تحلیل t زوجی یا آزمون تی وابسته در SPSS

آموزش تحلیل t زوجی یا آزمون تی وابسته در SPSS

کامل‌ترین بسته آموزش SPSS را از اینجا دریافت کنید.

در مطالب قبلی درباره مقایسه دو گروه که شامل آزمون t مستقل است و تحلیل بیش از دو گروه که شامل تحلیل واریانس یک راهه است آموزش‌های لازم ارائه شد. در مقاله حاضر آموزش تحلیل t زوجی یا آزمون تی وابسته در SPSS ارائه شده است. ابتدا باید بدانیم که این آزمون در چه شرایطی به کار می‌رود.

فرض کنید شما وزن یک گروه را امروز اندازه گرفته‌اید و می‌خواهید آن را با وزن یک ماه بعد آنان مقایسه کنید. در این شرایط از تحلیل t زوجی استفاده می‌شود. به عبارت دیگر اگر شما یک گروه داشته باشید و یک متغیر را در دو بازه زمانی در این گروه اندازه گرفته باشید می‌توانید با تحلیل t زوجی آن را مقایسه کنید. بیشتر کاربرد این تحلیل زمانی است که یک گروه تحت یک مداخله درمانی قرار گرفته باشد و ما قصد داشته باشیم نمره این گروه را قبل و بعد از مداخله درمانی با یکدیگر مقایسه کنیم و ببینیم تفاوتی در این نمره ایجاد شده است یا خیر.

نکته: اگر داده‌های شما دارای توزیع نرمال باشد از تحلیل t زوجی استفاده می‌شود و اگر دارای توزیع نرمالی نباشد از آزمون ناپارامتریک یعنی ویلکاکسون استفاده می‌شود.

نکته: برای بررسی نرمال بودن توزیع داده‌ها باید از آزمون کولموگروف-اسمیرنوف استفاده نمایید. این آزمون یک آزمون مقدماتی است که به شما درباره اینکه از آزمون پارمتری یا ناپارمتری استفاده کنید یاری می‌رساند.

پیشفرض‌های تحلیل t زوجی یا آزمون تی وابسته

۱- توزیع داده‌ها باید نرمال باشد (با استفاده از آزمون کولموگروف اسمیرنوف).

۲- داده‌ها باید در مقیاس فاصله‌ای یا نسبی باشند (ماننده نمره سن، وزن، پرسشنامه و …).

۳- دو نمره به دست آمده باید از یک جامعه باشد (همانند وزن در سالمندان در دو دوره متفاوت).

اجرای تحلیل t زوجی یا آزمون تی وابسته در SPSS

فرض کنید می‌خواهیم نمره افسردگی یک گروه از دانش آموزان را در پیش از انجام درمان و پس از انجام درمان با هم مقایسه کنیم. برای این کار در منوی بالای SPSS به مسیر زیر بروید:

Analyze>Compare Means<Paired-Samples T Test

تحلیل t زوجی یا آزمون تی وابسته در SPSS

پس از رفتن به مسیر ذکر شده کادر زیر برای شما باز خواهد شد. در کادر زیر نمره اول که می‌تواند نمره پیش آزمون افسردگی یا برای مثال نمره وزن دانش آموزان در ماه مهر باشد را در کادر اول یعنی Variable1 وارد کنید و نمره دوم که می‌تواند نمره پس آزمون افسردگی یا نمره وزن دانش آموزان در ماه آبان باشد را در کادر Variable2 وارد کنید. در مرحله سوم گزینه OK را بزنید.

تحلیل t زوجی یا آزمون تی وابسته در SPSS

پس از تایید در مرحله بالا خروجی به دست آمده برای شما به نمایش در خواهد آمد. در این خروجی سه جدول ارائه شده است که در بین اعداد موجود در خروجی ۴ نمره مورد توجه ما است. نمره ۱ میانگین و نمره ۲ انحراف استانداد نمرات افراد را در پیش آزمون و پس آزمون نشان می‌دهد. نمره ۳ میزان t و نمره ۴ نیز میزان p یا معنی داری را نشان می‌دهد. همانگونه که در جدول پایین مشاهده می‌شود در این آزمون بین نمرات به دست آمده تفاوت معناداری وجود دارد که به معنی این است که پس از مداخله درمانی افسردگی در دانش آموزان کاهش یافته است.

تحلیل t زوجی یا آزمون تی وابسته در SPSS

نحوه گزارش خروجی تحلیل t زوجی یا آزمون تی وابسته در SPSS

در فایل زیر که قابل دانلود است نحوه گزارش آزمون t زوجی آمده است می‌توانید با یک گزارش استاندارد این آزمون آشنا شوید و در پژوهش‌های خود استفاده نمایید.

18 پاسخ
  • مدیر پژوهش
   مدیر پژوهش گفته:

   با سلام
   معادل ناپارامتریک t وابسته آزمون کروسکال والیس است.

   پاسخ
 1. مصطفی اسمی زاده
  مصطفی اسمی زاده گفته:

  با سلام و خسته نباشید، ببخشید میشه یک مثالی برای آزمون t وابسته یا جفتی بیازین که ماهیت زمانی قبل و بعدی نداشته باشد؟

  پاسخ
  • مدیر آموزش
   مدیر آموزش گفته:

   با سلام خدمت شما. در تی زوجی باید اطلاعات یک فرد یا نمونه را در دو زمان متفاوت داشت. بنابراین هر طور بررسی کنید ماهیت زمانی دارد. در برخی موارد مانند مقایسه طول دستان ورزشکاران برخی افراد از تی زوجی استفاده می کنند. یعنی دست راست و دست چپ هر فرد را اندازه گرفته و مقایسه می کنند که البته در این موارد نیز بهتر است از تی مستقل استفاده کرد.

   پاسخ
 2. فاطمه
  فاطمه گفته:

  خیلی عالی دستتون دردنکنه
  فقط یک سوال t اگر منفی باشه ولی سطح معناداری تاثیر گذار بوده اشتباهه؟

  پاسخ
  • مدیر آموزش
   مدیر آموزش گفته:

   سلام
   تی مثبت یا منی اصلاً مهم نیست فقط سطح معناداری مهمه

   پاسخ
 3. امیرحسین
  امیرحسین گفته:

  سلام
  میخواستم یک متغییر کیفی رو قبل و بعد از اثر دارو بررسی کنم. چون متغییر کیفی هست از تی نمیشه استفاده کرد.
  از کدوم آزمون باید استفاده کنم ؟

  پاسخ
 4. میلاد
  میلاد گفته:

  سلام و ممنون از توضیحات خوبتون
  من یک مدل رو با استفاده از دو روش مختلف (الگوریتم ژنتیک و الگوریتم پرندگان) حل کردم و الان میخوام میانگین خروجی جواب این دو روش رو که روی یک مدل و یک جامعه انجام دادم از نظر کارایی با هم مقایسه کنم.
  به نظرتون از روش t زوجی می تونم استفاده کنم؟
  با تشکر

  پاسخ
 5. علی
  علی گفته:

  فوق العاده عالی بود.
  برای مقایسه نمرات یک گروه ۲۵ نفره قبل از آموزش و بعد از آموزش از آزمون Tوابسته استفاده کردیم نتایح معنی دار است .لازم است داده ها رو از نظر توزیع نرمال بررسی کنیم ؟ چون از روش اسمیرنوف انجام دادیم معنی دار بود یعنی p کوچک تر از ۵ صدم بود پس باید از ناپارامتریک استفاده کنیم ؟لطقا کامل توضیح دهید سپاسگزارم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *