ده ناو هواپیمابر برتر دنیا

ده ناو هواپیمابر برتر دنیا

در مطالب پیشین با ده هواپیمای برتر جهان و ده تانک قدرتمند دنیا آشنا شدیم و امروز می‌خواهیم بدانیم که بهترین ناو هواپیما بر جهان کدام است و چرا؟ ۱۰ ناو هواپیمابری که در اینجا انتخاب شده‌اند بر اساس امتیازاتی چون اندازه، میزان قدرت حمل بار و سلاح‌های دفاعی و تهاجمی دسته‌بندی شده‌اند. این لیست شامل ناو‌های هواپیمابر نیز می‌شود که در حال حاضر در مرحله ی ساخت قرار داشته و تا چند سال آینده به خدمت گرفته نخواهند شد.

ده ناو هواپیمابر برتر دنیا

۱- ناو هواپیمابر مدل فورد کلاس (ایالات متحده)

ناو هواپیمابر مدل فورد کلاس (ایالات متحده)

میزان قدرت حمل بار: ۱۰۰۰۰۰ تن

طول: ۳۳۵ متر

قابلیت حمل هواپیما: ۸۵ هواپیما

مدل فورد کلاس جانشینی برای ناوهای هواپیما بر نیمیتز کلاس است. انتظار می‌رود اولین تولید این مدل در سال ۲۰۱۵ در نیروی دریایی آمریکا بکار گرفته شود. همچنین انتظار می‌رود که تعداد ۹ یا ۱۰ عدد از این ناوها به زودی ساخته شود که می‌توان گفت بزرگ‌ترین و قدرتمندترین ناو جنگی تاریخ خواهد بود. این ناوها جایگزین مدل نیمیتز و در حقیقت مدل ارتقاء یافته نیمیتز کلاس می‌باشد. مدل فورد نقطه اتکای قدرت نیروی دریایی ایلات متحده در قرن ۲۱ به شمار می‌رود.

طراحی اسکلت فورد شبیه به نیمیتز کلاس است با این تفاوت که ناوهای هواپیمابر جدید دارای بدنه‌ای کوچک‌تر، بازطراحی شده و پل‌های فرماندهی مخفی بیشتری هستند. این مدل جدید از همان قدرت حمل بار قبلی برخوردار بوده با این تفاوت که مجهز به سیستم‌های موثر‌تر و خودکارتر می‌باشد. هر کدام از این کشتی‌ها توانایی حمل ۸۵ هواپیما با بال ثابت، هواپیمای V/STOL، هلیکوپتر و یا وسایل هوایی دیگر را دارا هستند. ایالات متحده می‌تواند با استفاده از این ناو‌های هواپیما بر هم چنان صاحب عنوان بی‌رقیب‌ترین نیروی دریایی دنیا در قرن ۲۱ باشد. سلاح‌های دفاعی مدل فورد شامل دو پرتاب کننده با ۱۶ موشک دریایی “اسپارو” بوده که در مقابل حملات موشک‌های ضد ناو با قابلیت مانور پذیری و سرعت بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند. هم چنین ۲ پرتاب کننده موشک که در مقابل موشک‌های ضد ناو به کار گرفته می‌شوند. علاوه بر آن ۴ اسلحه ۲۰ میلیمتری نیز در آن تعبیه گردیده است.

۲- ناو هواپیمابر نیمیتز کلاس ارتقاء یافته (ایالات متحده)

ناو هواپیما بر نیمیتز کلاس ارتقاء یافته (ایالات متحده)

میزان قدرت حمل بار: ۱۰۰۰۰۰ تن

طول: ۳۳۲ متر

قابلیت حمل هواپیما: ۸۰ هواپیما

به طور کلی ۱۰ عدد از این ناوهای هواپیما بر ساخته شده که شامل ۳ کشتی مدل نیمیتز و ۷ کشتی از نوع ارتقاء یافته آن می‌شود. این ناوها بزرگترین کشتی‌های جنگی دنیا و استفاده شده توسط ارتش هستند که مجهز به سلاح اتمی بوده و قابلیت حمل ۸۰ هواپیما با بال ثابت و هلیکوپتر را دارند. این کشتی‌ها می‌توانند مدل‌هایی همچون جنگنده‌های چند منظوره، هواپیما‌های  مورد استفاده در حمله‌های زمینی، هواپیماهای جنگی الکترونیکی پراولر، هواپیماهای حمل و نقل گریهاند C-2 و هلیکوپتر‌های مختلف برای حمل بار و عملیات جنگی ضد زیردریایی را حمل کرده و تحت کنترل خود داشته باشد.

این ناوهای هواپیمابر معمولاَ تعداد ۶۰ هواپیما و هلیکوپتر را حمل می‌کنند و مجهز به یک سیستم دفاع از خود اتوماتیک بوده که با استفاده از ادغام و هماهنگی سلاح کشتی و سیستم جنگ الکترونیک در مقابل موشک‌های ضد ناو مقابله می‌کند. در چند دهه پیش رو تمامی این کشتی‌ها توسط مدل جدید فورد کلاس جایگزین می‌شوند.

۳- ناو هواپیمابر کوزنتسوف(روسیه)

Kuznetsov (روسیه)

میزان قدرت حمل بار: ۶۰۰۰۰ تن

طول: ۳۰۵ متر

قابلیت حمل هواپیما: ۴۰ هواپیما

کوزنتسوف در سال ۱۹۹۱ توسط نیروی دریایی روسیه استفاده شد. این ناو کوچک‌تر از ناوهای هواپیمابر آمریکایی است اما سلاح‌های تهاجمی قدرتمندی را حمل می‌کند. یکی از نقایص این ناو، داشتن پرتاب کننده می‌باشد که از فرستادن هواپیما با بار مهمات سنگین جلوگیری می‌کند. این کشتی جنگی می‌تواند حدود ۴۰ هواپیما با بال ثابت و هلیکوپترهایی مثل KA-27 را حمل کند.

کوزنتسوف فقط یک ناو هواپیما بر نیست بلکه یک رزم ناو سنگین هوایی است که سلاح‌های جنگی و رزمناو‌های موشکی هدایت شونده را حمل می‌کند. این ناو قابلیت شرکت در جنگ‌های هوایی، دریایی و زمینی را داراست. این کشتی به جای استفاده از رآکتور هسته‌ای از دیگ‌های بخار با سوخت روغنی برای حرکت استفاده می‌کند. بدنه ناقص دومین مدل از این کشتی توسط نیروی دریایی چین دریافت و به ساز و برگ های مدرن تجهیز شد و در سال ۲۰۱۲ این کشتی توسط آن‌ها به‌کار گرفته شد.

۴- ناو هواپیمابر لین مینگ (چین)

ناو هواپیمابر لین مینگ (چین)

میزان قدرت حمل بار: ۶۰۰۰۰ تن

طول: ۳۰۵ متر

قابلیت حمل هواپیما: ۴۰ هواپیما

لین مینگ دومین مدل از Kuznetsov بود که در سال ۱۹۸۵ توسط اوکراین خریداری و در سال ۱۹۸۸ به کار گرفته شد. با این وجود بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بودجه مربوط به ساخت و ساز کشتی متوقف شد و سرانجام اسکلت ناقص کشتی به چین فروخته شد و بعد از تعمیر و بازسازی مورد استفاده قرار گرفت. در سال ۲۰۱۲ نیروی دریایی چین از این ناو هواپیمابر استفاده کرد که یکی از برنامه‌های جاه طلبانه آن‌ها بود.

لین مینگ یک ناو با قدرت حمل ۵۰ هواپیما با بال ثابت و هلیکوپتر است. هواپیماهای جنگی Y-15، هلیکوپتر های Z-8 و هلیکوپترهای KA-31 از این دسته به شمار می‌روند. قابل ذکر است به رغم ایجاد تغییر مهم در توازن قدرت نیروی دریایی در منطقه، این کشتی چینی بعد از بازسازی تمامی جنگ افزار‌های سنگین خود را از دست داد و حالا تنها سلاح‌های دفاعی با برد کوتاه را حمل می‌کند.

۵- ناو هواپیمابر ملکه الیزابت (بریتانیا)

ملکه الیزابت (بریتانیا)

میزان قدرت حمل بار: ۶۵۰۰۰ تن

طول: ۲۸۴ متر

قابلیت حمل هواپیما: ۴۰ هواپیما

در حال حاضر دو مدل از این ناوها توسط نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا در دست ساخت هستند. اولین مدل ملکه الیزابت HMS در سال ۲۰۰۹ خریداری شد و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۱۷ عملاَ مورد استفاده قرار بگیرد. ناو همتا، شاه ولز HMS تا سال ۲۰۲۰ در نیروی دریایی سلطنتی به کار گرفته خواهد شد. جالب است که این ۲ ناو هواپیمابر بزرگترین کشتی‌های جنگی ساخته شده در این ارتش خواهند بود.

هر دو مدل کشتی ملکه الیزابت در مقایسه با ناو‌های هواپیمابر سبک از قابلیت‌های بیشتری برخوردار هستند. این ناوها توانایی حمل ۴۰ هواپیما را دارند. میزان قدرت حمل بار آن‌ها با ناو‌های Kuznetsov روسیه و لین مینگ چینی برابر است اما با این تفاوت که مدل‌های چینی و روسی دارای جنگنده‌های هوایی برتر بوده درحالی که این ناو دارای قدرت حمل وزن کمتر و جنگنده‌های چندمنظوره است. همچنین این ناوها می‌توانند در حملات هوایی، زمینی و در عملیات شناسایی نیز استفاده شوند. علاوه بر آن ترکیبی از هلیکوپتر‌های گربه ی وحشی برای بارکشی و عملیات ضد زیردریایی نیز در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۶- ناو هواپیمابر شارل دوگل (فرانسه)

ناو هواپیما بر شارل دوگل (فرانسه)

میزان قدرت حمل بار: ۴۱۰۰۰ تن

طول: ۲۸۶ متر

قابلیت حمل هواپیما: ۴۰ هواپیما

این یک ناو جنگی مدرن با سوخت هسته‌ای است که در سال ۲۰۰۱ توسط نیروی دریایی فرانسه به کار گرفته شد. در حال حاضر ناو شارل دوگل ناو فرماندهی نیروی دریایی فرانسه بوده و تنها ناو هواپیمابر با سوخت هسته‌ای است که خارج از ایالات متحده ساخته شده است. این ناو جنگی قابلیت حمل ۴۰ هواپیما با بال ثابت و چندین هلیکوپتر را داراست و می‌تواند ۳۰ جنگنده چند منظوره رافائل یا هلیکوپتر را بکار گیرد.

۷- ناو هواپیمابر ویکرامادیتیا (هند)

ناو هواپیمابر ویکرامادیتیا (هند)

میزان قدرت حمل بار: ۴۵۰۰۰ تن

طول: ۲۷۳ متر

قابلیت حمل هواپیما: ۳۰ هواپیما

این ناو سبک ساخت هند مدل بازسازی شده رزم ناو هوایی KlevClass است. از آنجایی که بکارگیری این رزم ناوها در دوران پس از جنگ سرد برای روسیه گران تمام می‌شد، یکی از این کشتی‌ها به هند فروخته می‌شود. در سال ۲۰۰۴ روسیه قراردادی برای فروش این کشتی به هند امضا کرد. این ناو در سال ۲۰۱۴ توسط نیروی دریایی هند مورد استفاده قرار گرفت و در آینده جایگزین مدل قدیمی Viraat خواهد شد.

این ناو قابلیت حمل ۳۰ هواپیما با بال ثابت و هلیکوپتر را دارد که شامل میگ ۲۹، جنگنده‌های چند منظوره، هلیکوپتر‌های بارکش و KA-31 می‌شود. حداکثر گنجایش آن ۳۰ هواپیما و ۶ هلیکوپتر است. ویکرامادیتیا بعضی از سلاح های سنگین جنگی Gorshkov را که در قسمت سینه کشتی قرار گرفته بود از دست داد و در حال حاضر تنها مجهز به سلاح‌های دفاع هوایی با برد کوتاه می‌باشد.

۸- ناو هواپیمابر سائوپائولو (برزیل)

ناو هواپیمابر سائوپائولو (برزیل)

میزان قدرت حمل بار: ۳۴۰۰۰ تن

طول: ۲۶۵ متر

قابلیت حمل هواپیما: ۴۰ هواپیما 

سائوپائولو یک ناو هواپیمابر است که در ابتدا در سال ۱۹۶۳ توسط نیروی دریایی ارتش فرانسه استفاده شد و سپس در سال ۲۰۰۰ به عنوان بهترین ناو فرماندهی ارتش برزیل مورد استفاده قرار گرفت. این ناو می‌تواند ۴۰ هواپیما و هلیکوپتر را حمل کند. با این وجود عمدتاَ برای آموزش خلبانی استفاده شده و قدرت تهاجمی آن محدود است. ناو رهگیر و تهاجمی A-47 KU Skyhawk بر اساس طراحی و فناوری سائوپائولو ساخته شده‌اند که توانایی حمل موشک‌های هوا به هوای با برد کوتاه را دارد. این هواپیما‌های از رده خارج شده تنها توانایی محدودی در مقابل ضد ناو‌ها و حملات زمینی داشته و نمی‌توانند با جنگنده‌های هوایی مدرن و هواپیماهای استفاده شده در حملات زمینی مقابله کنند.

۹- ناو هواپیمابر کاوور (ایتالیا)

ناو هواپیمابر کاوور (ایتالیا)

میزان قدرت حمل بار: ۲۷۰۰۰ تن

طول: ۲۴۴ متر

قابلیت حمل هواپیما: ۲۰ هواپیما

ناو هواپیما بر کاوور در سال ۲۰۰۸ به کار گرفته شد و امروز یک ناو فرماندهی جدید در نیروی دریایی ایتالیا به شمار می‌رود. این کشتی جنگی مدرن می‌تواند پرسنل ارتش و وسایل را جابجا کند. کاوور قابلیت حمل ۲۰ هواپیما با بال ثابت و هلیکوپتر را داراست. در حال حاضر هواپیما‌های مناسب برای عملیات زمینی را حمل کرده و در آینده با مدل لاکهید مارتین F358 جایگزین خواهد شد.

این ناو سبک وزن از هلیکوپتر‌های مختلف برای حمل بار و جنگ‌های ضد زیر دریایی و عملیات نظارت هوایی استفاده می‌کند. این ناو هواپیمابر جنگی قابلیت شرکت در جنگ‌های آبی و خاکی را داشته و می‌تواند تانک‌های جنگی و تسلیحات مورد استفاده در آب و خاک را جابجا کند. همچنین کاوور می‌تواند یک دسته ۳۲۵ نفره از تکاوران دریایی را در خود جای دهد.

۱۰- ناو هواپیمابر چاکری ناروبت (ساخت تایلند)

ناو هواپیمابر چاکری ناروبت (ساخت تایلند)

میزان قدرت حمل بار: ۱۱۵۰۰ تن

طول: ۱۸۲ متر

قابلیت حمل هواپیما: ۳۰ هواپیما

این ناو جنگی سبک وزن در اسپانیا ساخته شد و در سال ۱۹۹۷ توسط نیروی دریایی سلطنتی تایلند مورد استفاده قرار گرفت. جالب است که این اولین ناو جنگی به کار گرفته شده در جنوب شرقی آسیاست. چاکری ناروبت قابلیت حمل ۳۰ هواپیما با بال ثابت و هلیکوپتر را داراست. اما از نقایص این ناو می‌توان به نبود سلاح‌های دفاعی و تعبیه نشدن تسلیحات ابتدایی ضد هواپیمایی اشاره کرد. از این ناو معمولاً برای جا به جایی اعضای خانواده سلطنتی تایلند استفاده شده و به ندرت برای عملیات‌های جنگی به کار گرفته می‌شود. بنابراین این کشتی بیشتر شبیه به یک کشتی تفریحی سلطنتی گران است تا یک ناو هواپیمابر مورد استفاده در جنگ‌های آبی و خاکی.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *