیما در حال حاضر در حدود ۲۷ میلیون دلار است.

۹- ساب ۳۹ گریپن (سوئد)

ساب 39 گریپن (Saab 39 Gripen)

ساب گرپین (گریفین) یک هواپیماهای جنگی چند منظوره بسیار سبک وزن و با طراحی نسل چهارم است. این جنگنده با استفاده از آخرین فن‌آوری تجهیز شده و می‌تواند ماموریت‌های مختلف، مانند دفاع هوایی، رهگیری، و حمله زمینی و شناسایی را انجام دهد. این جنگنده با توجه به طرح آیرودینامیکی پیشرفته خود برای مبارزه نزدیک بسیار سریع  است. ادعا شده است که گرپین دارای پایین‌ترین هزینه‌های عملیاتی نسبت به هر جنگنده دیگر است. این هواپیما هسته اصلی نیروی هوایی سوئد در قرن ۲۱ را تشکیل می‌دهد. این هواپیما به کشورهای جمهوری چک، مجارستان، آفریقای جنوبی، تایلند و انگلستان صادر می‌شود. قیمت هر یک از این هواپیماها در حدود ۴۰ میلیون دلار است.

۸- F16 فالکون (آمریکا)

F16 فالکون

جنگنده F-16 جایگزین ارزان‌تر سبک‌تر F-15 بود. بر خلاف F-15 که به طور کلی یک جنگنده برتری هوایی است، F-16 چند منظوره است و قادر به حمله به اهداف هوایی و زمینی است. F-16 از جمله جنگنده‌هایی است که به تعداد زیاد تولید و در درگیری های متعددی شرکت داشته است. این هواپیما به طور گسترده‌ای صادر و در حال حاضر در ۲۶ کشور در سراسر جهان عملیاتی است. این هواپیما کوچک است، اما قدرت مانور بسیار بالایی دارد. F-16 دارای یک حباب شیشه‌ای است که در طول نبرد هوایی برای دید خلبان بسیار عالی است. F-16 هنوز هم در خدمت نیروی هوایی ایالات متحده است  و تا ۲۰۲۵ عملیاتی باقی خواهد ماند و پس از آن توسط هواپیماهای جدید F-35-II جایگزین خواهد شد. قیمت هر یک از این هواپیماها در حدود ۱۴ میلیون دلار است.

۷- میگ ۳۱ (روسیه)

میگ 31 (MIG-31)

جنگنده‌های MiG-31 به عنوان بخشی از یک برنامه کلی برای دفاع هوایی از شوروی در پاسخ به تهدید ناتو ساخته شد.این جنگنده صرفاً برای نبرد هوایی ساخته شده است و یکی از قدرتمندترین هواپیماها در این نوع است. این هواپیما قادر به رهگیری همزمان ۲۴ هدف و درگیری با ۸ هدف است و از جمله می‌تواند با موشک کروز نیز مقابله کند. همچنین این جنگنده قادر است هواپیماهای دیگر را در فاصله ۲۸۰ کیلومتری منهدم کند. این هواپیما جزو سریع‌ترین جنگنده‌های جهان می‌باشد. مدل جدیدتر این هواپیما MiG-31BM است که تولید آن در سال ۲۰۱۰ شروع شد قیمت این هواپیما در حدود ۵۷ میلیون دلار است.

۶- F15 ایگل (آمریکا)

F15 ایگل (F-15 Eagle)

جنگنده F-15 جنگنده برتری هوایی است که به منظور نفوذ به خطوط دفاعی دشمن طراحی و ساخته شده است. اگر چه این جنگنده در حال حاضر بیش از ۳۰ سال است که در خدمت نیروی هوایی ایالات متحده است اما همچنان یک هواپیمای جنگی توانمند باقی مانده است. این هواپیما تاکنون در بیش از ۱۰۰ جنگ هوایی پیروز شده است و در میان موفق‌ترین مبارزان دوران جنگ سرد در نظر گرفته می‌شود. F-15 با سلاح‌ها و دستگاه‌های الکترونیک مدرن مجهز شده است که آن را در شناسایی و حمله به هواپیماهای دشمن در زمانی که هنوز در فاصله دوری هستند توانمند می‌سازد. این جنگنده حامل طیف گسترده‌ای از موشک‌های هوا به هوا بوده و سرعت بسیار بالا و قدرت مانورپذیری زیادی دارد. این هواپیما تا سال ۲۰۱۵ در خدمت نیروی هوایی آمریکا خواهد بود و در حال حاضر به کشورهایی مانند ژاپن و عربستان سعودی صادر می‌شود. قیمت این هواپیما در حدود ۲۸ میلیون دلار است.

۵- سوخو ۳۵ (روسیه)

سوخو 35 (Su-35)

سوخو ۳۵ یک جنگنده چند کاره و مدل توسعه یافته سوخو ۲۷ است. سوخو ۳۵ یک جنگنده نسل چهارم است که در درجه اول برای برتری هوایی ساخته شده است با این حال دارای قابلیت ثانویه حمله هوا به زمین است. این هواپیما می‌تواند مقدار زیادی مهمات حمل می‌کند. این هواپیما موتورهای بزرگ و قدرتمندی دارد که به آن اجازه می‌دهد بدون استفاده از پس سوز به سرعت‌های مافوق صوت دست یابد. قیمت هر یک از این جنگنده‌ها ۴۰ تا ۶۵ میلیون دلار است.

۴- داسو رافائل (فرانسه)

داسو رافائل (Dassault Rafale)

رافائل در خدمت نیروی هوایی و نیروی دریایی فرانسه است. این جنگنده چند کاره مجهز به آخرین سیستم‌های هوایی است و هم در جنگ هوایی و هم در جنگ هوا به زمین بسیار قدرتمند است. این هواپیما تاحدودی رادارگریز و بسیار مانور پذیر است. رافائل می تواند ۴۰ هدف رارهگیری نماید و با چهار هدف درگیر شود. این جنگنده بدنه نیروی هوایی فرانسه در قرن ۲۱ را تشکیل می‌دهد و به نوعی شبیه F-16 آمریکا است. قیمت هر یک از این هواپیماها در حدود ۱۰۱ میلیون دلار است.

۳- یوروفایتر تایفون (اتحادیه اروپا)

یوروفایتر تایفون (Eurofighter Typhoon)

در سال ۱۹۸۶ کنسرسیومی به منظور توسعه یک هواپیمای جنگی چند کاره متشکل از کشورهای اروپایی آلمان، ایتالیا، انگلستان و بعدها اسپانیا تشکیل شد. هدف اصلی از ساخت این هواپیما طراحی یک جنگنده با خصوصیت برتری هوایی بود و قابلیت ثانویه آن نیز توانایی در جنگ هوا به زمین بود. این هواپیما حامل موشک‌های پیشرفته اروپایی است. برخی کارشناسان نظامی عقیده دارند که این هواپیما تنها به اندازه نصف F22 رپتور قدرت دارد اما قدرت بیشتری نسبت به F-15، رافائل، سوخو و بسیاری دیگر از جنگنده‌ها دارد. یوروفایتر تایفون سنگ بنای قدرت هوایی اروپا  در قرن ۲۱ را تشکیل می‌دهد. قیمت این هواپیما در حدود ۸۰ میلیون دلار است.

۲- سوپر هورنت (آمریکا)

سوپر هورنت (Super Hornet)

سوپر هورنت موثرترین جنگنده نیروی دریایی ایالات متحده و یک جنگنده چند کاره است. اصلی‌ترین قابلیت این هواپیما این است که به سادگی در ناوهای هواپیمابر مستقر می‌شود و می‌تواند هر دو اهداف سطحی و هوایی را مورد حمله قرار دهد. سوپر هورنت به عنوان جنگنده اصلی در خدمت نیروی هوایی استرالیا نیز قرار دارد. سوپر هورنت با موتورهای جدیدی مجهز شده است و جایگاه حمل سلاح‌های اضافی در اختیار دارد که می‌تواند موشک‌های بیشتری را حمل کند. از جمله توانمندی‌های این هواپیما رادارهای بسیار قدرتمند، سیستم رهگیری قوی و توانایی حمل سلاح‌ها و مهمات پیشرفته به میزان زیاد است. قیمت هر یک از این جنگنده‌ها در حدد ۶۷ میلیون دلار است.

۱- F22 رپتور (آمریکا)

F22 رپتور (F-22 Raptor)

جنگنده F-22 رپتور را باید فرمانروای تمامی جنگنده‌ها دانست. این هواپیما که توسط شرکت لاکهید مارتین ساخته شده است، تقریباً به صورت کامل رادار گریز است و بنابراین آن را هواپیمای نامرئی می‌نامند. این هواپیما پیشرفته‌ترین و گران‌ترین جنگنده تولید شده تا به امروز است. بسیاری از سنسورها و اطلاعات این هواپیما محرمانه باقی مانده است. این هواپیمای پیشرفته هرگز صادر نشده است و حتی متحدان ایالات متحده و کشورهای عضو ناتو نیز به آن دسترسی ندارند. تا به امروز ۱۸۷ عدد از جنگنده‌های F-22 رپتور ساخته شده است و بدنه اصلی نیروی هوایی آمریکا در سال‌های آینده را تشکیل خواهد داد. این جنگنده ویژگی‌های منحصر به فردی دارد. برای مثال در نبردهای هوایی قبل از اینکه هواپیمای دشمن بتواند آن را شناسایی کند، اقدام به شلیک می‌کند و بدون هیچگونه دردسری هرنوع جنگنده‌ای را نابود می‌کند. قیمت هر یک از این هواپیماها در حدود ۱۵۰ میلیون دلار است.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *