پرسشنامه رفتار رانندگی منچستر (MDBQ)

پرسشنامه رفتار رانندگی منچستر (MDBQ)

رفتارهای رانندگی از متغیرهایی است که روانشناسان در سال‌های اخیر سعی در تبیین و پیش‌بینی آن داشته‌اند. دلیل این امر صدمات و هزینه‌های مالی و غیرمالی بسیاری است که تصادفات و رفتار رانندگان به وجود می‌آورند. یکی از وظایف مهم روانشناسان کاربردی این است که به‌منظور داشتن درک و طبقه‌بندی صحیح‌تر انواع عوامل انسانی که در تصادفات جاده‌ای نقش دارند، پژوهش‌هایی را انجام دهند. نکته مهمی که باید در نظر داشت این است که اصطلاح خطای انسانی، به هیچ وجه علل انسانی تصادفات و سوانح رانندگی را پوشش نمی‌دهد. در بررسی‌هایی که از عوامل انسانی این تصادفات صورت گرفته، این نتیجه حاصل شده که داشتن چارچوب نظری صحیح برای تبیین سوانح، نیازمند تمایز قائل شدن بین خطاها  و تخلفات  است. به نظر می‌رسد که این دو شکل از ناهنجاری، علل روان‌شناختی و شیوه‌های اصلاح متفاوتی داشته باشند. با وب سایت دانلود پرسشنامه ایران تحقیق همراه باشید.

معرفی پرسشنامه رفتار رانندگی منچستر (MDBQ)

پرسشنامه رفتار رانندگی منچستر (MDBQ) در سال ۱۹۹۰ و در ساختمان روانشناسى دانشگاه منچستر، به‌وسیله ریسون و همکارانش تنظیم و تدوین شد. این مقیاس در کشورهاى مختلف مانند انگلستان، استرالیا، چین و فنلاند اجرا و اعتباریابى شده است. این پرسشنامه شامل ۵۰ سؤال است و در یک طیف از ۰ تا ۵ درجه بندى می‌شود. پرسشنامه رفتار رانندگی منچستر (MDBQ) دارای دو عامل کلی خطاها و تخلفات است. عامل خطاها خود دارای دوزیرمقیاس لغزش‌ها یا خطاهای سهوی و اشتباهات است و عامل تخلفات نیز دارای دو زیرمقیاس تخلفات عمدی و تخلفات غیرعمدی است؛ بنابراین این پرسشنامه در کل دارای ۴ زیرمقیاس است.

نمره گذاری پرسشنامه رفتار رانندگی منچستر (MDBQ)

همکاران ما در موسسه ایران تحقیق اقدام به آماده سازی نمره گذاری کامل پرسشنامه رفتار رانندگی منچستر (MDBQ) کرده‌اند. در این فایل علاوه بر روایی و پایایی، نحوه محاسبه نمرات زیرمقیاس‌ها نیز ذکر شده است.

خرید و دانلود پرسشنامه رفتار رانندگی منچستر (MDBQ)

شما می‌توانید با خرید و دانلود پرسشنامه رفتار رانندگی منچستر (MDBQ) از مزایای این خرید استفاده نمایید که عبارتند از:

۱- ارائه به صورت پکیج کامل

۲- دریافت فایل pdf پرسشنامه بدون آرم یا لوگو و آماده استفاده

۳- روایی و پایایی کامل ایرانی و خارجی با رفرنس‌ معتبر

۴- نمره‌گذاری کامل پرسشنامه رفتار رانندگی منچستر (MDBQ)

۵- پایه‌های نظری رفتارهای رانندگی

۶- سابقه و تاریخچه ساخت پرسشنامه رفتار رانندگی منچستر (MDBQ)

۷- پاسخگویی سریع به سوالات

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *