دانلود پرسشنامه افکار وسواسی (OBQ-44)

معرفی پرسشنامه افکار وسواسی (OBQ-44)

اختلال وسواس فکری عملی (OCD) از جمله اختلال‌هایی است که مشکلات بسیار شدیدی در زندگی افراد مبتلا ایجاد می‌کند. اگر چه برای سنجش این اختلال ابزارهای بسیاری در دست است، اما در حال حاضر پرسشنامه افکار وسواسی (OBQ-44) یکی از پر استفاده ترین و مقبول‌ترین ابزارها در این زمینه است. پرسشنامه افکار وسواسی (OBQ-44) که معادل انگلیسی آن Obsessive Beliefs Questionnaire است دارای ۴۴ ماده است که از فرم اصلی این پرسشنامه یعنی OBQ-77 گرفته شده است. هر دو فرم این پرسشنامه توسط گروه کاری مطالعه شناخت‌ها در اختلال وسواس طراحی و ساخته شده‌اند. این کار گروه شامل محققانی برجسته از سرتاسر جهان است که در رابطه با نقش شناخت‌ها در اختلال وسواس فکری عملی مطالعه می‌کنند. پرسشنامه افکار وسواسی (OBQ-44) دارای ۴۴ ماده است که در یک طیف لیکرت ۷ درجه‌ای از کاملاً مخالفم تا کاملاً موافقم نمره گذاری می‌شود.

این پرسشنامه از شش زیرگروه افکار تشکیل شده است که حوزه‌های اصلی شناخت در اختلال وسواس را پوشش می‌دهند: احساس مسئولیت برای صدمه و آسیب، ارزیابی خطر و تهدید، کمال طلبی، نیاز به برخورداری از اطمینان، اهمیت دادن به افکار و در نهایت کنترل افکار. این شش زیرگروه افکار به صورت دوتایی، سه زیرمقیاس این پرسشنامه را می‌سازند. این سه زیرمقیاس عبارتند از: احساس مسئولیت برای صدمه و آسیب و ارزیابی خطر و تهدید (۱۶ ماده)، کمال طلبی و نیاز به برخورداری از اطمینان (۱۶ ماده)، اهمیت و کنترل افکار (۱۲ ماده).

نمره گذاری پرسشنامه افکار وسواسی (OBQ-44)

نمره گذاری پرسشنامه افکار وسواسی (OBQ-44) به صورت کامل توسط همکاران ما در بخش روانشناسی موسسه ایران تحقیق آماده شده است. با به دست آوردن نمرات خام، در نهایت سه زیرمقیاس زیر قابل محاسبه است:

– احساس مسئولیت برای صدمه و آسیب و ارزیابی خطر و تهدید

– کمال طلبی و نیاز به برخورداری از اطمینان

– اهمیت و کنترل افکار

خرید و دانلود پرسشنامه افکار وسواسی (OBQ-44)

شما می‌توانید با خرید و دانلود پرسشنامه افکار وسواسی (OBQ-44) که در قالب یک فایل ورد و یک فایل pdf توسط همکاران ما در بخش روانشناسی موسسه ایران تحقیق آماده شده است از مزایای این خرید استفاده نمایید:

۱- فایل ورد و pdf پرسشنامه بدون آرم یا لوگو

۲- روایی و پایایی ایرانی و خارجی با رفرنس معتبر

۳- نمره گذاری کامل و نحوه محاسبه زیرمقیاس‌ها

۴- تاریخچه و مراحل ساخت پرسشنامه

۵- پاسخگویی سریع به سوالات پس از خرید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *